Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624
D

Delux

Гостин
Ми се скурчи веќе во Македонија...да,би заминал од Македонија,не зборам за подобра егзистенција,едноставно премногу е монотоно тука...еве рецимо во Италија
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Одма би заминал ама да знам дека ќе ми е обезбедено се таму мислам работа де дека ќе можам да живеам ко човек
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Едвај чекам да идам во лондон,Неможам да дочекам да дојде 15 март а д о тогаш ке цркнам у она проклетото школо
 

vmd

mafijas
Член од
26 јануари 2007
Мислења
153
Поени од реакции
1
abe mene neka mi dadat pri i ovde zadovolen ke bidam
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.866
Поени од реакции
23.682
Да би заминал, зошто да не, ама во топлокрвни држави. Значи Норвешка, Шведска, Германија (од Франкфурт нагоре) и слично категорично не. Не го трпам тој менталитет а ни таа клима. Никој не вика дека на Запад тече мед и млеко ама зошто толку луѓе се селаат. Не е ваљда дека се будали? Понеквалитетни луѓе од вас успеваат во факултет, работа, кариера, пари само заради тоа што се нечии синови и ќерки или затоа што имаат дебели врски? Why the fuck? А ти ќе вложуваш труд и до пензионирање ако рипнеш некое местенце погоре или нешто вишак платичка плус полна капа.
 

Coca-Cola1981

uzivaj vo nepovtorliviot vkus Always CocaCola
Член од
27 јануари 2007
Мислења
417
Поени од реакции
1
ah bev na izvesen period nadvor makedonija ne mi zafali ama nitu vo eden mig, me ispolnuvase toa sto go cenat trudot ama sepak ima i svoi mani odenjeto nadvor, sekoja drzava so svoja mana. Dodeka sum sama bez maz i dete mislam deka mi e super i tuka da si sedam imam i mozam da si dozvolam se,ali utre zadutre da se mislam dali ke imam na deteto da mu kupam kashicka ili ne.............NADVOOOOR SO PRVIOT AVION BEZ RAZMISLUVANJE, ako nsto drugo i od socijalno ke imam dovolno za deteto da ne mi strada.

anyway toa e moe mislenje ne vikam deka sum vo pravo i deka mora da e taka kako sho vikam
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Coca-Cola1981 напиша:
ah bev na izvesen period nadvor makedonija ne mi zafali ama nitu vo eden mig, me ispolnuvase toa sto go cenat trudot ama sepak ima i svoi mani odenjeto nadvor, sekoja drzava so svoja mana. Dodeka sum sama bez maz i dete mislam deka mi e super i tuka da si sedam imam i mozam da si dozvolam se,ali utre zadutre da se mislam dali ke imam na deteto da mu kupam kashicka ili ne.............NADVOOOOR SO PRVIOT AVION BEZ RAZMISLUVANJE, ako nsto drugo i od socijalno ke imam dovolno za deteto da ne mi strada.

anyway toa e moe mislenje ne vikam deka sum vo pravo i deka mora da e taka kako sho vikam
Ако вбараш социјално осигурување, или германија или шведска, пошто во германија на самохрана мајка без работа со три деца држават и кола им обезбедува, а рачунај шведска е уште повеќе дарежлива.

Сусаро неможеш баш да ја делиш германија пошто сега сите се испомешаа, па така зависи на кои ќе налеташ, ама не до толку до луѓето во германија, туку повеќе е до ритамот на живот.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.866
Поени од реакции
23.682
Bacillus gagous напиша:
Ако вбараш социјално осигурување, или германија или шведска, пошто во германија на самохрана мајка без работа со три деца држават и кола им обезбедува, а рачунај шведска е уште повеќе дарежлива.

Сусаро неможеш баш да ја делиш германија пошто сега сите се испомешаа, па така зависи на кои ќе налеташ, ама не до толку до луѓето во германија, туку повеќе е до ритамот на живот.
да друже знам ама сепак не е исто Хамбург и Минхен овие другиве се каде каде поотворени, расположени итн. Да, генерализирам има исклучоци ама во глобала е тоа.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.725
Поени од реакции
969
Абе какво заминување надвор какви бакрачи ( освен за шетање )...ех деца деца...мислите дека се што лета се јади....незнам кој толку ви го пери мозочето...ако сакате да бидете робови и да `рмбате ко стока по 10 саати на ден 6 дена во неделата слободно заминете...нема живот таму....само робовско работење...до пред десетина и повеќе години можеби и не беше лоша идеја да се замини надвор ( подобро се живееше во странство ),но сега само будала би заминал надвор...на сите треба да им биде јасно дека нигде не се живее како овде ( во позитивна смисла ),без разлика на негативностите што ги има во државичево ни :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ако ми се пружи шанса обавезно а ако не ја бива од дома не ме бркет можам во секое време да се вратам
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Vo narednite 4-5 meseci ne potoa, odma zaminvam :)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
zelba mi e da prodolzam da ziveam vo stranstvo posebno vo italija :)
se nadevam deka vo narednive godini ke si ja ispolnam :) sea u4am jazik :)
tururur
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Не би заминал од тука.. не знам некако имам потреба да бидам поблиску до дома, сепак тука сум се родил и тука сакам да продолжам да живеам.
 

M@STER

M@ster Price
Член од
1 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
0
Bi otisol no sepak bi si se vratil na kraj vo Makedonija:):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom