Дали вреди да се биде добар?

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Вреди! Дури и другите да не го ценат тоа, бар за да си чист пред себе, а тоа треба да биде доволна причина.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Нема добро или лошо. Како луѓе сите се понашаме добро кон едни а лошо кон други во зависност од тоа како ни одговара и што очекуваме од другите луѓе. Но тоа дека некој е добар а друг е илузија бидејќи пред се тие се лажни прикази и различни пристапи за тоа што сакаме да го добиеме.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Мислиш дека треба да си добар кон сите се дури не се изгориш. Тогаш ке се подзамислиш дали вреди да гинеш за секого. Така да, дали добар или лош, биди си свој и живеј најдобро како што знаеш ти. Со сила убаина не бидуе.
 

rkalo88

Били Талентиран
Член од
26 август 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Дефинитивно ДА .труди се да бидеш добар колку можеш повеќе,најпрво ти ќе имаш полза од тоа и на крај ќе бидеш голем добитник.
Лееј пер звучиш ко класната моја ... ми предава етика типката ... иако иам петка по етика ... ја си признав кај класната дека знам да бидам гнаса ... и сепак го поштуе тоа типката ... сакам да кажам ... животот знае некад да биде на твоја страна кога све ти е розево и цвета ... ама знае некад да ти тури курот и да те остаи сам да се снаоѓаш ...

Каков ќе биде тој со тебе ... таков биди и ти со него ... на улица со добрина немоеш да преживееш ... иам пробано ... грдо е ...
У светов треба сам да се бориш за тоа што сакаш да го постигнеш ... а како да се бориш ? НА СЕКОЈ МОЖЕН НАЧИН ! Курвински,фер,со шифри и читови итн итн ... секако само да се снајдеш за себе и тие околу тебе !

:toe:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Зошто да се биде добар? Најголемото и најбитното прашање на денешницата. Прашање на кое речиси никој не може да даде одговор. Затоа младината денес го одбира лошиот пат, што е сосем погрешно. Но да се биде добар, тоа е нешто магично. Нешто од кое што нема ништо побитно. Иако никој не го почитува тоа, вреди да се биде добар, прво за самиот себеси, после за другите.
 
П

Паган-др

Гостин
Вреди да се биде добар колку другите да не го ценат тоа. Барем мене ми причинува задоволство. Ама лошото е тоа што ретко, многу ретко некој тоа го цени. Едноставно ке гледа да те искористи, да ја искористи твојата добрина.
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Вреди да си добар без разлика дали го ценат тоа или не,едноставно тоа е дел од мене и неможам да се одвикнам некој ќе ме цени некој не,ретки се тие што го ценат доброто,и добрината што ја правам,добар сум и со добро сакам да ми се врати
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Вреди да се биде добар! Ама во посраниов свет, и да не сакаш мораш да му наштетиш на некој - кога тогаш. На туѓа несреќа не се гради среќа, ама кај нас некако оа не може и да сакаш
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.180
Вреди да се биде добар... иако светов мислиме дека е лошо место за живеење, јас и понатаму верувам дека луѓето се добри:helou:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Добрината е само една работа која тебе те прави среќен. Ако си добар, ќе знаеш за себе дека си, ќе си имаш чиста совест према себе.
Ретки се оние кои ја ценат добрината, односно ретки се луѓето што со добрина и чесност сакаат да остварат некоја цел, а притоа да гледаат да не ги повредат другите. Ретки се и оние кои ги ценат добрите луѓе.
Целта? Епа кажав целта да се биде добар е чиста совест. Да, секогаш завршуваме најлошо колку и да сме добри, но животот е бумеранг и се се враќа еден ден.Можеби таа освета нема да е од нас, ќе биде од некој друг,но се враќа.
Искрено(за мене зборувам) не вреди веќе да сум добра кон другите. Да, навистина си имам чиста совест, но колку што сум подобра,толку појќе ми се враќа полошо. Незнам да одбијам. Секогаш се ставам во втор план,баш заради другите, а тие?
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
dobra sum kolku shto mislam deka treba da bidam vo soglasnost so moite moralni normi....ne mi e griza dali spored nekoj toa ne e dovolno ili slicno...vazno mi e da bidam srekna so sebesi.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
момнтално сум восхитена од професорот по етика...таков човек немам сретнато, толку позитивен, едноставно те поттикнува да правиш добро, и кога има цела една наука посветена на доброто повеќе од јасно е дека треба да се прави добро, но пред се прави добро заради себеси, заради лично задоволство и среќа, а не заради другите, бидејќи ако се прави добро само за да другите видат дека сме добри тогаш тоа е само егоизам...добрината секогаш се враќа!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Вреди да се биде добар, али во одредени граници, некој може тоа да го искористи. Сепак треба да се биде добар кон оние што се добри спрема тебе. :toe:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Па да вреди да се биде добар, само спрема оние кои се добри кон тебе. За оние што не те рецкаат и гледаат само лошо да ти направат не рведи да се биде лош не па да бидеш добар. Ама добро и оние што се добри спрема тебе можат твојата доброта да ја искористат и да ти направат лошо ама ок тоа се ретки ситуации.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Да си добар е позитивна работа, иако и на добрите луѓе им се случуваат лоши работи ама тоа нема врска со тоа дека се добри, не значи да си добар исто што и мутав или глуп, во секој случај треба да бидеш добар со оние што се према тебе добри а оние што се лоши да ги игнорираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom