Дали верувате во натприродното?

Дали верувате?

  • Да

    Гласови: 324 64,3%
  • Не

    Гласови: 103 20,4%
  • Зависно (објаснете)

    Гласови: 77 15,3%

  • Вкупно гласачи
    504

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
духовите ми матат вода само!
лично ја немам искуство со нив, али сум читал мнооогу приказни низ интернетот, сум слушал искуства од останати кои успеале да повикат...
а во останати работи не верувам!
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Вчера ми се деси нешто многу чудно!Бев кај едни роднини во Крушево,и вечерта шетавме со другари,и застанав да мочам(во природа) и така си мочам и приметувам од страна нешто мрда,и се вртам коа глеам сенката не е во положбата во која ја бев,него имаше некаква елипсо-огановидна форма(не,не бев пијан,не пиевме ништо),и ја глеав така едно 3-5 секунди и пополека се врати во положбата во која бев јас(а наоколу мене имаше само една грмушка која немаше никаков удел во мојата сенка!И така шпринтот и се вратив кај дечките и вчера вечерта си дојдов!А што ќе беше тоа појма неам!
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
непостои ништо натприродно, се е природа само ние не сме во состојба да го објаснеме

еве еден супер пример

во еден стан на луѓето им се гледале повремемо духови, и тоа не само на еден човек туку кој и да одел во станот се случувало после подолго време да забележи нешто морбидно, па тој стан станал синоним за опседната куќа, но не било се така....
станот бил во поле на електромагнетни бранови со карактеристична фреквенција која го побудувала делот од нашиот мозок задолжен за халуцинации:smir:
 
Член од
15 јуни 2007
Мислења
50
Поени од реакции
2
natprirodnoto ne postoi (barem jas nemam videno nesto natprirodno)samo nie ponekogas si mislime deka ponekogas gledame natprirodni raboti kako sto se duhovi,senki,svetlini i nekoi drugi cudni raboti.eve eden primer,koga i da gledam nekoj dobar horor film ili procitam nekoja strasna rabota mi se pricinuva deka kako nekoj da e vo sobata ili kako nekoj me gleda pa mi pretrcuvaat nekoi senki i slicni raboti a nema vrska samo ja taka si pravam film:lud: :lud:
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
ketrin_5 напиша:
P.S. ne e za luge so slabo srce
булшит клипот ама ич од ич не е страшен.....кога те прочитов мислев којзнае што ќе е :pos2::pos2::pos2:.....аааааа не ги лажете така луѓето :nenene::pos2::pos2::pos2:
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Се е природно, само неправилно е сватено како натприродно она што не можеме да си го објасниме.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
А како би објасниле кога луѓето сонуваат нешто и наредниот ден се остварува тоа, без можност тие да делуваат на тоа. Има многу, многу работи кои луѓето неможат да си ги објаснат, но тоа не значи дека не се случуваат.
Отсекогаш сум била уверена дека луѓето неможат да замислат нешто што не посстои, нешто што не постоело. Значи и духови, господ, телепатија, живот после смрта, се тоа постои. Барем така јас си мислам.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
А како би објасниле кога луѓето сонуваат нешто и наредниот ден се остварува тоа, без можност тие да делуваат на тоа. Има многу, многу работи кои луѓето неможат да си ги објаснат, но тоа не значи дека не се случуваат.
Отсекогаш сум била уверена дека луѓето неможат да замислат нешто што не посстои, нешто што не постоело. Значи и духови, господ, телепатија, живот после смрта, се тоа постои. Барем така јас си мислам.

Си слушнала за теле-визуализација?
тоа е моќ на човечкиот мозок, сеуште неконтролирана и неиспитана да гледа се во 3Д, со звук боја и т н. практично да гледа што сака без употреба на 5те сетила. па тогаш, зошто несвесно да не гледа и во иднината??? алтернатива?!

а телепатија? зарем тоа сеуште се смета за натприродно?
:smir:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Си слушнала за теле-визуализација?
тоа е моќ на човечкиот мозок, сеуште неконтролирана и неиспитана да гледа се во 3Д, со звук боја и т н. практично да гледа што сака без употреба на 5те сетила. па тогаш, зошто несвесно да не гледа и во иднината??? алтернатива?!

а телепатија? зарем тоа сеуште се смета за натприродно?
:smir:
Епа ако знаеме се која е потребата да жиивееме. Научи ти да го котролираш твојот мозок, твојата моќ за ТЕЛЕ-ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА и после ке биде екстра, ќе ни ја раскажеш иднината на сите :tapp::tapp:
Секогаш ќе постои нешто кое луѓето не можат да си објаснат, секогаш ќе постои нешто што се јавува без причина и без образложување, едноставно се случува зошто е така дадено од господ.:toe:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Епа ако знаеме се која е потребата да жиивееме. Научи ти да го котролираш твојот мозок, твојата моќ за ТЕЛЕ-ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА и после ке биде екстра, ќе ни ја раскажеш иднината на сите :tapp::tapp:
Секогаш ќе постои нешто кое луѓето не можат да си објаснат, секогаш ќе постои нешто што се јавува без причина и без образложување, едноставно се случува зошто е така дадено од господ.:toe:

што требаше ова да значи?
и така не очекував да сфатиш сериозно, зошто како што реков луќето се многу ограничени, очигледно некои многу повеќе отколку другите. :jaj:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
што требаше ова да значи?
и така не очекував да сфатиш сериозно, зошто како што реков луќето се многу ограничени, очигледно некои многу повеќе отколку другите. :jaj:
Епа пошто си ти над сите и така да не кажам ПАМЕТЕН навидум:tapp: објасни ми ја поентата на живот ако знам дека утре ќе паднам од кревет, дека задуте ке ми е жешко и дека за 10 години ќе се мажам???? Нема поента нели???
Почни да размислуваш као функционира човечкиот организам, што е двигателот на човековата сила, ум и ќе ти биде многу појасно дека такво совршенство неможе да го создаде нешто нам познато, нешто кое може да го опипаме, нешто кое е слично на нас. Над сите можности на човекот, сепак тоа е нешто кое управува со луѓето, се игра со нашите умови, нешто кое е далеку од нашите хоризонти. Сите работи се со причина, предизвикани од некој, нешто... кој? незнам, ама верувам дека постои :toe:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Епа пошто си ти над сите и така да не кажам ПАМЕТЕН навидум:tapp: објасни ми ја поентата на живот ако знам дека утре ќе паднам од кревет, дека задуте ке ми е жешко и дека за 10 години ќе се мажам???? Нема поента нели???
Почни да размислуваш као функционира човечкиот организам, што е двигателот на човековата сила, ум и ќе ти биде многу појасно дека такво совршенство неможе да го создаде нешто нам познато, нешто кое може да го опипаме, нешто кое е слично на нас. Над сите можности на човекот, сепак тоа е нешто кое управува со луѓето, се игра со нашите умови, нешто кое е далеку од нашите хоризонти. Сите работи се со причина, предизвикани од некој, нешто... кој? незнам, ама верувам дека постои :toe:

Добро Маринке, нема поента да се препуцаваме тука, зашто да ти кажам првин ми е симпатичен аватарот твој:helou: , а и нема баш смисла.
Убавината е во гледањето со различни очи. Нешто што за мене е сфатливо, за тебе е невозможно и обратно, и тоа е во ред. Иако да знаеш што ќе ти се деси утре нема да ти ја одземи смислата на животот, како што ти тоа го дожувуваш. Напротив, може да ти поогне во носењето правилни одлуки. Инаку и јас како и тебе верувам во виша сила,но тоа не значи дека тие две работи не одат заедно или пак дека го матат здравиот разум. :smir: :helou:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Добро Маринке, нема поента да се препуцаваме тука, зашто да ти кажам првин ми е симпатичен аватарот твој:helou: , а и нема баш смисла.
:smir:

Убавината е во гледањето со различни очи. Нешто што за мене е сфатливо, за тебе е невозможно и обратно, и тоа е во ред. Иако да знаеш што ќе ти се деси утре нема да ти ја одземи смислата на животот, како што ти тоа го дожувуваш. Напротив, може да ти поогне во носењето правилни одлуки. Инаку и јас како и тебе верувам во виша сила,но тоа не значи дека тие две работи не одат заедно или пак дека го матат здравиот разум. :smir: :helou:
Тогаш би постоело совршенство, нели? Кога сите би правеле се на правиот начин и кога се и се одвивало како што ние би сакале, така?
Сепак има нешто што ни го мати мозокот на моменти и што не просветлува во други моменти.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
:smir:



Тогаш би постоело совршенство, нели? Кога сите би правеле се на правиот начин и кога се и се одвивало како што ние би сакале, така?
Сепак има нешто што ни го мати мозокот на моменти и што не просветлува во други моменти.

некои работи не завистат само од нас и од нашите избори. а совршенството кај човек е и практично невозможно.

а со болдираното се согласувам.
:helou:
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Јас лично верувам во натприродното!А ако некој не верува нека ги прочита најновите,а и малку постарите откриени пред народот истражувања и откритија на НАСА,а и книгата Паралелен свет од Бенедикт како и Приказна за кармата и Петти живот од истиот автор!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom