Дали е мувањето понижување?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
sagaqua напиша:
Ахаааааааа тоа ли било? Па тоа е само малку предефинирано, други зборови за една иста работа.:toe:
Едно време ова се викаше фак френд ( потрендовски звучи ), веројатно после го прекрстиле „мување„ - ова е или од некој србизам, или пак има врска со мувите ( тие онака се лепат насекаде ко без глава )....јас вака понародски ќе се изразам - секс на екс....сркајте шо ви е гајле :pos2:
Еееее да не може да биде понижување само за оние кои не знаат што сакаат....
П.С.Слушнал некој за зборот достоинство?
Тука некаде си ...:smir:
А за зборот? Не верувам дека стигнал до мнооогу луѓе, за жал.:salut:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
А зошто мубањето да е понижување ? За мене не е понижување , те бендисва ја бендисваш се мувате , ама неќите врски и готово ... А за то шо спомнавте фак френд е то е нешто најзакон ! кога сакаш се муваш и "работиш" истовремено :) ....
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
а зошто сексот (или мувањето у овај случај) секад морад да одат рака под рака со љубовта? :)
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
A zaso muvanjeto da e ponizuvanje? Mene toa uopste mi nema smisla. Ti se svigja, ke go smuvas i the end. Nema obvrski, nema niso. Samo ke si go naprais kejfot. Sea of course bez preteruvanje pa sekoj den se novi i novi da gi muvas oti vise stanuvas rasipana i lesna... Btw muvanjeto sluzi i za podobro zapoznavanje megju licnostite sto se privlekuvaat i kratkotrajno svrzuvanje megju niv vo moment koga ne si spremen za vrska...
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
abe lugje muvanjeto ima milion gledista...za nas neli(muvacite) najbiten e kejfot....ama sepak postojat povekje aspekti koi spored mene ne e prifatlivo muvanjeto
kako prvo muvanjeto moze da stane navika...a so toa licnosta definitivno nema daleku da stasa
potoa so muvanjeto so drug\a najlesno moze da se napravi ljubomoren partnerot..znaci muavnjeto stanuva devijacija vo slucajov
isto taka so samoto toa sto doznavame za nekoi deka se profesionalni(u smisla da moze da se rece deka im e rutina) muvaci\ki lesno mrocenuvame kolku se "lesni" tie licnosti
tolku od mene za sega :wink:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
*SerialKisser* напиша:
A zaso muvanjeto da e ponizuvanje? Mene toa uopste mi nema smisla. Ti se svigja, ke go smuvas i the end. Nema obvrski, nema niso. Samo ke si go naprais kejfot. Sea of course bez preteruvanje pa sekoj den se novi i novi da gi muvas oti vise stanuvas rasipana i lesna... Btw muvanjeto sluzi i za podobro zapoznavanje megju licnostite sto se privlekuvaat i kratkotrajno svrzuvanje megju niv vo moment koga ne si spremen za vrska...
Точно , се согласвам со мислењето. И јас исто реков погоре дека му се бендисваш, ти се бендисва , се мувате а неќите врска и крај на муабетот. А тоа што спомна не секој ден нови и нови оти ќе станиш расипана лесна ( то нормално важи за женските ) оти машките , во глобала сакаат секој ден нова, секој ден ново искуство и се повеќе врски и така натаму. То е то, ај да не бегам од темата и пак ќе речам мувањето не е никакво понижување, барем за мене не е, за другите незнам.
 

ЦРВЕНОКОСА

нескротлива
Член од
19 февруари 2007
Мислења
382
Поени од реакции
9
зошто да е понижување ако и двајцата сакаат иста работа-размена на телесни течности без обврски!
ако го сметате за понижување значи се каете за тоа(не ви се погодил мувачот) нема друго
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
sagaqua напиша:
Ахаааааааа тоа ли било? Па тоа е само малку предефинирано, други зборови за една иста работа.:toe:
Едно време ова се викаше фак френд ( потрендовски звучи ), веројатно после го прекрстиле „мување„ - ова е или од некој србизам, или пак има врска со мувите ( тие онака се лепат насекаде ко без глава )....јас вака
П.С.Слушнал некој за зборот достоинство?
во светот Фак Френд или "one - night - stand" е сватен како пријател/ка со кој имате односи (сексуални) онојпат кога вас ке ви затреба и од кој се очекува дискреција некаква..прочитав еден извадок од книгата на Аби Ли - girl with a one track mind (http://girlwithaonetrackmind.blogspot.com/2005/08/why-fuck-buddies-are-not-friends-that.html)
извадок:
  • Whether or not sex is involved, a friendship must be built on trust, honesty and openness and these things take priority over any sexual desires. Without doing this, it cannot survive sex entering the equation. превод :
    Без разлика дали сексот е инволвиран, пријателството мора да биде изградено на доверба,искреност и отвореност (се мисли на отвореност за пријателски влијанија) и овие нешта се приоритетни пред било какви сексуални потреби! без прашањето на приоритетите пријателството нема да го преживее внесувањето на сексот во равенката на довербата и искреноста !
Како и да е само сакав да ви ја назначам разликата дека постои разлика помеѓу фак Френд и Мување..При мување вие не сте обврзани да имате секс со партнерот..

Кај нас МНОГУУ популарен термин е МУВАЊЕ..во никој случај не значи рушење на достоинството..мување е едноставно уште еден начин за забава на масата сочинета од најчесто тинејџери или во полош случај тинејџери во поодмината фаза - на македонски јазик ова значи луѓе со натепани 30тина години што сеуште размислуваат каде ке излезат у петок вечер и смислуваат нови трикови да освојат некоја женска особа..

А како дефиниција за Мувањето :
Единствено задоволување на примитивни потреби..како на пример задоволување на потребата за јадење или нешто случно..
Тоа е едноставно примитивен инстинкт кој го имаат сите и животните и луѓето уште од дамнешни времиња..

а тоа дали мувањето е понижување..Тоа останува на нас самите како го замислуваме мувањето..исто како што имаме мислење за алкохолот ..за пушењето..за се останато кое ни изгледа Супер или Одвратно!
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
ЦРВЕНОКОСА напиша:
стварно? :pos2: :pos2: :pos2: а јас пак мислам дека тоа е едно исто!
Добро мислиш едно исто е, а истовремено е и понижување. Зошто? Оти што ќе биде од тебе ако менуваш партнер како чорапи со изговор "без обврска е кога што сакам можам да раскинам безпричина". Ќе речете пак и да си во врска кога што сакаш ќе раскинеш! Епа не е исто да си во врска и да се муваш онака, одам неодам, одам неодам, врската захтева (извинете за зборов ама многу ми е интересен)континуирано одржување.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
ЦРВЕНОКОСА напиша:
стварно? :pos2: :pos2: :pos2: а јас пак мислам дека тоа е едно исто!
...i jas isto taka mislam...utvari vaka kazuem samo za da se slagam so tebe maco... a za muvanjeto mislam deka ne e ponizuvanje,(ne e barem za muvite)...:icon_lol:
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Да и јас се согласувам со нескротлива црвенокоса а тоа дали е понижување, зависи од која гледна точка па размислете вие самите дали е или не.
Да се муваш не е ништо страшно. На секого барем еднаш во животот им се присакало некого страшно многу да го имаат заради тоа што бил згоден/на или можеби ве запалил/а со разговорите заедно.... . Ете на пример сте некаде надвор од вашето место на живеење па на журка и ред други работи па ви се пружила шанса, зошто да не ја искористиш ако е добра. Како и да е, лошо е ако ги менуваш набрзина во голем број но никако ако се држиш на некоја дистанца што би рекле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom