Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

LastPage

Peter Crouch legs
Член од
3 ноември 2021
Мислења
71
Поени од реакции
141
Ќе дојде нормално. Ќе има страшен суд и ќе им се суди на сите што живееле на планетава. Нема да има тогаш мама, тато... Абе чичко ми е директор, дај да средиме некако.. Нема каде да се бега тогаш. :toe:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Кои природни појави што се совпаѓа ?? Зар не прочита библијата , камењата зборуваат?

And help us see why John says the following at John 3:30.
He must increase, but I must decrease.”
1636369229098.png

And again we will see the 4 elements (earth,air,fire and water) hidden right in front of our eyes in the scriptures.

So lets get started!

The book of Luke 1:26-35 tells us about John and Jesus being two cousins!
John is the older cousin,Jesus the younger.

We know by tradition that Jesus is born on the 25th of December at the Winter Solstice.

However, isn’t it a coincidence that John the Baptist day is on June the 24th,at the opposite end of the yearly cycle?

It’s called St. John’s day after John the Baptist.
Notice again that I said St. Johns Day is the head of the year above?

The Summer Solstice is the top of the year,the acme,the zenith…..The head……and after the summer solstice,the head is no longer.

And didn’t John the Baptist lose his head?
John’s beheading is an allegory of the Summer Solstice and the Sun losing its power!

Moreover, I also said the Winter Solstice is the foot of the year.

And didn’t Jesus get a nail in his feet?
John represents the elements EARTH and WATER!
So what about his (6 months younger) cousin Jesus.Does he represent the other two positive elements? (Namely Fire and Air)

Let John himself answer from the same verse…..again verse 11 of Matthew chapter 3.

“But after me comes one who is more powerful than I, whose sandals I am not worthy to carry. He will baptize you with the Holy Spirit and fire
итн итн итн. Има уште многу вакви објаснувања, па пролистајте, додека чекате да се симне некој друг од горе и да ни ги реши проблемите, а ние само јадеме, кењаме и џаболебариме.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...е добро,кога веќе знаеме дека ќе дојде треба и да се припремиме за истото
...добро би било да секој од нас направи анализа за своите постапки и дејанија,и да бара прошка за своите глупости :)
...а црквите наши со илјада правци и поглавари нека си ја преиспитаат улогата и одговорноста која ја носат како чувари на верата
...а ако сепак не дојде,барем сме се потрудиле да бидиме подобри за едно подобро сега и утре ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
...е добро,кога веќе знаеме дека ќе дојде треба и да се припремиме за истото
...добро би било да секој од нас направи анализа за своите постапки и дејанија,и да бара прошка за своите глупости :)
...а црквите наши со илјада правци и поглавари нека си ја преиспитаат улогата и одговорноста која ја носат како чувари на верата
...а ако сепак не дојде,барем сме се потрудиле да бидиме подобри за едно подобро сега и утре ;)
Веруваш дека ќе дојде, не знаеш. Доста со знаењето кое го нема.
Бидејќи веруваш во она што е дадено во новиот завет, треба да знаеш и дека не ти е дадено да знаеш. Можеби е дадено на оние кои се надвор од тој маѓепсан круг. Кој да ти каже...

Не може црквите ваши ништо да преиспитаат, тие се невестата на Христос. Нивна глава е Христос. Ти си небитен како мирјанин.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...би те замолил да ми покажиш каде пишувам дека само во тоа верувам?
...или ти тоа така го толкуваш?
..ах btw, пробај понекогаш да ги читаш коментарите од форумџиите со малку поинаква длабочина.Не е секогаш "гребичкањето по површината" ефикасна метода ;)
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
...е добро,кога веќе знаеме дека ќе дојде треба и да се припремиме за истото
...добро би било да секој од нас направи анализа за своите постапки и дејанија,и да бара прошка за своите глупости :)
...а црквите наши со илјада правци и поглавари нека си ја преиспитаат улогата и одговорноста која ја носат како чувари на верата
...а ако сепак не дојде,барем сме се потрудиле да бидиме подобри за едно подобро сега и утре ;)
Питерсон имаше една интересна " I act as if god exists", ме потсети на тоа. :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Ќе дојде нормално. Ќе има страшен суд и ќе им се суди на сите што живееле на планетава. Нема да има тогаш мама, тато... Абе чичко ми е директор, дај да средиме некако.. Нема каде да се бега тогаш. :toe:
Може да објасниш подобро, тоа негово доаѓање какво ќе биде или да се орентираме според писанијата?


11. И го видов небото отворено, и ете, коњ бел. Оној, Кој јаваше на него, се вика Верен и Вистинит, и Он праведно суди и војува;
12. очите Му беа како огнен пламен, а на главата имаше многу круни и напишано име, кое освен Него, никој не го знаеше.
13. И беше облечен во облека, натопена со крв, и со името – Слово Божјо.
14. А небесните војски, облечени во бел и чист висон, врвеа по Него на бели коњи.
15. Од устата Негова излегуваше остар меч, за да ги порази со него идолопоклониците. Он ќе ги пасе со железен жезал, и ќе ја изгази кацата со вино на јароста и гневот на Бога Седржителот.
16. На облеката и на бедрото Негово беше напишано името: „Цар над царевите” и „Господар над господарите.”
17. Потоа видов еден ангел како стои на сонцето; тој извика со висок глас и им рече на сите птици, што летаа среде небото: „Долетајте и соберете се на големата вечера Божја,
18. да јадете тела на цареви, тела од војводи, тела од силни, тела од коњи и од нивните јавачи, и тела од сите – слободни и робови, мали и големи!”
19. Тогаш го видов ѕверот и земните цареви и нивните војски, собрани за да војуваат против Оној, Кој седеше на коњ, и Неговата војска.
20. Ѕверот беше фатен, а заедно со него и лажниот пророк, кој правеше чуда пред него, та ги соблазни оние, што беа примиле белег од ѕверот и му се клањаа на неговиот лик: и обајцата живи беа фрлени во огненото езеро со запален сулфур;
21. другите, пак, беа убиени со мечот, што излегуваше од устата на Оној, Кој седеше на коњот. И сите птици се наситија од телата нивни.

Ова ли е тоа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Може да објасниш подобро, тоа негово доаѓање какво ќе биде или да се орентираме според писанијата?
Баниран е, мислам дека нема да може да одговори... ќе мора сам да дадеш одговор, што како...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Баниран е, мислам дека нема да може да одговори... ќе мора сам да дадеш одговор, што како...
Ќе почекам, времето е небитно!
Може и некој друг ќе даде одговор.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ќе почекам, времето е небитно!
Може и некој друг ќе даде одговор.
second-coming-christ.jpg

Jas zamisluvam eve vaka, ko na slikata.
Posle tolku najavi za negovoto doaganje, predupreduvanja za da se opameti covestvoto so zemjotresi, poplavi, tornada, uragani, aktiviranje na viulkani, bolesti idr...i otkako ke ne istrese kako kuce koga bolvi trese od sebe, togas mnogu bucno ke se pojavi na neboto:)
Ubavina, neli:)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Прегледај го приврзокот 312773

Jas zamisluvam eve vaka, ko na slikata.
Posle tolku najavi za negovoto doaganje, predupreduvanja za da se opameti covestvoto so zemjotresi, poplavi, tornada, uragani, aktiviranje na viulkani, bolesti idr...i otkako ke ne istrese kako kuce koga bolvi trese od sebe, togas mnogu bucno ke se pojavi na neboto:)
Ubavina, neli:)
Интересно.
Сепак да се држиме до дадените текстови кој кажуваат за неговото доаѓање.
Многу разлики има од текстовите и сликата од твојата замисла.

Погоре постирав текс со опис од неговото доаѓање, таму пишува дека бојата на облеката му е со крв, од уста му излегува остар меч, има повеќе круни на главата(може има повеќе од една глава) птиците ќе јадат тела од цареви и војводи, огнено езеро и др.

Многу поинаква слика од таа која си ја постирала, јасно дека при читањето повеќето не се гледаат во тој дел каде се води некоја војна, туку само во оној момент каде приоѓа на мирното мноштво луѓе , понатаму како во бајка се сите.

Значи има некој редослед приказната каде нема прескокнувања.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Интересно.
Сепак да се држиме до дадените текстови кој кажуваат за неговото доаѓање.
Многу разлики има од текстовите и сликата од твојата замисла.

Погоре постирав текс со опис од неговото доаѓање, таму пишува дека бојата на облеката му е со крв, од уста му излегува остар меч, има повеќе круни на главата(може има повеќе од една глава) птиците ќе јадат тела од цареви и војводи, огнено езеро и др.

Многу поинаква слика од таа која си ја постирала, јасно дека при читањето повеќето не се гледаат во тој дел каде се води некоја војна, туку само во оној момент каде приоѓа на мирното мноштво луѓе , понатаму како во бајка се сите.

Значи има некој редослед приказната каде нема прескокнувања.
Кога би знаеле сите правилно да ја толкуваат редоследно таа приказна, нема да го замислуваат одма рајот....не ги знам тие скалила, незнам што се мисли со тоа огнено езеро, птици како јадат тела, а и језиво ми е за читање.
Ако не ти е тешко, објасни ни да знаеме ние неуките.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Кога би знаеле сите правилно да ја толкуваат редоследно таа приказна, нема да го замислуваат одма рајот....не ги знам тие скалила, незнам што се мисли со тоа огнено езеро, птици како јадат тела, а и језиво ми е за читање.
Ако не ти е тешко, објасни ни да знаеме ние неуките.
Прочитај го целиот текст, направи слика како би изгледало сето тоа и ете ти... зошто веднаш „објасни ни“, „неуки“... како така можете, еве не знам :)

Ако е сарказам тоа „ние неуките“ - добро одиграно, признавам :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Прочитај го целиот текст, направи слика како би изгледало сето тоа и ете ти... зошто веднаш „објасни ни“, „неуки“... како така можете, еве не знам :)

Ако е сарказам тоа „ние неуките“ - добро одиграно, признавам :)
Хорор филмови не обожавам, и нема сарказам, тоа е мое искрено признание за незнаење....и не се срамам :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom