Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Mислам дека може тоа ке можеме да го видиме во следните години што ни идат....Ваљда НАСА и некои поголеми компании не седат со скрстени раци ....
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Погоре беше спомнато дека доколку се патува со бризна поголема од брзината на светлината ќе се успее де се патува низ времето. Иако не верувам во тоа доколку успее нешто такво мислам дека тоа патување сепак не би било како на филмовите и би било возможно само како патување во иднината а не и минатото.
Инаку познат е феноемнот дека доколку патуваме со брзина на светлината па и некоја помала од неа, времето на тој што би се возел во тоа летало и оној што би седел на земјата нема да тече исто, со други зборови тоа што на оној на земјата би му изгледала 1 мин на тој во леталото можеби ќе му изгледа како 10 секунди.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Според мое мислење, доколку некој патува со брзина на светлината, за него времето ќе престане да течи во однос на набљудувач од Земјата и обратно... времето би течело побрзо за набљудувачот на Земјата во однос на патникот...
 

TheMask

SσвεR SαŋTα
Член од
28 февруари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
8
:lud::lud::lud:

Што им е бе, тоа е невозможно! :shok:
Тие ако знаеа С што е од "светлина", немало ни да пробуваат да ја стигнат, а камо ли да ја престигнат! :wink:

П.С. Планирав само овие смајлињава горе да ги ставам, ама ќе ми го избришевте постот... па навистина нема што да се каже за оваа луда идеја!
и јас се согласувам со тебе..... невозможно!
 
П

Паган-др

Гостин
Според мене може да се стигне и престигне брзината на светлината. Само нашиот менталитет не е стигнат до тоа ниво. Ако може да се стигне приближно до брзината на светлината зошто да неможе и да се оди побрзо...само за да се достигне тоа треба да се истражува многу повеќе за материјал, мотор и сл. Јас мислам дека може да се достигне таква брзина но во 21 век потешко...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Според мене може да се стигне и престигне брзината на светлината. Само нашиот менталитет не е стигнат до тоа ниво. Ако може да се стигне приближно до брзината на светлината зошто да неможе и да се оди побрзо...само за да се достигне тоа треба да се истражува многу повеќе за материјал, мотор и сл. Јас мислам дека може да се достигне таква брзина но во 21 век потешко...
Цело сабајле се смеам. Каков бе менталитет има врска со физички закони.
Ментол ниеден.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Според мене може да се стигне и престигне брзината на светлината. Само нашиот менталитет не е стигнат до тоа ниво. Ако може да се стигне приближно до брзината на светлината зошто да неможе и да се оди побрзо...само за да се достигне тоа треба да се истражува многу повеќе за материјал, мотор и сл. Јас мислам дека може да се достигне таква брзина но во 21 век потешко...
Abe druze ova nema vrska so mentalitet tuku fizickite zakoni kazuvaat deka bzrinata na svetlinata e maksimalnata brzina koja moze da ja postogne teloto. Koga teloto ke ja ima taa brzina togas toa bi imalo beskonecka masa, a volumen nula so sto teloto bi isceznalo od ovde i bi se naogalo vo nekoja druga dimenzija. Ako pak postigne pogolema brzina od brzinata na svetlinata togas teloto ke se dvizi niz vremeto t.e. vo idninata.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Единствено нешто што може да биде побрзо од брзината на светлината е мислата..
Ако ви е гледан филмот Јампер е така он си замислува нешто и се телепортира значи по брзо од брзината на светлината е телепортацијата(Мислата) е сеа тоа ... Али за да може да се телепортира телото треба да се направи на молекули такви честички и после пак да се соедине, што не сме стигнати до тој степен прво, треба да се најде начин да се употребува брзина на светлината па и ова ако е бавно тогаш да после да мисли нов начин или телепортација,..
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Единствено нешто што може да биде побрзо од брзината на светлината е мислата..
Ако ви е гледан филмот Јампер е така он си замислува нешто и се телепортира значи по брзо од брзината на светлината е телепортацијата(Мислата) е сеа тоа ... Али за да може да се телепортира телото треба да се направи на молекули такви честички и после пак да се соедине, што не сме стигнати до тој степен прво, треба да се најде начин да се употребува брзина на светлината па и ова ако е бавно тогаш да после да мисли нов начин или телепортација,..
Abe ne e sega rabotata za mislata. Rabotata e da se dvizi na drug nacin a ne so teleportacija.
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Брзината на мислата е најголема брзина воооопшто ТОЧКА
Off-topic: Dokazano e bas sprotivnoto.Gledav na discovery mislam bese deka mislata patuva so od prilika 10 km/h a ne so brzina na svetlinata.Poso mislite pretstavuvaat elektromagnetni branovi i naucnicite im ja merea brzinata.

On-topic: Jas mislam deka ne e vozmozno da se postigne taa brzina so nasava tehnologija, no mozebi eden vakov koncept treba da se razgleda.
Se sekavate na onie tuneli od Star-Treck.Znaete za crni dupki.Mesta kade sto gravitacijata e tolku golema sto duri ni svetlinata ne moze da im izbega, tie pretstavuvaat vitkanje na vselenata(bending).Mozeba da se napravi takva crna dupka kade sto e potrebno i da se pusti letaloto vnatre.No sepak nema da znaeme sto ke desi ponatamu kaj ke otide ili dali voopsto ke otide negde.Nesto kako smrtta.Ima li zivot po crna dupka?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Off-topic: Dokazano e bas sprotivnoto.Gledav na discovery mislam bese deka mislata patuva so od prilika 10 km/h a ne so brzina na svetlinata.Poso mislite pretstavuvaat elektromagnetni branovi i naucnicite im ja merea brzinata.

On-topic: Jas mislam deka ne e vozmozno da se postigne taa brzina so nasava tehnologija, no mozebi eden vakov koncept treba da se razgleda.
Se sekavate na onie tuneli od Star-Treck.Znaete za crni dupki.Mesta kade sto gravitacijata e tolku golema sto duri ni svetlinata ne moze da im izbega, tie pretstavuvaat vitkanje na vselenata(bending).Mozeba da se napravi takva crna dupka kade sto e potrebno i da se pusti letaloto vnatre.No sepak nema da znaeme sto ke desi ponatamu kaj ke otide ili dali voopsto ke otide negde.Nesto kako smrtta.Ima li zivot po crna dupka?
Kako prvo toj ne zboruva za elektromagnetnata priroda na mislata tuku zboruva za toa deka za del od sekunda mozes da pomislis da si na mesecinata i ako imas sposobnost mozes da bides tamu, dodeka na svetlinata i treba vreme od nekolku sekundi (mislam pomalku od pet) za da dojde do mesecinata. A za toa sto go kaza crna dupka ne mozeme da napravime a i ako napravime taa ke ja goltne zemjata i so nejzinata ogromna gravitacija ke ja unisti za kratko vreme. Moze ke bideme vo nekoja druga dimenzija no tuka nema da postoi zemjata poveke. I crnite dupki ne pretstavuvaat vitkanje na vselenata tuku crvjite dupki se toa. Ima razlika megu niv.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Kako prvo toj ne zboruva za elektromagnetnata priroda na mislata tuku zboruva za toa deka za del od sekunda mozes da pomislis da si na mesecinata i ako imas sposobnost mozes da bides tamu.
Тоа веќе не се вика брзина, туку фантазија.

I crnite dupki ne pretstavuvaat vitkanje na vselenata tuku crvjite dupki se toa. Ima razlika megu niv.
Погрешно, црвја дупка (wormhole) се создава кога црна дупка ротира околу сопствената оска. (сингуларитетот се претвара од точка во елипса).
 

Toxic Boy

I'M MACEDONIAN!
Член од
27 јуни 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
јас мислам дека некои видови вонземјани го имаат постигнато тоа и дека и ние за уште околу 1000 години ке успееме во тоа. сега за сега тоа е само фантазија.
 

Toxic Boy

I'M MACEDONIAN!
Член од
27 јуни 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
Исто така некаде во форумов имаше напишано дека имало некои вонземјанци што доаѓале на планетава и земале луѓе а нивната планета била одалечена 16 светлосни години. Нели една светлосна година е една година патување со брзина на светлината. Тогаш за да тие стигнат до нашата планета мораат да патуваат со брзина приближна на брзина на светлината. Тоа докажува дека патувањето со брзина на светлината е можно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom