Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јас сметам дека со помош на масивната гравитација што ја има црната дупка брзината на светлината може да се убрза уште повеќе, макар и за ептен мал период...
колку да упаднеш во црната дупка......за излегување не гарантирам:pos2:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
хах...абе не се слушате...Ајнштајн рекол дека ТЕЛО неможе да патува со брзина на светлината...а за честичките се знае дека може да патуваат и со брзини 100 пати поголеми од оние на светлината...брзината на светлината за едно тело е најголемата што може да ја постигне...едноставно, кога тело ќе ја постигне таа брзина,времето запира, а тоа трае 1 момент, бидејќи телото коа ќе се движи со оваа брзина ќе има бескрајна тежина,а со тоа и бескраен притисок,и едноставно, ќе се самоуништи за тоа кога времето ќе запре...



а тебе другарче не те критикувам оти не си разбрал баш добро...црвијте дупки они не се користат за да ја постигнат таа брзина туку за телепортација...ако воопшто и можат да се создадат...а некои сметаат дека е невозможно...но сепак сеуште не се знае доволно па да ти кажам дека тие не се знае дали ќе служат за патување низ времето...или низ просторот...или низ димензии...ништо не се знае за што ќе служат тие но ќе биде едно од трите работи што ѓи набројав...но дефинитивно нема да служат за постигнување на брзината на светлината
Абе ајнштајн рекол ама колку што знам не докажал. Така да се е можно. Еве и на дискавери не во скоро време ама имам гледано емисија и кажаа дека со некакво манипулирање на димензии и уште некои ствари за кој што прв пат слушам. Дури и ова со димензииве дали убаво го слушнав не знам рекоа може да се патува и со побрзо од светлината и слично. Дури збореа и за извори на енергија кои би биле во употреба зошто такви енергии би биле потребни што ни струјата од планетата не би можела да заврши работа. Па викаа во врска со сонцето и оние антиматерии ако се сеќавате на Стартрек што ги кажуваа. Рекоа ако успееш да ја задржиш некако и после да си ја експлоатирал многу мала количина на таква антиматерија ќе си произведел огромна количина на енергија.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
9
Малце е нејасно прашањево! Каде дали може да се постигне поголема брзина од брзината на светлината? Тука (на Земјата) или некаде во вселената (надвор од земјата)?
Има голема разлика помеѓу овие две прашања! Знам само едно! Ајнштајн рекол дека ниедно тело не може да се движи побрзо од брзината на светлинта!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Малце е нејасно прашањево! Каде дали може да се постигне поголема брзина од брзината на светлината? Тука (на Земјата) или некаде во вселената (надвор од земјата)?
Има голема разлика помеѓу овие две прашања! Знам само едно! Ајнштајн рекол дека ниедно тело не може да се движи побрзо од брзината на светлинта!
Ајнштајн рекол многу работи, од каде знаеме дека за оваа не погрешил?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.558
Поени од реакции
33.809
Kаква ќе е таа материја која би издржала патување побрзо и од светлината? :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Kаква ќе е таа материја која би издржала патување побрзо и од светлината? :)
Веројатно поцврста од човекот... бидејчи сепак човечки екипаж ќе треба да патува во брод изграден од таа материја.... е сега... што ако бродот биде од некоја најобична цврста легура ама пред него (и околу) да има јако заштитно поле :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Iako sum 100% FAN na Star Trek seriite i gi imam gledano site Star Trek serii 1 - 5 i site filmovi dosega po nekolku pati, sepak ke komentiram na razumen na4in vo vrska so ova.

Brzinata na svetlinata koja e 299.792.458 m/s dosega nikogas ne bila postignata, no toa ne znaci deka nema da se postigne. Mnogu odamna ludjeto tvrdea deka oruzje silno kako nuklearnata bomba nema da se napravi, pa eto se sozdade edno. Javnosta tvrdese covekot nikogas nema da stapne na mesecina, eto i toa se sluci. Idninata e nepredvidliva.

Isto taka sum zabelezal deka fantasticnata tehnologija na Star trek 70% se bazira na realni raboti, pa dokolku sakate mozete da procitate na www.memory-alpha.org vo vrska so nekoi raboti.

Da se vratam na temata. Pa kako sto naucnicite na Star Trek tvrdat, so realiziranje na teorijata na naucnikot Alcubierre za sozdavanje na potprostorno pole okolu nekoe telo bi mozele da patuvame pobrzo od svetlinata. Kontroliranata verizna reakcija na materija-antimaterija (deuterium i antideuterium vo cvrsta agregatna sostojba) bi bilo toa sto go barate: patuvanje pobrzo od svetlinata. Sepak, spored Ajnstajn, poednostavno da objasnam, vremeto e razli4no za telo koe patuva so brzina na svetlinata i telo koe ne patuva so taa brzina. PRIMER: dokolku se naodjame vo vselenski brod koj patuva so taa brzina, vremeto vo brodot za nas ostanuva isto, i ako za nas pominale nekolku 4asovi, na zemjata ke pominat mnogu, mnogu godini. Toa e i problemot koj naucnikot Alcubierre probuval da go resi. So ova potprostorno pole koe ne voveduva vo nova dimenzija: Potprostor, brodot vsusnost voopsto ne se dvizi. Toj stoi vo eden "potprostoren meur", a meurot vsusnost se dvizi, odnosno na eden na4in surfa na branot od izobli4uvanje na prostorot. Toa zna4i deka vremeto vo brodot ke bide podednakvo so vremeto nadvor od meurot.

Poveke ako sakate, odite na www.memory-alpha.org i napisete Warp Drive i 4itajte :)

A za toa sto go rekol Ajnstajn za teloto, ne znam vo koe spisanie 4itav mislam deka pred da umri priznal deka pogresil. Bidejki ima mnogu 4esti4ki (koi se podrazbiraat kako tela) koi se dvizat pobrzo od svetlinata. Primer e 4esti4kata TACHYON (takion) koja ne moze da opstoi dokolku ja namali brzinata na svetlinata, zna4i taa za da postoi mora da se dvizi so brzina nad 300 000 km/h!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За нуклеарната бомба како што рече одамна викале дека нема да се направи... исто така одамна викале дека и брзината на светлината е недостижна... одамна, сигурно имало истражувања и на тоа поле :)

Добар пост имаш и аналогијата со стар трек ти е баш добра само пишувај на кирилица и без 4енца и користи го
:helou:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
хахах ок бате.

Како што прочитав погоре, некои викаат ДОКАЖАНО е дека не може да се патува побрзо од светлината. НЕ! НЕ е докажано, туку се претпоставуваше до пред неколку години. И BTW, ДОСЕГАШНИТЕ закони на физиката (законите кои ние ги знаеме) не ни го дозволуваат тоа. А како што знам, пред биг-бенгот, во универзумот имало најмалку 19 димензии, а ние ги знаеме со сигурност само 4: x,y,z и време.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
хахах ок бате.

Како што прочитав погоре, некои викаат ДОКАЖАНО е дека не може да се патува побрзо од светлината. НЕ! НЕ е докажано, туку се претпоставуваше до пред неколку години. И BTW, ДОСЕГАШНИТЕ закони на физиката (законите кои ние ги знаеме) не ни го дозволуваат тоа. А како што знам, пред биг-бенгот, во универзумот имало најмалку 19 димензии, а ние ги знаеме со сигурност само 4: x,y,z и време.
Што ако не се ни 4... што ако времето не е димензија во вистинска смисла на зборот, туку нешто како основа каде се преплетуваат и се наоѓаат во одреден момент останатите 3 или 18те останати :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
хахах ок бате.

Како што прочитав погоре, некои викаат ДОКАЖАНО е дека не може да се патува побрзо од светлината. НЕ! НЕ е докажано, туку се претпоставуваше до пред неколку години. И BTW, ДОСЕГАШНИТЕ закони на физиката (законите кои ние ги знаеме) не ни го дозволуваат тоа. А како што знам, пред биг-бенгот, во универзумот имало најмалку 19 димензии, а ние ги знаеме со сигурност само 4: x,y,z и време.
Me interesira kako toa gi izbroele tie 19 dimenzii pred Bid Bang-ot , pa i uste vo univerzumot?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
па ако трчаш навистина брзо би било можно

јас не ни знаев дека може да се постигне поголема брзина од онаа на светлината
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Брзината на мислата е најголема брзина воооопшто ТОЧКА
нее бе брат ниту мислата ниту светлината најбрз е проливот...
зашто?
коа ке те стегне пролив трчаш у ВЦ додека да помислиш дека треба да запалиш светло додека да се осветли ВЦто ти веке си се посрал :):):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
хахах ок бате.

Како што прочитав погоре, некои викаат ДОКАЖАНО е дека не може да се патува побрзо од светлината. НЕ! НЕ е докажано, туку се претпоставуваше до пред неколку години. И BTW, ДОСЕГАШНИТЕ закони на физиката (законите кои ние ги знаеме) не ни го дозволуваат тоа. А како што знам, пред биг-бенгот, во универзумот имало најмалку 19 димензии, а ние ги знаеме со сигурност само 4: x,y,z и време.
Познавам јас едно наркомаче од третиот влез, тој вели дека ги знае сите тие димензии и дека ко ќе се изнадругира и тој патува низ нив.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Не знам не сум видел а и не сум пробал !!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom