Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Земаш батеријска ламба и ја палиш, светлото оди со брзина на светлината, после со сета сила колку шо можиш силно најсилно ја фрлаш батериската ламба сега брзината на светлината е уше побрза од шо лета ламбата.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.551
Поени од реакции
22.308
Земаш батеријска ламба и ја палиш, светлото оди со брзина на светлината, после со сета сила колку шо можиш силно најсилно ја фрлаш батериската ламба сега брзината на светлината е уше побрза од шо лета ламбата.



:aplauz::aplauz::aplauz: Точно:aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
4 август 2008
Мислења
243
Поени од реакции
8
Spored definicija brzina e izminat pat vo edinica vreme taka??? Nekoj spomna, so izskrivuvanje na prostorot se patuva so brzina pomala od taa na svetlinata medjutoa koga prostorot ke se vrati vo normala, sme pominale poveke nego koga bi patuvale so brzina na svetlinata bez iskrivuvanje (spored tradicionalnata formula v=s/t). Ova se postignuva pri stvaranje na ogrooomna gravitacija koja go iskrivuva prostorot (najblizok pat pomedju dve tocki ne e prava linija tuku e 0 zasto so iskrivuvanje na prostorot dvete tocki se edna vrz druga). Ogromnata gravitacija ( toa e mini-gravitacija-onaa sto gi drzi atomite vo odreden element, a ne gravitacija kako onaa na sonceto koe ja privlekuva zemjata- toa e golema gravitacija) se postignuva so elementot 115, (koj vo priroda e stabilen, za razlika od 114 koj ne e) koj go nema na zemjata. Medjutoa se pravat napodi od 114 so "bombardiranje" na elektroni da se stvori vestacki elementot 115. Pa ke vidime sto ke bide:)

Tolku za sega, ako ve interesita poveke, kazete :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ако воопшто се постигне поголема брзина, за 1 килограм потребно е 1 Билион тони нафта за придвижување за 1 час...така да сепак тоа не е возможно.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако воопшто се постигне поголема брзина, за 1 килограм потребно е 1 Билион тони нафта за придвижување за 1 час...така да сепак тоа не е возможно.
Во пресметките наместо нафта, земи деутериум и тритиум..или антиматерија...и кажи ни колку треба. ;)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако воопшто се постигне поголема брзина, за 1 килограм потребно е 1 Билион тони нафта за придвижување за 1 час...така да сепак тоа не е возможно.
На кој начин ќе предизвикаш согорување на 1 билион тони нафта за толку брзо време за да добиеш придвижување со брзина над брзината на светлината?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Земаш батеријска ламба и ја палиш, светлото оди со брзина на светлината, после со сета сила колку шо можиш силно најсилно ја фрлаш батериската ламба сега брзината на светлината е уше побрза од шо лета ламбата.
Najne , najne...

Ista e povtorno. Zalam ama taka e. :toe::toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
На кој начин ќе предизвикаш согорување на 1 билион тони нафта за толку брзо време за да добиеш придвижување со брзина над брзината на светлината?
Абе сега што како незнам, ама јас ги гледам Тhe universe и на него тоа го кажаа, и тоа баш има посебна епизода за оваа работа треба да ги гледате.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ако воопшто се постигне поголема брзина, за 1 килограм потребно е 1 Билион тони нафта за придвижување за 1 час...така да сепак тоа не е возможно.
нафтата е скапа, треба да се угради плин па да се придвижи то килото.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
нафтата е скапа, треба да се угради плин па да се придвижи то килото.
Шпараџиски ефект...


Туку Џои... билион тони нафта, колкав резервоар е тоа, од кои размери, како воопшто ќе успее да се придвижи?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom