Дали верувате во долги врски?

Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Не, особено ако врската е започната од млади години ( 18- 20 ) според мене е осудена на неуспех. Објаснувањето ми е прилично едноставно, ако започнала врската на 19 години и траела 5-6 години веќе на парот им иде периодот кога треба да размислуваат за заедничќо живот ( генерално зборам ) паралелно со плановите за инднина о подсвеста на човекот се провлекуваат и работите кои се пропуштени/ неизживеани во периодот на врската ( под услов да си биле верни :) ), и така...јасно е !!!
--- надополнето: 15 декември 2013 во 15:12 ---
Не, особено ако врската е започната од млади години ( 18- 20 ) според мене е осудена на неуспех. Објаснувањето ми е прилично едноставно, ако започнала врската на 19 години и траела 5-6 години веќе на парот им иде периодот кога треба да размислуваат за заедничќо живот ( генерално зборам ) паралелно со плановите за инднина о подсвеста на човекот се провлекуваат и работите кои се пропуштени/ неизживеани во периодот на врската ( под услов да си биле верни :) ), и така...јасно е !!!
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Доказ дека теоријата ,,Сите машки се исти'' падна во вода.И писмено го докажавме тоа.. благодариме.
Mислам дека погрешно ме сфати, јас сакам да имам долга врска, но уште не сум го нашла вистинскиот човек.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Mислам дека погрешно ме сфати, јас сакам да имам долга врска, но уште не сум го нашла вистинскиот човек.
Те сватив супер,но рече дека почнуваш да се гушиш,и тогаш кога ќе раскинеш или ќе го предизвикаш дечкото да направи некоја глупост(дали од слабост или од незнаење) тогаш одма осудуваш СИТЕ МАШКИ СЕ ИСТИ,ЏУБРИЊА,СТОКА.. не зборам за тебе конкретно зборам општо.. не викам дека ние машките сме супер,точно дека сме тоа што реков,но некој чесен,културен и добар да заврши лошо во врската со некоја затоа што оваа СЕ ГУШЕЛА ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН МЕСЕЦ тоа извини но е тоталитарен идиотизам.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Mислам дека погрешно ме сфати, јас сакам да имам долга врска, но уште не сум го нашла вистинскиот човек.
Ej без губење на надеж бидејќи за секое шише има капаче, океј ќе кажеш ама во реалноста не е така. Јас ќе ти кажам така е секој ќе си има тоа што заслужил и тоа ќе го добие како партнер така не се преотеретувај со прашање ама јас кога ќе имам? ќе имаш тогаш кога ќе дојде, бидејќи препушти се на животот и живеј го. Забавувај се и ќе видиш ќе си најдеш тоа што треба.
 

AntiSpamMaster

Supreme Сasual Dating - Authentic Damsels
Член од
18 август 2011
Мислења
112
Поени од реакции
83
No, not at all. Базирано врз лични искуства, долгите врски ги сметам за мит(исто како религијата). Сепак, се работи за вкус и искуство(ако не само искуство)и секој може да си каже за себе, нема објективно мислење освен ако не изнесам сам објективно мислење кое би било. Долгите врски се можни ако ви се погоди со чупето/дечкото, ако не, ко мене вака сезонски врски ќе си имате, од лето на лето..
 
Член од
27 септември 2013
Мислења
199
Поени од реакции
162
МНОГУ НОРМАЛНО,верувам во долги врски....:pipi:
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Ej без губење на надеж бидејќи за секое шише има капаче, океј ќе кажеш ама во реалноста не е така.

Ама некој се родил како ѓезве :D
Инаку да верувам во вакви врски иако раскинав 2 годишна врска сега скоро. Долга врска не мора да значи дека ќе трае вечно како што гледам некој мисли... Долга врска може да биде врска од 1 + години за на крај некој да стави крај зашто му било досадно (што е прилично глупо, т.е глуп изговор или поради некој проблем кој евентуално неможе да се реши поради тоа што едната особа има инает на магаре.) Битно да, верувам во вакви врски но не е секој за нив.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Ама некој се родил како ѓезве :D
Инаку да верувам во вакви врски иако раскинав 2 годишна врска сега скоро. Долга врска не мора да значи дека ќе трае вечно како што гледам некој мисли... Долга врска може да биде врска од 1 + години за на крај некој да стави крај зашто му било досадно (што е прилично глупо, т.е глуп изговор или поради некој проблем кој евентуално неможе да се реши поради тоа што едната особа има инает на магаре.) Битно да, верувам во вакви врски но не е секој за нив.

Претераната блискост, секојдневното гледање и дремење на телефони доведуваат до тоа на еден од партнерите да му досади.
Инаку на темата.
Верувам во долги врски.Ако и само ако секојдневно се внесува нешто ново во врската.Ако постојано е исто, нешто ке пукне и се ке заврши. Монотонијата некогаш убива и може да биде главна причина зошто врската е завршена.
Некој што не верува во долги врски, можеби не се потрудил доволно да опстанат. Или пак како што кажа моето пријателче ^OMG^ постои инает кај еден во партнерите постои голем инает и не сака да го реши проблемот.
Според вас, колку години па и месеци треба да поминат за да го наречете долга врска?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Претераната блискост, секојдневното гледање и дремење на телефони доведуваат до тоа на еден од партнерите да му досади.
Грешка си, зависи до личноста.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Претераната блискост, секојдневното гледање и дремење на телефони доведуваат до тоа на еден од партнерите да му досади.

Значи ова значи сите кој што се во брак им е досадно?

Инаку за тоа дека постојано треба да има нешто ново се согласувам.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Значи ова значи сите кој што се во брак им е досадно?

Инаку за тоа дека постојано треба да има нешто ново се согласувам.
Ако одиме по нејзиниот пост тогаш кога ќе бидеш во брак другар внимавај од преголема блискост може ќе ти се здосади од партнерот. :icon_lol:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Не знам што не ви е јасно. Факт е дека премногу време поминато заедно ја гуши врската. Мора да постои баланс за една врска правилно да се развива. А и не знам кое е задоволството 24 часа дневно, секој ден, да поминуваш со една иста особа, па макар и тоа да е особата која ја сакаш.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Значи ова значи сите кој што се во брак им е досадно?

Инаку за тоа дека постојано треба да има нешто ново се согласувам.
Како споредуваш брак и врска? Не размислуваш исто кога си со некоја во врска на 20тина години и со некоја што си во брак на 40.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Како споредуваш брак и врска? Не размислуваш исто кога си со некоја во врска на 20тина години и со некоја што си во брак на 40.

А ако си во врска и си 30 -40 години ? како разлислуваш како во брак, или тие што се на 20 години и се во брак како размислуваат ? како да се во врска.

Како и да е поентата не ми беше да споредам брак и врска но да му дакажам на членката дека не е правилно нејзиното размислување.
Односно дека ако си со некој постојано не значи дека ќе ти е досадно, но понатаму и самата се надоврза односно се контрира дека можи да е интересно доколку има постојано нешто ново.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Не знам што не ви е јасно. Факт е дека премногу време поминато заедно ја гуши врската. Мора да постои баланс за една врска правилно да се развива. А и не знам кое е задоволството 24 часа дневно, секој ден, да поминуваш со една иста особа, па макар и тоа да е особата која ја сакаш.

И пак иди на истото... Факт е дека неможеш да поминуваш 24 часа дневно со некој ама тоа по ваше значи дека на тие што се во брак им е досадно? Љубовта не трае вечно, трае одреден период и после избледува...ако сите се остваа кога ќе престане љубовта тогаш никој немаше да биде заедно... Во толку долги врски останува разбирање, почит и верба во партнерот, а не љубов. И не размислуваш исто на различни возрасти ама врска можеш да имаш и на 25 и на 35, а и тогаш се оставаат поради што на еден му било досадно...

Едит : Исто факт е дека неможе секогаш да има нешто ново, пошто се нема ни време ни пари некогаш за да се воведи нешто ново... И и да има секогаш нешто ново по некое време пак се ќе видите и ќе доживеете и пак истиот проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom