Дали би ја промениле верата за милион евра?

T

the Carpenter

Гостин
Религијава би ја менал за поефтино право да ви кажам
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
0
ni za miljarda ne bi ja menual zosto parite ne davaat mir,zs so pari ne mozes vo prodavnica da kupis mir,radost,srekja,blagoslov
BOG ima mn poekje za mene od toa "eden milion"

a tie so izjasnia deka vi ja smenile se vide kolku se vistinski za toa nemate lice vekje da mi tvrdite nekoji rab okolu BOG zs ako ste sigurno vo toa sto veruate ni za "milharda" ne bi ja smenile.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Aко ја менам верата сум го предала семејството...така да не ја менувам за ништо
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Главата ќе ја дадам,но верата не ја менувам.Ех кога ја читав Калеш Анѓа на времето,многу и се восхитував да бидам искрена.Но моите колешки кој се различна вероисповед од мојата,секојдневно ми го рушат филмот за неа.Они учеле од други книги.
Не би ја менувала,си го сакам и почитувам мојот Господ и верувам дека и он ме сака,некогаш грешам,но ми опростува.Не ни сум размислувала во тој правец,иако секојдневно читам холивудски тренд на менување вера.Не сум религиозен фанатик и ги почитувам сите вери.Ако на некој не му се допаѓа религијата,слободно нека си ја смени,но барем нека ја разбере новата како што треба.Ако биде верник по сите прописи,јас ќе му дадам плус стотче,за трудот:)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
Би мењал вера. Не за пари, али за убедување, их и те како.

Штета што сите досега шо ме убедувале, ми нуделе све некој бедни пиратерии, така да си го чувам ова шо си го веруем, најјако ми е за сега.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Religijata,kontraverzen poim sto nekogas se koristi kako sinonim za VERA,se definira kako nesto sveto natprirodno ili bozestveno,kako i moralnite kodovi,obicai i institucii povrzani so taa verba.Covekot kako takov se ragja na ovoj svet se gradi kako licnost so odredevi obicai, normi i kodeks na odnesuvanje i veruva vo istite,so samiot cin na promena toj ednostavno prestanuva da bide covek:nenene:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Главата ќе ја дадам,но верата не ја менувам.Ех кога ја читав Калеш Анѓа на времето,многу и се восхитував да бидам искрена.Но моите колешки кој се различна вероисповед од мојата,секојдневно ми го рушат филмот за неа.Они учеле од други книги.
Не би ја менувала,си го сакам и почитувам мојот Господ и верувам дека и он ме сака,некогаш грешам,но ми опростува.Не ни сум размислувала во тој правец,иако секојдневно читам холивудски тренд на менување вера.Не сум религиозен фанатик и ги почитувам сите вери.Ако на некој не му се допаѓа религијата,слободно нека си ја смени,но барем нека ја разбере новата како што треба.Ако биде верник по сите прописи,јас ќе му дадам плус стотче,за трудот:)
I jas go mislam istoto:smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
ni za miljarda ne bi ja menual zosto parite ne davaat mir,zs so pari ne mozes vo prodavnica da kupis mir,radost,srekja,blagoslov
BOG ima mn poekje za mene od toa "eden milion"

a tie so izjasnia deka vi ja smenile se vide kolku se vistinski za toa nemate lice vekje da mi tvrdite nekoji rab okolu BOG zs ako ste sigurno vo toa sto veruate ni za "milharda" ne bi ja smenile.
A ko gi nemash parite da kupish leb? Imash zdravje sreka mir ljubov radost?
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Не би ја сменила. Зашто да се молам и поклонувам на некој др. Бог, а оној стариот...мојот...да го заборавам само поради пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom