Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување
A

andrea85

Гостин
ne be nema , zboram dvajca za bliski drugari so se druzime uste od deca , tolku vreme , so se veli cel zivot sme zaedno i sega za edna picka da go rasipime toa? Barem vo denesno vreme picki ima kade sakas i kolu sakas
--- надополнето: 26 април 2013 во 02:58 ---

treba samo da odis i da gi ebis
ама и да ти дадат:vozbud:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.882
Иако решив некое време да олабавам од се, сосема случајно или не ја сретнав темава додека манијачев нелогиран на форумов И сакал нејќел се одлучив да изнесам еден личен став околу оваа проблематика.
Неверство, или првата претстава која ја добивам е предавство. Успеав некако да ги спојам овие две дефиниции во една, бидејќи она што си го градел со сродната душа во еден момент решаваш ти или таа да го скршите за банална работа. Зошто е банална и не мора да се дискутира бидејќи сиот труд и љубов паѓа во вода и повеќе не е ништо исто како што сме мислеле или фантазирале дека е.
Неверството ти го прекинува сонот и спокојот кој си го живеел и чувствувал за сметка на една ноќ/момент со трета воопшто небитна особа, која може да влезе во твојот живот само за да ти ги расипе сметките, да проба да те освои, да те заокружи на списокот од желби итн...
Се останато е историја, со предзнак хорор.
Најтрагичното од се е што мислиш дека имаш доверба во партнерот и тој во тебе, па и покрај направеното ти се одлучуваш да го "заштитиш" партнерот (си правиш слика дека тоа е правиот чекор) а уствари запаѓаш во уште поголеми гомна со тоа што ја криеш вистината, не се соочуваш со истата и дозволуваш партнерот да дознае од други и тоа комплетно да ја урне сликата за тебе, па макар она те сакала до гроба. Жените ова ги убива повеќе, но затоа ги прави посилни и поумешни во иднина да дуваат и на ладно млеко од фрижидер.
Досега не сум простил неверство, бидејќи никогаш и не сме стигнале до тој момент - се се завршувало порано со тешки повреди и навреди. Она што мене ми сметало од секогаш е моето неверство кон другите, бидејќи кога јас сум бил изневерен реално и јас сум бил крив што не сум се потрудил повеќе, па нормално дошло и до тој неспоразум.
Но кога се ти е подмачкано, кога живееш во сон и одеднаш го отфрлаш за миг зошто не си способен да се соочиш и избориш, туку покажеш слабост макар и 1 секунда, мислам дека е далеку поболно од сите можни сценарија кои може да ти се случат во животот.
Свесно отфрлаш се, повредуваш многу повеќе луѓе отколку што мислиш дека си повредил, си ја рушиш самодовербата која си ја градел толку време а грижата на совест си ја носиш на грб притоа не можејќи повеќе да ги погледнеш во лице тие кои до вчера ти биле се, а ти си решил дека светот ќе се врти и без нив.
Драг пријателе или пријателке што го читаш овој пост, размисли 2 пати пред било што во животот, размисли на кого му правиш добро и дали заслужува, бидејќи повеќе од често сме слепи пред оние кои живеат за нас. Неверството е слабост, кукавичлук и не би го оправдал во никој случај, бидејќи за се постои муабет кој никогаш не го правиме, туку ги земаме работите во свои раце како да сме сами и на крај тоа и го добиваме.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
Да, најверојатно си се попарила :)
Не се согласувам, верноста нема рок на траење. ''Искушенија'' или моменти на слабост постојат, и од карактерот на човекот зависи како ќе изреагира во тие моменти.
Рокот на траење има поинакво значење кога оди комплет со наводници.
Нема да те негирам околу попарувањето оти гледам дека ти е по кејфски да си мислиш дека е така :)
Се имам изјаснето баш конкретно она што насловот и образложението на темата бара,и не сакам да се повторувам и вртам во круг.
 
O

Orion.

Гостин
Рокот на траење има поинакво значење кога оди комплет со наводници.
Нема да те негирам околу попарувањето оти гледам дека ти е по кејфски да си мислиш дека е така :)
Се имам изјаснето баш конкретно она што насловот и образложението на темата бара,и не сакам да се повторувам и вртам во круг.
Во ред, продолжи да си веруваш самата на себеси и на никој друг и чекај го моментот на неверство кој е ноторно дека некогаш ќе настапи без оглед на се`

:)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
Во ред, продолжи да си веруваш самата на себеси и на никој друг и чекај го моментот на неверство кој е ноторно дека некогаш ќе настапи без оглед на се`

:)
Во ред,ти продолжи да ги превртуваш зборовите и нека тоа те направи задоволен.
Се останато ке ни покаже животот,и тебе и мене.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
hristijanski e da se prosti , ama ne da se zaboravi ..
imam cueno edna prikazna , ne znam kolko e tocna .. mlad par maz i devojka trebale da se zemat nabrzo za mesec dena recimo , i decku gu otkrie deka zena kako zen a, faka krivine , sas Kuma ..
I on , nisto ne reagira . ama osiguraja se , duri i gi videl , slikal gi .. i nisto kutil si .. Na den na svadba , kd se sobrale gosti od dve familie , i deckoto pred da bide tj acin na vencanje , odrzal govor :
Fala na svi sto dojdete , i na pokloni , ubava svadba ke bide , mnogo sam srekan da gu spodelimo nasu sreku . . .MI za svoi vas imamo ednu sliku od nevestu , na svak stol odozdola ima po edna slika (od nevestu i kuma - )..tolko
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Појма немам дали би простила зависи од ветрот на моментот.... зависи од причините заради кои би го направил знам дека и јас сум нагла знам некогаш да го истуркам партнерот до раб ... некогаш сум цела од камен напраена и тогаш многу не ми е гајле..... ако сум вложила многу во врската/бракот ако сум верувала многу во тие години моменти недели околу изневерувањето веројатно нема да простам

Чудна сум? :notworthy: навикнат си е тој.... и дефинитивно повеќе знае за чувствата од мене
--- надополнето: 5 мај 2013 во 13:02 ---
Абе срцка јас знам име и за машкото неверство – куросеча.:vozbud:
Даа.... една комшивка со нож го бркаше комшијата сеир ледав :tapp:
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
48
Поени од реакции
7
nikoj ne prostuva neverstvo.zena ko trevba 10 ke napravi revaz ako maz napravi ednaska neverstvo
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Иако решив некое време да олабавам од се, сосема случајно или не ја сретнав темава додека манијачев нелогиран на форумов И сакал нејќел се одлучив да изнесам еден личен став околу оваа проблематика.
Неверство, или првата претстава која ја добивам е предавство. Успеав некако да ги спојам овие две дефиниции во една, бидејќи она што си го градел со сродната душа во еден момент решаваш ти или таа да го скршите за банална работа. Зошто е банална и не мора да се дискутира бидејќи сиот труд и љубов паѓа во вода и повеќе не е ништо исто како што сме мислеле или фантазирале дека е.
Неверството ти го прекинува сонот и спокојот кој си го живеел и чувствувал за сметка на една ноќ/момент со трета воопшто небитна особа, која може да влезе во твојот живот само за да ти ги расипе сметките, да проба да те освои, да те заокружи на списокот од желби итн...
Се останато е историја, со предзнак хорор.
Најтрагичното од се е што мислиш дека имаш доверба во партнерот и тој во тебе, па и покрај направеното ти се одлучуваш да го "заштитиш" партнерот (си правиш слика дека тоа е правиот чекор) а уствари запаѓаш во уште поголеми гомна со тоа што ја криеш вистината, не се соочуваш со истата и дозволуваш партнерот да дознае од други и тоа комплетно да ја урне сликата за тебе, па макар она те сакала до гроба. Жените ова ги убива повеќе, но затоа ги прави посилни и поумешни во иднина да дуваат и на ладно млеко од фрижидер.
Досега не сум простил неверство, бидејќи никогаш и не сме стигнале до тој момент - се се завршувало порано со тешки повреди и навреди. Она што мене ми сметало од секогаш е моето неверство кон другите, бидејќи кога јас сум бил изневерен реално и јас сум бил крив што не сум се потрудил повеќе, па нормално дошло и до тој неспоразум.
Но кога се ти е подмачкано, кога живееш во сон и одеднаш го отфрлаш за миг зошто не си способен да се соочиш и избориш, туку покажеш слабост макар и 1 секунда, мислам дека е далеку поболно од сите можни сценарија кои може да ти се случат во животот.
Свесно отфрлаш се, повредуваш многу повеќе луѓе отколку што мислиш дека си повредил, си ја рушиш самодовербата која си ја градел толку време а грижата на совест си ја носиш на грб притоа не можејќи повеќе да ги погледнеш во лице тие кои до вчера ти биле се, а ти си решил дека светот ќе се врти и без нив.
Драг пријателе или пријателке што го читаш овој пост, размисли 2 пати пред било што во животот, размисли на кого му правиш добро и дали заслужува, бидејќи повеќе од често сме слепи пред оние кои живеат за нас. Неверството е слабост, кукавичлук и не би го оправдал во никој случај, бидејќи за се постои муабет кој никогаш не го правиме, туку ги земаме работите во свои раце како да сме сами и на крај тоа и го добиваме.
Браво пријателе за постов.
Некаде порано пишував, страста е најјака сила кон која речиси и невозможно е да се спротиставиме. Иако свесно несакаш да си го повредиш партнерот, таа страст како невидлива сила те турка во прегратка на трето лице. Начин за справување со неа е да си заминеш веднаш дома штом ја почувствуваш, ако останеш „готов си“.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
А неверство со вашиот другар / другарка? Би се скарале со најверното другарче заради женска / дечко ?
 
M

Muranyi

Гостин
А неверство со вашиот другар / другарка? Би се скарале со најверното другарче заради женска / дечко ?
Зарем може да се нарече некоја личност воопшто другар,камоли верен,ако решил другарството да го погази заради една авантура?Не би рекол.
Уште па кога паметни фаци ќе кажат-Абе пеер,ти ептен си бил папучар,ради девојкати се скара со другарти.-Пеер,нема веза брат,дај девојка ти ќе ја делиме,нема да ми смета.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Во право си , па малце други женски / машки има на планетава па со од другарти /другаркатаи бифшио да си фајчаш работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom