Дали Македонија треба да ја признае Република Српска?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da.prvo ke se priznae Kosovo a posle Republika Srpska i ke imame Golema Albania i gGolema Srbija.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Pa sve na nas se cheka inache ne ja biduva nit Kosovo nitu R.Srpska..sedi si neutralen i sredi si gi problemite doma koj gi vrti i ednite i drugite.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ova e ochigledno shkolskiot drugar na Let... :kesa:
Postedi me od tvojata argumentacija svedena na opsesija so mojata vozrast i opstestvena polozba.Ako te interesira prasaj.Mozebi ke ti kazam.
Procitaj ponazad na temava ubavo ke go procitas mojot stav.RS ke ja priznaeme sakale ili ne oti e realnost isto ko so e realnost faktot dek BIH ke se raspadne koga togas od cista pricina so e vestacka tvorba.Sega se smiri li?Za razlika od tebe koj na nekolku temi zaedno so uste nekolku tvoi "delii" se odnesuvate ko lobisti na Srbija u drzavava nasa,mene me interesira strogo Makedonija i nejzinite nacionalni interesi.Diskusijata okolu toa koj so i kako nappravil u ex-yu sam ja pocna,a nacionalistite so prefiks Srpski sum gi osetil na moja koza.Licno.I ubavo znam koj se i so se.I kako funkcioniraat.Sum gi videl na delo.Prema toa na taa tema tolku.Ako ti se diskutira uste slobodno otvori tema ke dislutirame.Ama siguren sum 100 takvi gi ima vekje.Znaci nakratko.Disi.Ne me interesira Srbija.Kumot mi e Srbin nego go interesira.I razgovaram na istava tema i so nego.Jas kako Makedonec toj kako Srbin.Znaci MAKEDONIJA i nejzinite nacionalni interesi mi se bitni.Tolku.

... од школото за арогантост на еднодимензионални мозоци.
Rece covekot cij mozok egzistira vo povekjedimenzionalnost koja tesko bi ja objasnil i Stiven Hoking.Da be da.Sum si odbral strana i so ne e jasno?Aroganten e i arogantno ke mu vratam.Da ne sakas i drugava strana da mu se naguzam u duhot na pravoslavnoto bratsvo so Srbija?
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Strana 3...
Koe cistenje be ne zezaj covek.U sred Pristina ima Srbi nikoj ne gi zadeva.Znaes li kolkava trgovska razmena imaat so Srbija?Se selat tie momcite samo so masturbiraa na Arkan i odea tepaa i ubivaa vrzani i nemokni lugje ko skorpionite po bosna i nivnite "herojski" snimki.Koj bi ziveel so niv?Jes deka ima delovi od kosovo kaj so i albancite ne se cveke za mirisanje ama vo odnos na toa so napravija na planot na etnickoto cistenje rezimite vo srbija i nivnite tajni sluzbi vo poslednive 15 godini,ova e nisto.

Diskusijata okolu toa koj so i kako nappravil u ex-yu sam ja pocna,a nacionalistite so prefiks Srpski sum gi osetil na moja koza.Licno.

Znaci nakratko.Disi.Ne me interesira Srbija.Kumot mi e Srbin nego go interesira.I razgovaram na istava tema i so nego.Jas kako Makedonec toj kako Srbin.Znaci MAKEDONIJA i nejzinite nacionalni interesi mi se bitni.Tolk
Ova e za da ne se navrakjash celi dve strani nanazad...

A ako te interesira iskluchivo makedonskiot nacionalen interes, ednostavno preskoknuvaj vakvi temi, namesto da se nervirash so 'srbomanive'. Pomalku gluposti ke chitame.:toe:
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Ne sakam nekoj greska da me razbere dek so ova moe izlaganje branam nesto i nekogo osobeno voeniot zlostor sto se ima sluceno vo Srebrenica.

No ocigledno e deka ima mnogu pogolemi igraci i od Karadzikj i od Mladikj koi imaat ogromna odgovornost za zlostorot storen vo Srebrenica.

Sekoja istraga sprovedena vo ovoj pravec vo nadleznite svetski institucii ( UN,OBSE) e stopirana sto izjavuva bivsiot bosanski minister za nadvoresni raboti Muhamed Sacirbegovikj.

Ova e i linkot kade moze da se procita celoto intervju so tipot koj gi obvinuva Holbruk,Akasi,Karl Bilt i drugi stranski politicari kako glavni arhitekti za zlostorot vo Srebrenica.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080902008
 
N

n/a

Гостин
Sekoja istraga sprovedena vo ovoj pravec vo nadleznite svetski institucii ( UN,OBSE) e stopirana sto izjavuva bivsiot bosanski minister za nadvoresni raboti Muhamed Sacirbegovikj.
Мрзлив сум на објаснување последниве денови,а и пари ме интересираат така да 95% од времето трошам на сосема друга (и со сигурност покорисна и поинвентивна) област.
Некогаш на една друга тема кога еднотипно и хорски настапија одредени момци реплицирав со:
-Вие сте се сконцентрирале на еден поглед (од можните барем 6) и разгледувајќи од таа положба 10% од целото давате и вадите заклучоци.
А јас знам барем пола.
И ме мрзи да реплицирам,уморен сум од сувопарни и непродуктивни дискусии.
:toe:
Али ќе ти помогнам,пошто гледам дека сакаш да знаеш,се интересираш и читаш.
Мухамед не е Шаќирбеговиќ,но Шачирбеј.
И е етнички турчин,еден од оние испод 2% од целокупното население во БиХ што се навистина такви.
И прадедо му е последниот турски бег во Југоисточна Босна.
И е лобист на Бих прво во арапскиот свет.
После тоа беше координатор на муџахедините и другата помош што доаѓаа од арапскиот свет за муслиманите во Босна.
Па стана амбасадор на БиХ во U.N. во Њујорк.
И е иницијатор на изградбата на копија од најголемата џамија во светот (во Ријад се наоѓа `оригиналот`) во Сарајево.
(пола Сарајево првата зима нозе искрши во двориштето на џамијата- мермер во Сарајево зимно време-тешка работа)...

И финално...Мухамед е праведник.
И патриота.
И поштен човек.

Не се важи тоа што фалат повеќе од половина од донираните пари за населението во БиХ.
Не се важи што низ тунелот шверцуваа храна,намирници и бензин во Сарајево на уштрб на ранениците и војните колони за Илиџа и Бјелашница.
Се разбира... не ги делеа.
Ги ПРОДАВАА.
Воглавном заедно со Силајџиќ и син му на `маченикот` Изетбеговиќ.
:toe:
Тоа е твојот... Мухамед Шачирбеј.
 
D

DeviL_32`

Гостин
леелеее ами ај да отвориме тема дали Македонија треба да ја признае КАТАЛОНИЈА? МОЖЕБИ??!!?!?!? Зошто вака правите не ми е јасно? И како прво и прво Република Српска е во составот на БиХ...Како второ ти шо мислиш ПРАВОСЛАВНИ БРАЌА де бре give me a break па они нејќат да ни ја признаат црквата. Јас како шо знам Македонија нема ни НАТО ни ЕУ нема да виде! Грците не сакат да не признаат под името Република Македонија а Србите не сакат да ни ја признаат МПЦ...Вака само ако си чекаме ќе чекаме ни, Кој чека ќе дочека... е ќе дочека до 2075 година можеби
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
zasto koj ja priznal republika srpska kako drzava pa da ja priznae makedonia? so samo mesate rabota bezveze
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
пффф која република српска бе. што има да им правиме на србите услуги? што направиле тие за нас? подобро да го признаеме косово отколку република српска!!
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Мрзлив сум на објаснување последниве денови,а и пари ме интересираат така да 95% од времето трошам на сосема друга (и со сигурност покорисна и поинвентивна) област.
Некогаш на една друга тема кога еднотипно и хорски настапија одредени момци реплицирав со:
-Вие сте се сконцентрирале на еден поглед (од можните барем 6) и разгледувајќи од таа положба 10% од целото давате и вадите заклучоци.
А јас знам барем пола.
И ме мрзи да реплицирам,уморен сум од сувопарни и непродуктивни дискусии.
:toe:
Али ќе ти помогнам,пошто гледам дека сакаш да знаеш,се интересираш и читаш.
Мухамед не е Шаќирбеговиќ,но Шачирбеј.
И е етнички турчин,еден од оние испод 2% од целокупното население во БиХ што се навистина такви.
И прадедо му е последниот турски бег во Југоисточна Босна.
И е лобист на Бих прво во арапскиот свет.
После тоа беше координатор на муџахедините и другата помош што доаѓаа од арапскиот свет за муслиманите во Босна.
Па стана амбасадор на БиХ во U.N. во Њујорк.
И е иницијатор на изградбата на копија од најголемата џамија во светот (во Ријад се наоѓа `оригиналот`) во Сарајево.
(пола Сарајево првата зима нозе искрши во двориштето на џамијата- мермер во Сарајево зимно време-тешка работа)...

И финално...Мухамед е праведник.
И патриота.
И поштен човек.

Не се важи тоа што фалат повеќе од половина од донираните пари за населението во БиХ.
Не се важи што низ тунелот шверцуваа храна,намирници и бензин во Сарајево на уштрб на ранениците и војните колони за Илиџа и Бјелашница.
Се разбира... не ги делеа.
Ги ПРОДАВАА.
Воглавном заедно со Силајџиќ и син му на `маченикот` Изетбеговиќ.
:toe:
Тоа е твојот... Мухамед Шачирбеј.
Se slagam so tvoeto izlaganje Zevsus vo potpolost sem vo poslednoto deka e moj Sacirbej.

Mojata zamisla bese da im pokazam na odredeni diskutanti deka situacijata vo Srebrenica pred i posle e orkestrirana i vodena od zapadnjackite strukturi koi svesno go zrtvuvaa toa naselenie i teritorija za nimni pogolemi celi kako sto vsusnost i bese cela vojna vo BiH koja mozese da bide soprena mnogu porano no toa ne im odese vo prilog na SAD.

Mnogu clenovi na ovoj forum ja gledaat situacijata mnogu ednolicno i od samo edna perspektiva i toa bas onaa koja najmnogu i gi podigna tenziite vo BIH odnosno amerikanskata so nimnoto mediumsko pokrivanje na ovie nastani.

Ne deka vo Srebrenica se nema sluceno voen zlostor daleku od toa no da se prekjutuvaat i prekrivaat nastani pokraj zivi svedoci e navistina zalno.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ha naivci, priznajte go kosovo ionaka pola ste bugari, barem izjasneti, i ke neema nis od mkd!
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Да бе да му ебам мајката, треба и Република Вевчани да ја признаеме.:pos2:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
ednolicno i od samo edna perspektiva
Википедија е повеќе од типичен пример на она што го зборуваш. Настанот е опишан нашироко и со многу податоци, така да на прв поглед дава впечаток на објективен извор. На втор поглед - то а е веќе навреда за интелигенцијата на читателот.

Надвор од темата е, затоа не би дискутирал за Сребреница, поготово не на начин кој би можел да се етикетира како политички некоректен.

Единствено би ставил забелешка на различниот однос кон босанските срби и муслимани. Ако го следиме “политички коректниот“ поглед на нештата, едните се агресори а другите невини жртви. Таа приказна може да му биде продадена на нкој кој не знае ништо или знае многу малку, но не и на нас. Кој имал прилика да се запознае со менталитетот и карактерот на овие луѓе, знае дека крвното сродство меѓу едните и другите сеуште не е изгубено. Знаеме дека судирот на “религиска“ основа не е ист како и судирот меѓу арапите и САД, зашто и муслиманството на бошњаците е многу далеку од муслиманството на Блискиот Исток.

Навистина е штета што тој судир не може да биде вратен и да остане само како религиско недоразбирање на две групи од, повторувам, еден ист народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom