Дали би ја промениле верата за милион евра?

D

dARK_ElementaL

Гостин
Немам што да менувам особено не за пари. Не сум ниту верник, ниту религиозен.
Она што сум, сум затоа што јас така сум одбрал и ако во иднина сменам нешто тоа повторно ќе биде затоа што така сум одбрал јас, а не поради пари.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Мислам дека буквално сите на темава би ја мењале верата за тие пари, а исто и оние кои не пишале на темава со стварно ептен ретки исклучоци, кои можеби и ги нема.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не би ја променила верата ни за сите пари на светов, ни за друго!
Горда сум на тоа што сум христијанка!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Не би ја променила верата ни за сите пари на светов, ни за друго!
Горда сум на тоа што сум христијанка!
Ќе ја смениш за милион. Сега вака лесно е да збориш кога знаеш дека во реалност никој не би ти го понудил тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не би ја променила верата ни за сите пари на светов, ни за друго!
Горда сум на тоа што сум христијанка!
Не сваќам што е тука за гордеење...?! Не си постигнала ништо, не си создала ништо, на што си горда? На тоа што се идентификуваш со религија која те прави инфериорна во однос на мажите?
Да дојдеше сама до некакво сознание, откритие...било што, да разберам да бидеш горда, вака што? Плус, гордоста во христијанството не е доблест, маана е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сфаќам како може некој да се гордее со нешто што му е наметнато (религија, националност) а не со постигнувања од било која сфера.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Не би ја променила верата ни за сите пари на светов, ни за друго!
Горда сум на тоа што сум христијанка!
Brej topla voda muabet...gorda na sto ? Na Tatko ti sto odvoil vreme i te odnesil u crkva da te krstat...zgora na se i platil za "uslugata".
PS: Krsceniceto urameno li ti e?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не сфаќам како може некој да се гордее со нешто што му е наметнато (религија, националност) а не со постигнувања од било која сфера.
Е баш сакав и јас ова да го напишам, но не сакав да го тупам многу.
Јас лично го имам почуствувано на своја кожа тоа наметнување религија и националност. Едниот/та од моите (нема да именувам кој, да не испаднам безобразен) дома толку се треска од земја за тоа, а ни самиот/та нема познавања ниту од христијанство ниту од Македонија. Македонија и христијанство да му/и поминат голи пред очи нема да ги препознае, он/а ми бил/а христијанин и Македонец:tapp:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Brej topla voda muabet...gorda na sto ? Na Tatko ti sto odvoil vreme i te odnesil u crkva da te krstat...zgora na se i platil za "uslugata".
PS: Krsceniceto urameno li ti e?
Суб.

а тоа што ти (вероватно...) не си крстен, немаш што да врамиш и да закачиш на ѕидот, тоа е некоја причина за самопофалба? Пофалба со...ништо?...:icon_lol:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.683
.................................
И за помалку горат оние што се дел од овие старо-еонски религии...
Старо-еонските религии секако во сржта го имаат гревот. Без грев - ќе нема потреба од нивните философии и надворешни спасители.

И што се толку притресувате околу религиите? Кому му е грижа во што вие верувате и кои богови и идеали обожувате? НИКОМУ!
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Суб.

а тоа што ти (вероватно...) не си крстен, немаш што да врамиш и да закачиш на ѕидот, тоа е некоја причина за самопофалба? Пофалба со...ништо?...:icon_lol:
Probav da go analizram prasanjevo\zaklucukot tvoj....i se izmoriv! Odam da mocam ...pozdrav!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Зошо бе вака зборите?
За Мики Е достигнување.
По ова што го пишува на форумов, мислам дека стварно тоа е најголемата работа што му се случила у животот.
Сеа...секој со своите ментални капацитети. Да имал повеќе, ќе завршел некое школо, ќе се надградувал, ќе придонесувал реално во општеството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom