Дали верувате во долги врски?

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не знам што не ви е јасно. Факт е дека премногу време поминато заедно ја гуши врската. Мора да постои баланс за една врска правилно да се развива. А и не знам кое е задоволството 24 часа дневно, секој ден, да поминуваш со една иста особа, па макар и тоа да е особата која ја сакаш.
Зависи од личноста каква е. Пример јас доста често го поминувам времето со мојата девојка и не се чуствувавам како да ми треба простор и време. Додека пак има личности кои ги познавам типичен пример за тоа е мојот другар, кој едноставно таков е има долга врска но се гледаат еднаш во 3-4 дена. На мобилен не висат тука онака само ќе се слушнат на 2-3 мин што правиш,добра ли си? ќе одиме ли негде? и тоа е тоа и тој имаше предходна девојка која беше сосема различна од сегашната, таа пак му ѕвонеше по неколку пати дневно за тој на крај и раскина едноставно го гушела. Затоа се зависи до двајцата партнери какви личности се ако и двајцата се личности кои осеќаат потреба од блискост и слушање и висење на мобилен и гледање премногу често тоа не мора да резултира со гушење на врската, туку едноставно тоа нив им е потребно.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Ако одиме по нејзиниот пост тогаш кога ќе бидеш во брак другар внимавај од преголема блискост може ќе ти се здосади од партнерот. :icon_lol:
Претераната блискост те тера да се гушиш,факт.

Инаку Фликс зборувам додека трае врската.
Ајде ке земам неколку примери за кои бев сведок самата јас на мои добри другарки.

Три ипол годишна врска, постојано заедно. Ако не се заедно,тогаш на телефон или на интернет социјалните мрежи.. Седење заедно на стан додека студираа, и дојде време да раскинат.
Која им била причината? Монотоност, си досадиле еден на друг и секој по својот пат.
Истиот проблем беше и на друга другарка, преголемата блискост ги довело до раскинување на четири годишна врска.
А брак е веке друга тема.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Претераната блискост те тера да се гушиш,факт.

Инаку Фликс зборувам додека трае врската.
Ајде ке земам неколку примери за кои бев сведок самата јас на мои добри другарки.

Три ипол годишна врска, постојано заедно. Ако не се заедно,тогаш на телефон или на интернет социјалните мрежи.. Седење заедно на стан додека студираа, и дојде време да раскинат.
Која им била причината? Монотоност, си досадиле еден на друг и секој по својот пат.
Истиот проблем беше и на друга другарка, преголемата блискост ги довело до раскинување на четири годишна врска.
А брак е веке друга тема.
Драга членка Саншајн кога се зборува за туѓиот живот, би ве замолил да го погледнете својот, бидејќи да бидеме реални и вие сте биле изневерени. Затоа внимавајте сега. :icon_lol:

Монотоност, си досадиле еден на друг и секој по својот пат.
Истиот проблем беше и на друга другарка, преголемата блискост ги довело до раскинување на четири годишна врска.
Едноставно не биле еден за друг.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Претераната блискост те тера да се гушиш,факт.

Инаку Фликс зборувам додека трае врската.
Ајде ке земам неколку примери за кои бев сведок самата јас на мои добри другарки.

Три ипол годишна врска, постојано заедно. Ако не се заедно,тогаш на телефон или на интернет социјалните мрежи.. Седење заедно на стан додека студираа, и дојде време да раскинат.
Која им била причината? Монотоност, си досадиле еден на друг и секој по својот пат.
Истиот проблем беше и на друга другарка, преголемата блискост ги довело до раскинување на четири годишна врска.
А брак е веке друга тема.

Да тука си во право, додека си во врска ако има премногу време заедно поминато и ете блискост (значи да се соберат повеќе фактори ) тогаш најчесто завршува лошо.
Но Ова правило мислам е доколку се двајцата околу 18-22 години , мислам доколку некој е во врска на 30 години и ете започнат да живеат заедно наместо да раскинат ќе стапат во брак.
Како и да е се зависи од многу фактори.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Драга членка Саншајн кога се зборува за туѓиот живот, би ве замолил да го погледнете својот, бидејќи да бидеме реални и вие сте биле изневерени. Затоа внимавајте сега. :icon_lol:


Едноставно не биле еден за друг.


Не биле еден за друг,а планирањето свадби и такви работи докажува дека не се еден за друг според твоја некоја чудна логика? И таа нивна голема љубов, ама монотоноста си го прави своето...Чекај нека помине време, ако не ти биде ептен монотоно ке спуштам капа. Ама не можам да објаснувам на некој што има различно мислење од моето.Би ти кажала уште нешто но заради почитта која се уште ја имам за тебе а ти ја немаш :icon_mrgr:
Само одговори ми на едно прашање. Што мислиш која би била друга причината за неверството во некои врски?
Не може да биде преголемата угушливост, монотоност и желбата за нешто ново?

Не сакам Фликс да одговори,туку личноста која се правеше другар .
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не биле еден за друг,а планирањето свадби и такви работи докажува дека не се еден за друг според твоја некоја чудна логика? И таа нивна голема љубов, ама монотоноста си го прави своето...Чекај нека помине време, ако не ти биде ептен монотоно ке спуштам капа. Ама не можам да објаснувам на некој што има различно мислење од моето.Би ти кажала уште нешто но заради почитта која се уште ја имам за тебе а ти ја немаш :icon_mrgr:
Само одговори ми на едно прашање. Што мислиш која би била друга причината за неверството во некои врски?
Не може да биде преголемата угушливост, монотоност и желбата за нешто ново?

Не сакам Фликс да одговори,туку личноста која се правеше другар а кога фати девојка заборава на сите и така се одолѓува за се.;)
Интересна дискусија би развил на следново прашање " Што мислиш која би била друга причината за неверството во некои врски?
Не може да биде преголемата угушливост, монотоност и желбата за нешто ново?"

Но мене ми изгледа дека имате некое минато со Sky? :unsure:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Со дечкото со кој сум сега од моментот кога се запознавме живееме заедно, правиме се заедно, секој слободен момент сме заедно! 4 год сме заедно и сеуште не можам да се заситам, ни на крај памет не ми паѓа да помислам дека ми е досадно со него. А кога сакаш некого вистински, и да си седиш и ќутиш до него ќе ти биде пријатно (не мислам да седиш ќутиш и зјапаш во една точка во ѕидот).
Иначе да, верувам во дооолги врски, сум имала две врски до сега во живото и двете се доолги :)
Иначе имам другарка, која со својот дечко тооолку беа г'с и гаќи што дури и ги зезавме. Заедно се од 17 год, сега им се роди ќеркичка. 17 или 30 ако си одговарате, и по цееел ден да сте заедно нема да ви биде доста.

мое мислење...
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Интересна дискусија би развил на следново прашање " Што мислиш која би била друга причината за неверството во некои врски?
Не може да биде преголемата угушливост, монотоност и желбата за нешто ново?"

Но мене ми изгледа дека имате некое минато со Sky? :unsure:

Њет.
Инаку не може да биде и тоа?Мислам и самиот погоре зборуваше за преголемата блискост до што може да дојде.Сепак, да не испадне дека ептен сум дрска ке кажам зависи од личноста, по ваше нека биде ајде :icon_lol:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Интересна дискусија би развил на следново прашање " Што мислиш која би била друга причината за неверството во некои врски?
Не може да биде преголемата угушливост, монотоност и желбата за нешто ново?"

Но мене ми изгледа дека имате некое минато со Sky? :unsure:
И јас би сакала да чујам мислење за ова :) ме интересира за мое лично искуство
Угушливост не беше (зборам за мојата врска) зашто иако сакавме не бевме во можност да сме 24/7 заедно. Монотоност деф не зашто бевме пар што правеше триста чуда. А желбата за нешто ново според мене ти се јавува ако ти помине желбата за тоа што го имаш. Значи неверство имало зашто љубов немало...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Њет.
Инаку не може да биде и тоа?Мислам и самиот погоре зборуваше за преголемата блискост до што може да дојде.Сепак, да не испадне дека ептен сум дрска ке кажам зависи од личноста, по ваше нека биде ајде :icon_lol:

Не сосема напротив, не значи дека ако започнам дискусија би требало да го контрирам твојот став и мислење.
Од една страна да би рекол дека во повеќе од случаите е тоа ти што тврдиш , па и нели е тоа смислата на врска да видиш како ќе си со некој на подолг временски период. Тука би се согласил со Скај бидејќи не е само љубовта има и многу други фактори кој што влијаат за тоа дали ќе е добро, исто и ти се согласи со тоа значи само од љубов не е интересно, само од љубов нема да можи да се стапи во брак и така да се тера 40-50 години. Нормално еден од основните фактори е но неможи само со едно нешто, едноставна ништо на земјата не функционира само од едно нешто :) .

Но па исто познавам многу на кој им е интересно , има забава постојано интересни нови нешта но не осеќаат преголема блискост и оп ќе започнат да изневеруваат од причина што некој друг им ја дава таа блискост.
Односно доколку во една врска ги има најважните фактори за таа да опстои и за да се изгради без разлика на тоа колку време поминало се додека двајцата работат на врската и ќе бидат заедно.

И многу важно што пропуштив да спомнам е зависи од тоа која е основата на една врска.
Значи треба да има една карактеристика еден фактор што ќе е темел и ќе дава инспирација и можност да се гради. Според мене тука би била љубовта, и ете ќе објаснам зошто на пример после 30-40 години брак па и не се гледа толку љубовта.
Кога ќе изградиш една куќа и живееш во неа долго време дали ги гледаш темелите?
Нормално дека не , но знаеш дека е уште тука некаде односно на нив стоиш :)

Односно би те контрирал на фактот што ти земаш дека доколку еден фактор (според тебе преголема блискост) е причина за долгите врски да не опстојат.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не сосема напротив, не значи дека ако започнам дискусија би требало да го контрирам твојот став и мислење.
Од една страна да би рекол дека во повеќе од случаите е тоа ти што тврдиш , па и нели е тоа смислата на врска да видиш како ќе си со некој на подолг временски период. Тука би се согласил со Скај бидејќи не е само љубовта има и многу други фактори кој што влијаат за тоа дали ќе е добро, исто и ти се согласи со тоа значи само од љубов не е интересно, само од љубов нема да можи да се стапи во брак и така да се тера 40-50 години. Нормално еден од основните фактори е но неможи само со едно нешто, едноставна ништо на земјата не функционира само од едно нешто :) .

Но па исто познавам многу на кој им е интересно , има забава постојано интересни нови нешта но не осеќаат преголема блискост и оп ќе започнат да изневеруваат од причина што некој друг им ја дава таа блискост.
Односно доколку во една врска ги има најважните фактори за таа да опстои и за да се изгради без разлика на тоа колку време поминало се додека двајцата работат на врската и ќе бидат заедно.

И многу важно што пропуштив да спомнам е зависи од тоа која е основата на една врска.
Значи треба да има една карактеристика еден фактор што ќе е темел и ќе дава инспирација и можност да се гради. Според мене тука би била љубовта, и ете ќе објаснам зошто на пример после 30-40 години брак па и не се гледа толку љубовта.
Кога ќе изградиш една куќа и живееш во неа долго време дали ги гледаш темелите?
Нормално дека не , но знаеш дека е уште тука некаде односно на нив стоиш :)

Односно би те контрирал на фактот што ти земаш дека доколку еден фактор (според тебе преголема блискост) е причина за долгите врски да не опстојат.
90% се согласувам со твоето мислење. Да додадам... монотонијата во долга врска се раѓа кога следново ќе се појави: кога веќе страста и сексуалните денови ќе се намалат, сексот ќе стане се помалку интизивен и не интересен,. кога веќе повиците ќе станат монотонија со едни исти прашање, кога меѓусебните разговори ќе се сведат се на прашања, кога повеќе ќе нема изненадувања помеѓу партнерите, исто тука спаѓаат и заедничките излегувања кои исто така ќе ги нема повеќе, другите работи како на пример работата кога повеќе ќе се обврнува внимание на работата отколку на врската, запоставување на себе си и автоматски ќе се рефлектира на партнерот како одбивност. Друга работа факт е дека монотонија се јавува во секоја врска тоа е нешто кое неизбежно но страшно е тоа ако трае со недели. Доколку во една врска има монотнија доста време тогаш следново би било решение: Повеќе разговор за вас двајцата зошто? бидејќи честопати поттикнувајте разговори за вас двајцата, за чувствата ваши и не ги отргнувајте темите каде можете квалитетно да разменувате мислења по различни прашања без разлика дали имате исто или различно мислење. Доколку имате различно мислење не зчачи дека нешто не е во ред со вас. Друга работа која исто така е важна тоа е компромисот во врската зошто е важен компромисот? ако веќе некое време се расправате и имате монотонија во вашата врска и никако не можете да дојдете до некое решение кое што ќе одговара за вас двајцата, тогаш време е да се воведе повторно компромисот. Компромисот ќе биде од голема помош во решавањето на оние лоши работи исто така за да се дојде до компромис некогаш треба да попуштите бидејќи само малите деца се оние кои секогаш сакаат да бидат во право за се и да биде по нивно. Исто така за разбивање на длабока монотнија е потребен труд, труд кој ќе во овозможи да поработите прво на вас, на вашиот изглед исто така и на вашиот партнер бидејќи понекогаш се случува да се разочарате од тоа колку труд сте вложиле а при тоа тој труд едноставно не се исплател. Но тоа разочарување не треба да биде препрека за нов труд и напор бидејќи доколку се случи да дигнете раце и да не вложувате во вашата врска/брак тогаш се соочувате со длабока монотнија во вашата врска/брак поточно нели да бидеме реални секогаш треба да се трудиме околу вашиот партнер и врската бидејќи се додека се трудиме се дотогаш ќе имаме врска со нови работи и без монотонија.
Сексот е второто нешто најважно во врска/брак зошто? бидејќи освен љубов потребна е и страст и секс, според мене најдобро е да се има скоро секој ден секс, со нови пози,секако тука можете и да си купите секс играчки бидејќи со тоа што ќе купите не треба да се срамите или пак да се намали машкото его туку спротивно купувањето на секс играчи во носи и нови авантури во вашиот кревет, нормално и нови пози и секако тоа е нешто кое ќе ви помогне во задоволувањето на вашиот партнер. Исто така може и да се играат некои улоги. Бидете искрено доколку би имале секој ден добар и интересен секс дали би имало монотонија? ах да напоменам сексот не треба да се сведува само на кревет, јас лично да бидам искрен многу преферирам да имам секс надвор од кревет бидејќи монотонија мие она се во кревет што е тоа? да земам 150 грама семки и да јадам? не, туку мене лично поубаво ми е да имам секс надвор од креветот на пример: Бања,кујна,работно место, некаде далеку од градот во природа, исто така и во кола, или пак на некое место каде што адреналиот и возбудата е максимално доведа од самото место бидејќи секс на екс понекогаш е доста добро искуство на пример на работа или пак во воз (купе) итн. Нели има многу нешта со кои се разбива монотонија во една врска/брак се што е потребно труд,напор,волја за тие нешта. Заеднички планови? зошто заеднички планови? заедничките планови ќе ве доближат многу повеќе еден до друг со вашиот партнер бидејќи со заедничкиот план вие ќе се обидете да поставите цел.
Добро разговарајте со вашиот партнер и поставите си некои заеднички цели, од планирање, одмори до купување на нов автомобил или пак договорете се за некоја вечер во некој друг град бидејќи така ќе имате чувство дека сте во подобар пат.

Доста долг текст кој верувам на некои личности ќе им помогне кои веќе се наоѓаат во монотонска врска.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Верувам зошто не би верувала.
Со мојот дечко т.е. вереник веќе, сме 7 години во официјална врска, и уште 3-4 години пред тоа во неофицијална врска т.е. мување.
Земено се во предвид заедно сме повеќе од 10 години и еве ќе ги земам последниве 7 години од официјалната врска, поминуваме голем дел од времето заедно и никогаш не сум почуствувала да ми е досадно со него.
Нормално не сме 24 часа заедно, секој си има свој пријатели и им посветува онолку време колку што мисли дека треба, но секогаш сме си приоритет еден на друг.
За да не западне врската во монотонија мора да има желба за експериментирање од двете страни, и да се вложува во врската од двајцата партнери. Џабе јас колку и да се трудам околу врската ако он не сака да мрдне ни со малиот прст, џабе јас колку и да имам идеи за експериментирање ако он не сака да ги прифати, значи потребен е труд од двете страни.

Неверство во една врска по мое мислење настанува кога ќе полувствуваш дека нешто ти недостасува (внимание, нежност, возбуда...) па тоа го бараш на друго место, во спротивно која е поентата во една врска каде се функционира како што треба некој од партнерите да биде неверен.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ako ne ti prais ke ti praat, recimo ja idev so edna ja smetav za postena 5 g na vremeto i posto imav goooolem potencijal kasno sozreav ko tikbvata ako e pogolema pojke vreme i treba da uzree, taka i ja, ama sum odbival radi nea (kurva) sto puti bolji sansi od nea, ali aj sve e skoslia u zivott JEBIA GA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom