Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Забележавте ли дека повеќето помали на пример под 20 години, или они средношколци повеќе сакаат надвор за разлика од постарите.Барем јас така мислам.
Лично мислам дека надвор губиш повеќе отколку тука што можеш да добиеш, бидејќи не е се во парите.
ова ти е јако другар !
Братучед ми живее во австралија па едвај чека да дојде тука... Така мислите дека во странство повеќе пари се прават ама работат по 16 часа .. Несмееш да искочиш од двор криминалот е многу поголем него што е овде..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vredi, ali kaj ke ides? Pa sea ne e ko u sfrj koa mozese segde bez viza so pasoh, plus segde ke bides stranger i ke rabotis ko vol dur trepnes zivotot pominal i mozam, da zamislam zasto tolku sakaat koa ke doe odmor, bolje e u stranstvo ali josh bolje e tamu da si se rodil, vaka ...nego interesno e kako site vikaat makedonia ova ova a ustvari kaj ti dobro tamo ti e domovina...
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Вреди доколкау заминеш во некоја добра држава..
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Забележавте ли дека повеќето помали на пример под 20 години, или они средношколци повеќе сакаат надвор за разлика од постарите.Барем јас така мислам.
Лично мислам дека надвор губиш повеќе отколку тука што можеш да добиеш, бидејќи не е се во парите.
Па нема иднина, или вие патриотите со глава у ѕид и тврдите дека е добро, одлично за живот? Ние си гледаме иднината, вас ако мислите дека ви забегал возот не мора да викате дека така.
Што ќе изгубиш надвор жити се? Ќе стекнеш искуство од сите бранши, ќе видиш многу нови работи, од кај знаеш како ќе се снајдеш? Плус ќе видиш таму многу работи што тука ќе ги сонуваш. И на крај краева да и не успееш, си пробал.
А не само кењање по форуму.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Малку е глупо кај нашиов народ што има создадено едно такво јавно мислење за оваа работа....демек ако ја напуштиш државата на некој период(од било која причина) тогаш си предавник,односно не си патриот....и што треба да правиме,да не излегуваме ни од собата???
Патриотско чувство си е лично,и се покажува во кризни моменти на државата,системот и др. и нема апсолутна никаква врска со тоа колку печати ти се удрени на пасошот...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Тука ќе скапам изгледа, освен надвор од планета ако треба извесно време :icon_lol:.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Не само што вреди туку и треба да се напушти. Тоа што ме задржуваше да не заминам некако полека го снемува....
Трудова испекција иди на работа и во очи ти кажува дека мора да те казни пошто така му било наредено од горе.
Имам судско извршно решение во кое стои дека фирмата што сум ја тужел треба да ми ги плати побарувањата, судските трошоци, адвокатот и извршителите... е сега имало некој помочан закон во кој стои дека ако фирмата појди под стечај или се ликвидира јас треба да си го платам извршителот т.е да ја платам неговата неспособност да ми го наплати побарувањето.
Вреди да се остане во држава каде владее демократијата и правото а не во држава каде шерифуваат тие што се на власт без разлика која партија го има мандатот не правам тука разлика...
во државава ако не си партиски определен немаш ни право на живот
 
S

smart ass

Гостин
Vredi, ali kaj ke ides? Pa sea ne e ko u sfrj koa mozese segde bez viza so pasoh, plus segde ke bides stranger i ke rabotis ko vol dur trepnes zivotot pominal i mozam, da zamislam zasto tolku sakaat koa ke doe odmor, bolje e u stranstvo ali josh bolje e tamu da si se rodil, vaka ...nego interesno e kako site vikaat makedonia ova ova a ustvari kaj ti dobro tamo ti e domovina...

Нихилиста...абе таков е системот има време за работа а помалку за филозофирање:)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не само што вреди туку и треба да се напушти. Тоа што ме задржуваше да не заминам некако полека го снемува....
Трудова испекција иди на работа и во очи ти кажува дека мора да те казни пошто така му било наредено од горе.
Имам судско извршно решение во кое стои дека фирмата што сум ја тужел треба да ми ги плати побарувањата, судските трошоци, адвокатот и извршителите... е сега имало некој помочан закон во кој стои дека ако фирмата појди под стечај или се ликвидира јас треба да си го платам извршителот т.е да ја платам неговата неспособност да ми го наплати побарувањето.
Вреди да се остане во држава каде владее демократијата и правото а не во држава каде шерифуваат тие што се на власт без разлика која партија го има мандатот не правам тука разлика...
во државава ако не си партиски определен немаш ни право на живот

Друже додека не почувствуваш на сопствена кожа нема да разбереш дека системот не работи за тебе, што може подалеку од судии, стечајни управници, нотари извршители. Јас знам како е тешко да се наплати тешко заработеното во твојот случај и должен те имаат извадено, извршителот не е тука тебе да ти помогне тој е опшествен паразит него не го интересира од каде ќе земе пари, тој е тука за да наплати за ЕВН за јавните претпријатија за државата итн. Што поскоро го разберат луѓето тоа подобро.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Сите што сакаат да си заминат ја имаат мојата потполна поддршка, ова земјиче така знае да те угуши и да те згази просто да не ти се верува. Најголемата трагедија и показател за тоа колку ти е државата отидена јабана е фактот што никој не може сам да создаде нешто. Се мора да оди преку Јанко, Петко, Станко.
Да начекам некоја добра прилика и јас си ги пакувам куферите под мишка, се качувам на авион во Аце наш Велики ( го отековме со него, Аце прости им не знаат што зборат) и аривидерчи Македонијо.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Море не ми се иде од дома нигде.
Супер ми е иако може да биде боље :) ама ова си е доволно јас мислам.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
И да ја напуштиш зависи каде одиш, колку ке останеш...
Како дома никаде не е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom