Дали вреди да се биде добар?

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Ќе бидеш добар, ќе ти биде чиста душата, ќе ти биде убав живото. Колку толку ке ти се врати она што го правиш. Кое чувство го имаш коа ке знаеш дека си му помогнал на некој барем на момент да биде најсреќниот човек на планетата... СУПЕР!!! СУПЕР!!! СУПЕР!!! Само толку :smir:
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Можеби ке звучам како некој напатен манијак ама некои околности ме натераа да мислам дека На добрината со зло се враќа. Се надевам дека ке се разубедам во скоро време. И јас сум среќен кога ке направам некоја добрина и јас не сум повредил никого а сум се нашол во обратната ситуација.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
За други не можам да кажам ама за мене вреди. Затоа што ја знам разликата и сум осетил на своја кожа :icon_lol:.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Потсете се на воведниот дел на хуманитарниот концерт во чест на Тоше, имаше убави мисли, па видете дали вреди.
Убаво е да се биде, ама :S
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Во последно време некои настани околу мене донесоа да го сменам мислењето дека не баш најдобро да си добар зашто сепак до некаде важи дека добриот и будалиот се братучеди. На моја кожа осетив како се враќа добрината.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
вреди да си добар, за својата сопствена психа (барем за мене, бидејќи после тоа се чуствувам добро). но никогаш не е добро постојано да се биде добар. и лошото си има своја предност.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Дали вреди да се биде добар, кога и покрај се, животот еден ден ќе ти сврти грб, во оној момент кога најмногу ќе ти треба?

Животот во еден свет, како овој, исполнет со болка, тага, незадоволство и тешкотии ме тера да се подзамислам, дали има причина за да бидеме човечни. И секогаш ми останува само еден одговор... Заборави на себе, помисли малку и на другите, и ќе дознаеш која е потребата да бидеш добар...
Се согласувам со повеќето... да вреди да се биде добар човек, ако поради ништо друго, барем за себе. А дека животот и во тој случај ќе ти сврти грб - ќе ти, но ако си добар, ќе имаш барем едно рамо на кое ќе можеш да се исплачеш.
Има причина да бидеме човечни, затоа што тоа и сме. И кога би заборавиле на момент на себе, само за да помислиме на кратко на другите, повторно ќе сфатиме дека треба и мора да сме добри. Во тоа кратко размислување ќе се насмевнеме длабоко во нас ако знаеме дека никој поради нас не плаче, не пати, не не` колне и сл. Не мора сите да не сакаат и да ни враќаат со добро... доволно е и тоа да знаеме дека никого, барем намерно не сме повредиле.

Зошто да се биде добар? Најголемото и најбитното прашање на денешницата. Прашање на кое речиси никој не може да даде одговор. Затоа младината денес го одбира лошиот пат, што е сосем погрешно. Но да се биде добар, тоа е нешто магично. Нешто од кое што нема ништо побитно. Иако никој не го почитува тоа, вреди да се биде добар, прво за самиот себеси, после за другите.
Младината го одбира лошиот пат затоа што не го знае одговорот на ова прашање? Тогаш, кој е одговорот на: "Зошто да се биде лош"?

Вреди да се биде добар! Ама во посраниов свет, и да не сакаш мораш да му наштетиш на некој - кога тогаш. На туѓа несреќа не се гради среќа, ама кај нас некако оа не може и да сакаш
Како тоа се прават работи кои не се сакаат? Можеби тоа се случува кај животните, ама нели за нас луѓето зборуваме?
И, каде е тоа кај нас, кај што мора да се гради своја среќа врз туѓа несреќа?
Малку претешки дефиниции од памет, кои ич не ми држат вода.

Потсете се на воведниот дел на хуманитарниот концерт во чест на Тоше, имаше убави мисли, па видете дали вреди.
Убаво е да се биде, ама :S
Не се сеќавам на воведниот дел од хуманитарионт концерт, но претпоставувам на што мислиш. Значи, сакаш да кажеш дека е убаво да се биде добар, но бидејќи (не знам зошто) не вреди не ни треба?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
imame denes mnogu primeri za luge od cija 'dobrina' patime....ne bi sakal da bidam eden od niv...
a i na kraj kraevi ne baram vrednost vo dobrinata...tuku PRINCIP koj treba da ne vodi niz zivotot:toe:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Да се надоврзам во арката :), кога им помагаме на другите се оштетуваме себеси, ако не им помагаме ги оштетуваме. Игнорирањето на оваа дилема е погубно за душата, ослободувањето од неа е синоним за вечен живот. :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Без разлика на се, едноставно неможам да бидам лош. Колку и да ми згрешил некој, доколку ми побара помош, а јас сум во можност да помогнам, би му помогнал. Незнам, тоа е мојата филозофија на животот.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Моралниот критериум е крајно субјективен , без разлика дали субјектот е поединец или група луѓе. Кој ќе ми каже што е добро а што е лошо? Добро за кого? Добар војник е оној кој убива луѓе по наредба на надредениот , добар граѓанин не убива...
Според мене сето тоа е живо ср*ање, пошто е крајно релативно. Во зависност од околностите , се менува вредноста на Добро , и на Лошо.
 
М

Мрак

Гостин
Тоа што сме добри најпрво нас не исполнува и ние ќе бидеме среќни кога нешто добро сме направиле,па користа од тоа да бидеш добар е убава.Кога на некого му треба помош зошто да не му помогнеме?Ако нашиот живот не се променува после тоа или сл. би требало да му помогнеме.Еве еден обичен пример за во училиштава на пр:бунење за оценки.Помогни,некој нека добие подобра оценка,дај му да препиш од тестот,поткажи му на испрашување...што губиш?Ништо,ти ако знаеш и да му помогнеш и не пак ќе имаш висока оценка.А со самото помагање ти се исполува душата,стануваш човек...бидејќи тоа е една значајна особина на човечноста.Требада бидеме добри,да помагаме(секако кога можеме и колку можеме)бидејќи на крај може и нас некогаш да ни биде потребна помош,па во тој случај добрината кај другите ќе треба да дојде до израз,а ако ние не сме постапувале добро,ништо од тоа нема да видиме:helou:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Убави се сите тие бајки и приказни како светот е розов и сите сме добри,ама во реалниот живот ништо не е така.
Убаво е да се биде добар,донекаде можеби и вреди,ама нема повратна реакција.Која лична сатисфакција и глупости ќе ги добијам кога ќе гледам на мравка да не згазам,а животот само ќе ми ја плесне добрината во лице и ќе ми фрли една цинична насмевка земајќи ми се?
Точно е дека не треба ни да се гради среќа на туѓа несреќа,ама не треба и на мравка да не се гази.
Убаво би било кога би можеле сите да бидеме добри,дарежливи,несебични,ама само у случај на колективна добрина без никакви исклучоци која во случајов е хипотетичка.Во реалноста,секогаш полошиот,порасипаниот си го зема поголемиот дел,а другите остануваат со прстот во уста затоа што “се добри“ и “ќе простат“.
Добрината и правдината одамна се заборавени,не вреди да бидеш добар.Кој се двои од толпата го извлекува подебелиот крај.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Убави се сите тие бајки и приказни како светот е розов и сите сме добри,ама во реалниот живот ништо не е така.
Убаво е да се биде добар,донекаде можеби и вреди,ама нема повратна реакција.Која лична сатисфакција и глупости ќе ги добијам кога ќе гледам на мравка да не згазам,а животот само ќе ми ја плесне добрината во лице и ќе ми фрли една цинична насмевка земајќи ми се?
Точно е дека не треба ни да се гради среќа на туѓа несреќа,ама не треба и на мравка да не се гази.
Убаво би било кога би можеле сите да бидеме добри,дарежливи,несебични,ама само у случај на колективна добрина без никакви исклучоци која во случајов е хипотетичка.Во реалноста,секогаш полошиот,порасипаниот си го зема поголемиот дел,а другите остануваат со прстот во уста затоа што “се добри“ и “ќе простат“.
Добрината и правдината одамна се заборавени,не вреди да бидеш добар.Кој се двои од толпата го извлекува подебелиот крај.
Епа проблемот е што повеќето вака размислуваат. Туку може да го појасниш поимот "мравка"?
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Епа проблемот е што повеќето вака размислуваат. Туку може да го појасниш поимот "мравка"?
Би го поистоветила поимот мравка со човек,ама во тој случај само би си била контрадикција на самата себе
Точно е дека не треба ни да се гради среќа на туѓа несреќа,ама не треба и на мравка да не се гази.
така да,во преносно значење е.
Не гази на никого,ама ако некогаш е потребно,стапни барем на некој прст :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom