Дали би заминале во странство?

Дали би прифатиле да одите во странство?

  • Да

    Гласови: 485 77,7%
  • Не

    Гласови: 139 22,3%

  • Вкупно гласачи
    624

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
не вреди тука да се живее посебно за мене и младината
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Да можете да заминете странство во овој момент, дали би заминале...
Да ви ветат работа, пристојно живеење...или би останале тука и би ја граделе својата „империја“ во Македонија?

Јас...не знам...ама по се изгледа ќе заминам за странство. Народот овде што живее ...за ништо не го бива...и да почнам нешто, за инает ќе пронајдат начин да ти ја урнат среќата...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Da,definitvo!Ovdeka toj sto ke se utepa od rabota i ke vlozi mn trud e isto vrednuvan kolku i onoj sto ke se legaci po cel den so 4 u vis.I ovde uspevaat samo tie sto si imaat vrski i pari,taka idat rabotite.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Колку лошо и да звучи, нема иднина во Македонијава. Наречете ме анти-патриот, ама при првата добра прилика, собирам парталите и бегам некаде на подобро место. :toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не.
Најдолго што сум бил отсутен од државава е еден месец. Невидена носталгија.

Volkswagen, не ми се допаѓа како размислуваш, тоа дека "народот овде за ништо не го бива" е сосема погрешно. Западњаците се далеку поголеми дебили и понеспособни од нас. Проблемот со нас е што премногу сме паметни, но за жал, како што рече ти - завидливи како народ. Завидл'кот најверојатно е последица на општата лоша материјална состојба на нашиот народ, а и генетски си се влече можеби со генерации.

Несреќата сакала поради многу фактори кои не зависат од нас како народ ваква судбина да не снајде моментално. Но, нема поголема сатисфакција и предизвик од тоа да успееш токму овде, во сопствената земја.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Паметен народ сме, но слаби сме водачи.... затоа не ни оди...
Сме се навикнале премногу време некој друг да ни одлучува за нас...
Римјани, Турци, Срби, Бугари.... и не знаеме како е да се биде "on our own"

Во секој случај, би заминал од земјава, ако сакам да успеам, многу е тешко тука
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
НЕ!!!! Сум пропуштила 3 иселенички визи кои си ги чувам за спомен и римајндер дека НИКАДЕ и на НИКОЕ друго место не ми било поубаво
....не сакам живот на тацна....ме потсетуваат дека сум силна личност која знае да се бори за она што го сака и не бега од тешкотиите. Напротив, се што е тешко ме стимулира и предизвикува....олееееее
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Мора да се замнини некаде од оваа катастрофата !!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
JuveFan напиша:
Мора да се замнини некаде од оваа катастрофата !!
Да де, поминуваш граница и веднаш почнува да тече мед и млеко...
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Да де, поминуваш граница и веднаш почнува да тече мед и млеко...
Нема така едноставно да биде, ама 100% ќе биде подобро од ова тука што е. Или пак ако работиш во некоја фабрика за чоколада ќе ти тече мед и млеко
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
JuveFan напиша:
Нема така едноставно да биде, ама 100% ќе биде подобро од ова тука што е.
Бидејќи си толку сигурен, баш би сакал да чујам како го планираш твојот успех во странство. Онака, во кратки црти. Ти ја даваат визата и...
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Бидејќи си толку сигурен, баш би сакал да чујам како го планираш твојот успех во странство. Онака, во кратки црти. Ти ја даваат визата и...
Бараш место за работа, работиш, работиш, работиш... правиш еден тон пари и уживаш
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
JuveFan напиша:
Бараш место за работа, работиш, работиш, работиш... правиш еден тон пари и уживаш
Да де, ин д кингдом фар фар авеј... енд деј ливд хепили евер афтер...
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Да де, ин д кингдом фар фар авеј... енд деј ливд хепили евер афтер...
Демек не можеш да го направиш тоа а? Кога ги гледам роднините мои во Австралија уште што не знаат да множат, а имаат по 5 куќи... Да се разбериме да седеа сеуште тука немаше ни една да имаат
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
JuveFan напиша:
Демек не можеш да го направиш тоа а? Кога ги гледам роднините мои во Австралија уште што не знаат да множат, а имаат по 5 куќи... Да се разбериме да седеа сеуште тука немаше ни една да имаат
Други времиња беа тогаш. Во тоа време и тука секој можеше да има куќа. Ама ако си сигурен во тоа што го тврдиш, што чекаш, што не заминеш? И најчудно, ако така се праат 5 куќи, роднините твои што не те повлечат да напраите 10?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom