Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Rabotev denovive na eden tekst za edna drzhava koja po sila na prilikite ima dva glavni grada. I povtorno po sila na politichkite priliki, vo taa drzhava mozhe da ima gragjanska vojna dokolku se promeni statusot na bilo koj od tie gradovi.

Shodno razmisluvav shto e potrebno za eden grad da e "glaven" vo bilo koja drzhava. Ima dosta kriteriumi, nekoi koi se izgubile so tekot na vremeto - kako na primer da e vo priblizhniot geografski centar na drzhavata koja ja pretstavuva.

Se prashuvam dali i pokraj toa shto Skopje e vostanoven glaven grad na Republika Makedonija toj toa treba da e?!? Spored mene mozhe da e glaven grad zaradi vekje vospostavenata praksa, no iskreno ne, glaven grad treba da e Ohrid. Toj e srceto na Republika Makedonija (glaven grad na obedineta Makedonija sekako bil i kje ostane Solun).

Dodatni kandidati za mene bi bile Bitola ili Prilep - sekoj so svoi prednosti. Duri i da ne e glaven grad, Skopje e najgolem grad i kje ostane glaven ekonomski i dr. centar na drzhavata.

Me interesira shto mislite vie? No ve molam od opshto-makedonska gledna tochka, a ne komentari so lokalen patriotizam pa sekoj da tegne na svoja strana bidejkji e od toj grad. Jas sum inaku Skopjanec.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Treba da bidit Bitola grado na konzulite
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Скопје е главен град и би требало да остане....
Еве зошто:
Охрид, град на UNESCO, со голема историска, културна и економска вредност е еднинствениот ривал, но сметам ќе се наруши неговата туристичка хармонија и занес ако стане главен град...
Конкурент му е и Битола, но бидејќи во последниве неколку години е економски слаб овој град, треба доста инвестирање да се врати неговата свежина...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мене лично интересен ми е моделот на Швајцарија и на Австралија, па до некаде истот важи и САД и за Бразил. Зборот ми во тие земји најголемите градови се економските центри на државата додека административниот центар обичне е стациониран во помали градови. Во Швајцарја тоа е Берн, во Австралија Канбера, во САД е Вашингтон ДЦ а во Бразил е Бразилија, како ида е јас сепка мислам дека сегашната Р. Македонија како што е во денешниве граници сепак добро функционира со Скопје како економски и административен центар. Но ако постои Македонија како држава во нејзините географски граници тогаш повеќе би типувал Скопје да биде Економскиот центар а администрацијата да се префрли во Битола.
Инаку сум Скопјанец.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Скопје е главен град и би требало да остане....
Еве зошто:
Охрид, град на UNESCO, со голема историска, културна и економска вредност е еднинствениот ривал, но сметам ќе се наруши неговата туристичка хармонија и занес ако стане главен град...
Конкурент му е и Битола, но бидејќи во последниве неколку години е економски слаб овој град, треба доста инвестирање да се врати неговата свежина...
Епа тука ти иди Бразилски принцип. БИтола главен град. Па со то ќе се развива. :)

Инаку онтопик.
Дали? НЕ! Затоа што се останато е ... оставено без никаква грижа од главниот град. ПА ако сакаме некаков просперитет на државата како држава нормално е да се грижи главниот град за државата а не само за себа. Благодарам за вниманието дами и господа*.

*морав вака да завршам почнав да се чувствувам како в парламент да зборам:pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Za mene licno nema znacenje koj bi bil glaven grad, se dodeka uslovite za zivot nasekade se izednaceni !
 
N

n/a

Гостин
Za mene licno nema znacenje koj bi bil glaven grad, se dodeka uslovite za zivot nasekade se izednaceni !
Brat...uslovite za zivot nasekade vo Makedonija ne se isti!
Duri strasni se razlikite vo ekonomskata mok na gragjanite od Skopje i recimo Probistip ili Demir Hisar.
I toa ne e u red.
Tuka e i poentata na Misirkov...preku politikata da napravi decentralizacija.
Sepak...:toe: zaboravil eden vazen fakt.Makedonija ne e Germanija za da moze da im kazes na site zemji sto imaat ambasadi u Bonn u srok do togas i togas da gi prefrlat u Berlin.
Ekonomska decentralizacija treba.Jas bi prefrlil del od ministerstvata da bidat po drugite gradovi:
1.Za odbrana -vo Veles.
2.Za zemjodelie-vo Strumica.
3.Za lokalna samouprava-vo Bitola
4.Carina-vo Gevgelija.
Biro za turizam-vo Ohrid.
Fakultetite isto bi gi razmrdal od glavniot grad po Stip,Prilep i Veles...
za da se zgolemi ekonomskata mok na tie gragjani i da imame realna decentralizacija.
Da...i jas sum skopjanec.
I.T.N
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Секој сака својот град каде што живее да биде главен.. али нема :) Скопје си е главен град и ќе си остане... не дека не сакам Струмица да биде :D
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
ABE..SKOPJE E STVARNO GLAVEN GRAD..ALI MOJA LICNA OTCENKA E DEKA BITOLA TREBA DA BIDE GLAVEN GRAD ..ZOSTO??BITOLA E KONZULSKI GRAD I E ZBRATIMEN SO MN GRADOVI IMA PO4IT..OD MN NAPREDNI ZEMJI..IMA KULTURA IMA SVOJA ISTORIJA ..ARHITEKTURAA TRADICIJA..MISLAM DEKA ZA ZAL IDENTITETOT NA SKOPJE KAKO GRAD ZAMINA USTE VO 63..SEGA E STVARNO MODEREN GRAD IMA DOBRA INFRASTRUKTURA ..I E DOBRO URBANIZIRAN..ALI MISLAM DEKA NE MOZI DA PRIVLE4E TURISTI SO TOA..VO BITOLA GO IMATE PELISTER KAKO EDEN OD NAJGOLEMITE NACIONALNI PARKOVI..IMATE MN STARI GALERII I KONZULATI,TUKA E I HERACLEAA..MUZEI KOJ STVARNO SVEDO4AT ZA KORENITE NA MAKEDONIJA..MISLAM DEKA I OHRID IMA MN PREDISPOZICII DA BIDE GLAVEN GRAD..ALI SEPAK TOA E MOETO MISLENJE..
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Brat...Duri strasni se razlikite vo ekonomskata mok na gragjanite od Skopje i recimo Probistip ili Demir Hisar.
I toa ne e u red. Tuka e i poentata na Misirkov...preku politikata da napravi decentralizacija. ...
A shto bi rekle da imame dva glavni grada kako shto ima Bolivia (La Paz i Sukre)? ;-) Na EU kje i napravime dobra "zbunjola" -- pa neka se snaogjaat oni posle kade da odat i so kogo da pregovaraat. Barem dupli pari kje ostavaat.

Skopje ne bi trebalo da e ~1/4 od drzhavata (populaciski, finansiski itn.) so tendencija i ponatamu da raste, a Bitola, Strumica itn. da stagniraat i pomalite mesta da umiraat so tivka smrt. Ne e dobro za samata Makedonija da ima vakov disbalans.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Скопје е главен град бидејки е поблиску до Белград. (СХС, Стара Југославија, СФРЈ).

Историски, на Македонија главен град е Битола.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Двојка историја за тебе Битолчанец )

Kajма по битолата царски двери како во Oхрида?
:)

Против тенденција на популистичка, економска централизација. Примери има повеќе - Бразилија и Хаг ми паѓаат први на памет. Или не е Хаг главен град на Холандија?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Абе ко што тргнала работава за едно 10-15 години Тетово може слободно да ја преземе улогата за главен град на Р. Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom