Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Ако не ја сакав татковината, немаше да се мислам. Ама еве, после мислењето, пак би ја напуштил. Дали некој гледа знаци на подобрување тука ? Не ни напредува малата напатена држава, и кој сака нека дојде на власт и утре да влезиме у ЕУ и НАТО , Македонија нема да биде подобро место на живеење, пак ќе си биде ваква, ако не и полоша. Државата не направила ништо за мене, а имала повеќе шанси.
И да, се е во парите. Ако глумиме националисти, ќе р‘мбаме како нигери-робови за без пари и ќе се мислиме дали да јадиме бел или црн леб со аргета или друга паштета.
 

The_Freelancer

Хиперактивен интелект
Член од
7 октомври 2008
Мислења
438
Поени од реакции
16
Сум бил во странство 3 години и знам колку е само најубаво кога ке се вратиш дома, со свои луѓе , со свој јазик. Од друга страна пак свесен сум дека светот не е само македонија и има многу нешта да се видат и запознаат, и има места каде што трудот и знаењето ке ти бидат по вреднувани од тука. Не верувам во емотивна поврзаност кон една земја само заради тоа што се погодило да сум роден тука. Сепак таа земја треба да обезбеди добра средина за граѓаните каде што нема да се бориме за секој денар преку молење, улижување и врски. Земји чиј пасош може едвај кон неколку соседи да ти обезбеди пристап...Имаме еден живот и сакаме да си го направиме колку што е можно подобар и за нас и за нашите деца, еден ден. Затоа никој не не смее да се распукува со патриотски изјави и да критикува вакви постови
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Не ми е јасно што им е проблемот на тие 58, 71% дали нешто не и чини или се предавници ќе бегаат зошто што е проблемот?!
 
A

Auditore

Гостин
Кој може да прави што сака, приказни за мали деца се тоа, а ако врне капуљача може да се носи :icon_lol:?

Зависи како ќе се постави човек така да не можат да прават што сакаат алфите и самите го знаат тоа....
Збориш на празно, претпоставувам никогаш не си имал работа со нив, ти посакувам и да си немаш.

--- надополнето ---

Не ми е јасно што им е проблемот на тие 58, 71% дали нешто не и чини или се предавници ќе бегаат зошто што е проблемот?!
Што добивам со патриотизмот?
Што е тоа што ме прави предавник бе?
Тоа што сакам подобар живот за себе, ако е тоа, нека биде бе.
 
П

Пепси_

Гостин
Што е тоа поубаво ?
Или до парите беше работата.
Ајде бе признајте си веќе еднаш дека се е скоро до парите и незнам шо постигнувате со тиа вашиот патриотизам кога немате за парче леб и гледате шо се дешава во ваа држава.Не живееме ние тука туку преживуваме и сте размислиле ли некогаш дека сеа лебот ти е купен утре како ќе гледаш деца и се што ќе ти посакаат како и секое нормално дете да им купиш !?

Дефинитивно нема живот во ваа држава и тоа ми е јасно од 10 години и нема никој да ме разубеди.Патем ајде така да скапиме ако ни е татковина ?Тука сум се родил не значи дека морам тука да живеам т.е преживувам!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vidi loso e sto i nema kaj da se bega, po se izgleda sega e kasno psto se napolni Evropa so Poljaci Bugari sto ti ja znam ama gadnoe guzva, nevrabotica, inace fuckat e deka ovde samite nasi ne ne sakaat i indirektno ni vikaat aj mrs da ve nema od tuka nit ti davaat moznost da pocnes nesto odma apsaana haos.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.727
Поени од реакции
11.978
Збориш на празно, претпоставувам никогаш не си имал работа со нив, ти посакувам и да си немаш.

--- надополнето ---


Што добивам со патриотизмот?
Што е тоа што ме прави предавник бе?
Тоа што сакам подобар живот за себе, ако е тоа, нека биде бе.
Нека се укажи прилика, ние пошто предавници веднаш ќе си заминеме, око нема да ни трепне. Овој краток живот, случајно роден на ова парче земја не планирам да си го уништам поради некаков чуден патриотизам. Никогаш нема да го ставам тој чуден патриотизам пред семејството, пред иднината, пред здравиот разум. Па нека си останат овде патриотите, чистокрвни и без предавници меѓу нив, ем ние раат ем тие...
 
A

Auditore

Гостин
Нека се укажи прилика, ние пошто предавници веднаш ќе си заминеме, око нема да ни трепне. Овој краток живот, случајно роден на ова парче земја не планирам да си го уништам поради некаков чуден патриотизам. Никогаш нема да го ставам тој чуден патриотизам пред семејството, пред иднината, пред здравиот разум. Па нека си останат овде патриотите, чистокрвни и без предавници меѓу нив, ем ние раат ем тие...
Тоа е, денес луѓето многу пати се понесувани од некои краткорочни визии и импресии не мислејќи на иднината..
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
46
Поени од реакции
3
веројатно да, но не сум сигурен, ме мрзи. ми треба и даљински за даљински :coffee:
инаку немам принципи, секој со своја судбина. а овде некои уште генерализираат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Абе зш да не вреди ако немаш за јадење, ако немаш за достоен живот. башка ќе се очеличиш по светот, ќе стекнеш искуство од многу области во животот.

Ако имаш пуно пари не вреди, додуша па зависи до чоек -секој си знае што му вреди што не да го еб. не можам ја да кажам за друг дал му вреди
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Абе зш да не вреди ако немаш за јадење, ако немаш за достоен живот. башка ќе се очеличиш по светот, ќе стекнеш искуство од многу области во животот.

Ако имаш пуно пари не вреди, додуша па зависи до чоек -секој си знае што му вреди што не да го еб. не можам ја да кажам за друг дал му вреди
Искуството се состои од следното:
Како се копаат канали
како се чистат нужници
како се гладува затоа што немаш работа и документи
немаш соодветно образование за да најдеш добра работа
непознавањето на јазикот...
К'смет си треба, ако е Т'КАНДИ што велат Турците се ти е џабе!
Инаку Т'КАНДИ значи дека ти се затнало, има приказна на Македонски народни приказни на таа тема!
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Искуството се состои од следното:
Како се копаат канали
како се чистат нужници
како се гладува затоа што немаш работа и документи
немаш соодветно образование за да најдеш добра работа
непознавањето на јазикот...
К'смет си треба, ако е Т'КАНДИ што велат Турците се ти е џабе!
Инаку Т'КАНДИ значи дека ти се затнало, има приказна на Македонски народни приказни на таа тема!
Да, во право си, ќе стекнеш искуство за сето тоа. Ама и тие работи се работат со машини, организиранои бре другар, а не како тука. Во нашиов јужен сосед лично со свои очи видов како две девојки (прави кукли) се држеа за ѓубреџиски камион и собираја ѓубре, ете така да знаеш. :tapp:
 

Бавариа

ГЕМИЏИЈА ОД ВЕЛЕС
Член од
16 март 2010
Мислења
189
Поени од реакции
10
ко ќе видиш за што трпеле нашите 500 години робство, за што крв давале, и денес да си ја продадеш душата за пари.... не вреди.
МИНАТО свршено, за кое само ќе слушаш прикаски,не ме интересира минатото,ме интересира мојата иднина,иднината на моите деца....а тука во Македонија не гледам никаква светла иднина,и во првата прилика што ќе ми се укаже усвет фаќам од државава...зарати тоа што се бореле незнам ти кој,трпеле ропство 500 години сеа работам за ебани,посрани и мочани 7000 денари!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Да, во право си, ќе стекнеш искуство за сето тоа. Ама и тие работи се работат со машини, организиранои бре другар, а не како тука. Во нашиов јужен сосед лично со свои очи видов како две девојки (прави кукли) се држеа за ѓубреџиски камион и собираја ѓубре, ете така да знаеш. :tapp:
Го прашале некој наш печалбар што работи во Германија а тој одговорил: Заменик багерист!
Како тоа заменик багерист? Така лесно одговорил печалбарот, тоа што не може да ги ископа багерот го копам јас :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom