Дали Македонија треба да ја признае Република Српска?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Interesno e, koga i da se javi nekoj nov pubertetlija, dlaboko zapoznaen so isparuvanjeto na Juga -Srebrenica e prva(i za zal edinstvena) na repertoarot na zverstva koi gi ima naucheno. 5+ za CNN.
Ti, izvini vaka so ke ti upadnam u 150 te posta so si gi citiral i na site najde da im vratis po nesto,pediatar ili psiholog nekoj ultranapreden si pa lugjevo preku net gi cenis koj pubertetlija koj adolescent?KOlku zrtvi po tvojata univerzalna merka za genocid se potrebni za da se proglasi pojava za genocid?Mozebi holokaustot go zemas a merka i standard koga edna licnost izleguva od pubertet?ILi u celava tema ima nesto drugo so te voznemiruva?PIsuel ti referati ili ne ima eden ton drugi primeri ama Srebrenica e skolski.A i mozebi edinstveniot kade sto RTS pa ne uspeal da vi go ispere mozokot i da vi spremi odbrana za da kenjate po forumi.Ima ima dosta primeri kade rabotea Arkan i kompanija i onie od RAni filmot momcite na koi se ogledaa dosta pa defiliraa so gronata trenerka usupena u dolnata so 300 evra lanec okolu vrat(poznato ti e neli?).Vukovar pa slikite od brcko kade srpskite fraeri pucaa zeni,knin ,racak.....d.a prodolzam?Ili moze sakas da cues i nekoe ponepoznato?Slobodno kazi pa ke te upatam kade da se obratis.I da se zapoznaes.

I fintive so CNN se izliteni taka da u idnina molilm te izbegni gi ko argument.Ae sea pusti PINK i uzivaj.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Po rechnikot i repertoarot koj go prikazuvash, i ne treba doktor, za da se utvrdi(barem mentalna) adolescentska dijagnoza. Srebrenica, Arkan, Rane, 300 evra lanci...:toe:

Svakjam ako imash izvesni frustracii, koga e vo prashanje Srbija,(ne si edinstveniot), no samo nezrel chovek go deli svetot na 'nashi' i 'vashi'.
A kako shto mozeshe da primetish vo mojot predhoden odgovor, ja iskomentirav samo tvojata 'ednostranost' vo izlaganjeto za zverstvata vo BiH. Nikade ne prokomentirav deka srpskite se nepostoechki ili lazni.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Au izvini cekaj da probam akademski.Se izvinuvam gospodine kako da ve imenuvam poradi toa sto vaseto korisnicko ime e internacionalizam koj mojata skromna intelektualna mokj nema moznost da go rastumaci,od pricina sto mojot vokabular ne e na nivoto na vasiot koj ocigledno daleku otskoknuva od prosecniot siroko upotrebuvan od ostanatite korisnici.
E sega ke ve zamolam najuctivo da mi posocite koj tocno fragment od mojot post ne mi e jasen?Kakvi toa frustracii primetivte?Dali vie mozebi ste bile direkten ucesnik vo voenite dejstvija?Ili vasite argumenti se zasnovaat na filmski ostvaruvanja od tipot na lepa sela lepo gore ili albumi od samoleplivi slikicki na Oliver Mandic i kompanija?Dokolku se potrudite barem malku i gi upotrebite vasite perceptivni setila ke primetite deka naslovot na temata aludira na Republika Srpska indirektno i na genezata na taa opstestvena tvorba koja patem i se temeli na etnicko cistenje koe za zal samo odredeni licnosti vo posirokata srpska javnost ne mozat da gi primetat?Dozvolete,otvorete tema za zlostorstvata vo bivsite YU vojni i so zadovolstvo ke prodiskutirame za zlostorstvata od site vmesani strani.NO malku e tesko da se zaobikoli faktot deka vo sekoj konflikt neizbezno ednata strana bez isklucok bese so nesto srpsko?

Blagodaram za vaseto vnimanie so nadez deka i ovoj post ne go narusi vasiot duseven mir.Imajte prijaten den i ocekuvam odgovor.

ISkreno ne vash tuku na tatkovinata moja.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Gledash kolku malku e potrebno, za da stanesh prijaten i lesen za chitanje?:smir:
Shto se odnesuva do temata, (priznavanjeto konkretno) vekje se proiznesov. Nema smisla da se povtoruvam.
A za Republika Srpska kako 'tvorba', odgovornosta mozesh da ja pobarash kaj site zameshani stranki. Nikoj ne koleshe 'pomalku' -kolku i da imash poteshkotii so svakjanje na ovoj del od gragjanskata vojna.
Bi te sovetuval da pochnesh da se informirash malku podobro za BiH, kako i za demografskata i ekonomskata slika na dvata 'entiteti' koi denes opstojuvaat vo nejzinite granici. Barem dokolku sakash da pochneme da diskutirame. Ova dosega povekje lichi na edukacija.:toe:
Vprochem, nikoj ne glumi 'ludilo' koga se vo prashanje zlostorstvata -najmalku Srbija. Shteta shto taa doblest ne se pronaogja i kaj aktuelniot Hrvatski premier. No toa se nivni problemi -ne nashi.

I te molam da olabavish so tvoeto, evidentno golemo, chuvstvo na patriotizam. Nema nikakva korist na ovaa tema.:smir:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
MNogu cudni standardi pocna da postavuvas.Golemo custvo na patriotizam?Blagodaram na komplimentot.I sakam da se primeti.A ubavo ke bide i ti malku da si poglednes vo dvorot.Skoro se vrativ od BiH.I ne mi se svigjase ic.I ne mi stoi oti ke gi bide.Taka da informiran sum dovolno.KOj kolku kolese od kaj pa bi znael ti?RTS ,PINK?I ne mi odgovori na prasanjeto?Dali e slucajnost so vo site sex yu vojni ednata strana e obavezno so srpski prefix?Udri matematika:u site vojni ucestvuvala strana so srpski prefix.Znaci koj ima sansi najmnogu da ubiva?presmetaj.KOj pa rece oti drugite ne kolele ili ubivale?Vojnata ne e igra so pernici jasno mi e.Ama nemoj da mi solis pamet za toa koj i kako vojuval.Se imam sretnato so momcite od toa vreme.Na cupino brdo.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
MNogu cudni standardi pocna da postavuvas.Golemo custvo na patriotizam?Blagodaram na komplimentot.I sakam da se primeti.A ubavo ke bide i ti malku da si poglednes vo dvorot.Skoro se vrativ od BiH.I ne mi se svigjase ic.I ne mi stoi oti ke gi bide.Taka da informiran sum dovolno.KOj kolku kolese od kaj pa bi znael ti?RTS ,PINK?I ne mi odgovori na prasanjeto?Dali e slucajnost so vo site sex yu vojni ednata strana e obavezno so srpski prefix?Udri matematika:u site vojni ucestvuvala strana so srpski prefix.Znaci koj ima sansi najmnogu da ubiva?presmetaj.KOj pa rece oti drugite ne kolele ili ubivale?Vojnata ne e igra so pernici jasno mi e.Ama nemoj da mi solis pamet za toa koj i kako vojuval.Se imam sretnato so momcite od toa vreme.Na cupino brdo.
I vikash ne ti se svigjashe?... Shteta. A bash se trudat.
No, moram da ti priznaam, ti si eden od retkite koi ednash ke proshetaat do federacijata, i op, celoto znaenje ke go dobijat na dlanka(od momcite, normalno).:tv:
A toa shto ne ti e jasno kako i zoshto, Srbija e prisutna vo site zarishta na vojnata na Jugoslavija, samo go potvrduva tvojot status, i bespoleznosta na celava diskusija. Osven da ti pozelam da se informirash, momentalno povekje ne mozam da napravam.
I pushti gi tie obvinuvanja za Pink i RTS, na strana. Ti rekov vekje, deka lichni frustracii po temava, ne me zasegaat.
Temava e priznavanjeto(kolku i da zvuchi imaginarno), na Republika Srpska...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
JA si kazav okolu priznavanjeto.Ja posetiv ne federacijata nego deckite so ja odrzuvaat celata kreatura BIH kakva sto e.So niv imav rabota.So nitu eden od narodite.MEne jasno mi e zosto ucestvuvase Srbija.KO i na cel svet.Ti rekov si objasnivme na cupino brdo.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ubavo. Zamoli gi dechkite, ako imaat vreme nekogash, da im objasnat i na meshtanite. Sepak, narodot se koleshe.
 
N

n/a

Гостин
MNogu cudni standardi pocna da postavuvas.Golemo custvo na patriotizam?Blagodaram na komplimentot.I sakam da se primeti.A ubavo ke bide i ti malku da si poglednes vo dvorot.Skoro se vrativ od BiH.I ne mi se svigjase ic.I ne mi stoi oti ke gi bide.Taka da informiran sum dovolno.KOj kolku kolese od kaj pa bi znael ti?RTS ,PINK?I ne mi odgovori na prasanjeto?Dali e slucajnost so vo site sex yu vojni ednata strana e obavezno so srpski prefix?Udri matematika:u site vojni ucestvuvala strana so srpski prefix.Znaci koj ima sansi najmnogu da ubiva?presmetaj.KOj pa rece oti drugite ne kolele ili ubivale?Vojnata ne e igra so pernici jasno mi e.Ama nemoj da mi solis pamet za toa koj i kako vojuval.Se imam sretnato so momcite od toa vreme.Na cupino brdo.
Јас пак... би почнал со крајот...(како во филм на Тарантино,за да биде позабавно преповторувањето на една тема која што е милион пати повторена,на која што сите излитени фрази се веќе кажани,сите вербални сили и способности се одмерени)...
а крајот би бил дека многу нешта на тебе дечко не ти се јасни.
:toe:
А у држава од 22 милиони во која што живеат 12 милиони кои што имаат национален предзнак србин...
математички логично би било дека во секоја една од војните би требало они да бидат замешани.
Или ти... би да се повикаш на некоја нова математика и би да измислиш ново правило 72?

Фактите...
не можат да бидат побиени.
А они зборат за геноцид во Хрватска Краина и на Косово.
Сребреница е... помалку од 1% од горе наведеново.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
KAko prvo koga se zboruva za Srebrenica mora da se razgranicat pojmovite:

1.GENOCID

2. Voen Zlostor

OD ovie dva poimi koj se ima sluceno vo Srebrenica???

Bi gi zamolil posetitelite na ovaa tema dobro da razmislat pred da napisat nesto.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Јас пак... би почнал со крајот...(како во филм на Тарантино,за да биде позабавно преповторувањето на една тема која што е милион пати повторена,на која што сите излитени фрази се веќе кажани,сите вербални сили и способности се одмерени)...
а крајот би бил дека многу нешта на тебе дечко не ти се јасни.
:toe:
А у држава од 22 милиони во која што живеат 12 милиони кои што имаат национален предзнак србин...
математички логично би било дека во секоја една од војните би требало они да бидат замешани.
Или ти... би да се повикаш на некоја нова математика и би да измислиш ново правило 72?

Фактите...
не можат да бидат побиени.
А они зборат за геноцид во Хрватска Краина и на Косово.
Сребреница е... помалку од 1% од горе наведеново.
Ubavo sredeno nema so.Bi rekol uzivam vo del od postovite so ti gi citam.So ne znaci deka si u pravo.

Ko prvo Srpska Kraina bese cisto srpska zemja koa pocnaa nemirite.Ne ostana nitu eden Hrvat.Vo vremeto koa ko i u sekoja vojna uzivaa deckite so predznak Srpski,koga drugite nemaa oruzje pa setaa po selata i kolea so cesen isklucok na dobar del od niv koi i se borea za nesto vo sto veruvaat.Go iscistija i knin i slavonija i krajina nitu eden hrvat ne ostana.E posle koa i tie se naoruzaa druga prikazna.Si sobraa partalite i izbegaa.POveketo gi okrvavea racete pa znaeja so ke bide koa ke se vrata Hrvatite zedni za odmazda.Isto i so Kosovo.Tovarea vozovi od pristina prema stenkovec go iscistija ko tacna.E arno ama pa dojdoa decki naoruzani ko niv i pa fatija magla.Arno ama koi?Tie so okrvaveni race.Pa koa bi goltnal malku gordost i da platis 300 den do pristina i da prosetas malku pojasni ke ti stanat rabotite.Slobodno kazi deka si Makedonec ja ti garantiram nisto nema da ti se sluci.Pa vidi kako ziveat Srbite.I tvojot genocid.A srebrenica prasaj gi familiite so i den denes sigi zakopuvaat mrtvite.Objasni im go tvojot 1%.I vidi koj e zbunet.

So se odnesuva do 12 milioni znaci koj gi e*e drugite 11 milioni.Ko da oni povekje pridonele za taa drzava od drugite taka?mozda imavme nie danocni olesnuvanja a oni ne?Ne ja razbiram logikava.....

I za na kraj.Svrti nekoja strana nanazad.Ja odgovoriv za priznavanjeto na RS od nasa strana i moja gledna tocka.Deckovo od pred tebe ja svrte (ko i na nekolku drugi temi kade se dopre ovaa "brakja ili ne" teza).Taka da Tarantino ostaj go_On e umetnik.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ko prvo Srpska Kraina bese cisto srpska zemja koa pocnaa nemirite.Ne ostana nitu eden Hrvat.Vo vremeto koa ko i u sekoja vojna uzivaa deckite so predznak Srpski,koga drugite nemaa oruzje pa setaa po selata i kolea so cesen isklucok na dobar del od niv koi i se borea za nesto vo sto veruvaat.Go iscistija i knin i slavonija i krajina nitu eden hrvat ne ostana.E posle koa i tie se naoruzaa druga prikazna.Si sobraa partalite i izbegaa.POveketo gi okrvavea racete pa znaeja so ke bide koa ke se vrata Hrvatite zedni za odmazda.Isto i so Kosovo.Tovarea vozovi od pristina prema stenkovec go iscistija ko tacna.E arno ama pa dojdoa decki naoruzani ko niv i pa fatija magla.Arno ama koi?Tie so okrvaveni race.Pa koa bi goltnal malku gordost i da platis 300 den do pristina i da prosetas malku pojasni ke ti stanat rabotite.Slobodno kazi deka si Makedonec ja ti garantiram nisto nema da ti se sluci.Pa vidi kako ziveat Srbite.I tvojot genocid.A srebrenica prasaj gi familiite so i den denes sigi zakopuvaat mrtvite.Objasni im go tvojot 1%.I vidi koj e zbunet.
Ova e ochigledno shkolskiot drugar na Let... :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom