Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Сешто изнапиша,ништо не кажа.:)
Остави го алф или отвори таква тема , да не бидеме тука офф топик.
Па се што те интересира прашај и пишувај си што ти мислиш за него, прави психолошки профил и дефинирај каде припаѓа или не припаѓа и во кој правец оди.
Постои и приватна порака, ама ти , не некој друг да праќаш да ме потпрашува.
Добро?
Невина крв? За спасување? НЕ. Со туѓа крв само црните браќа во нивната магија може да најдат или да бараат оправдување за сето тоа...
Исто како евреите, како што раскажуваат во нивниот закон, како со туѓа крв мачкале влезови на врати за да „смртта не ги посети“. Големиот страв од смртта раѓа надеж дека ќе дојде спасител повторно и ќе суди и ќе живеат сите „праведни“ без да умрат повеќе... нема втора смрт (иако цел живот умирале од страв) :)
Што НЕ бре девојче!?
Не ми се прави сега невина дека не знаеш како се прават деца?
Зарем не се мачка влезот/излезот од "вратата" со крв?

Те разбирам кога велиш дека со крвта се мачкале вратите (во буквална смисла),демек тие биле црни браќа,залудно фрлена крв кога може колачиња да се замесат и да се јадат на ритуали.;)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Сешто изнапиша,ништо не кажа.:)
Остави го алф или отвори таква тема , да не бидеме тука офф топик.
Па се што те интересира прашај и пишувај си што ти мислиш за него, прави психолошки профил и дефинирај каде припаѓа или не припаѓа и во кој правец оди.
Постои и приватна порака, ама ти , не некој друг да праѓаш да ме потпрашува.
Добро?

Што НЕ бре девојче!?
Не ми се прави сега невина дека не знаеш како се прават деца?
Зарем не се мачка влезот/излезот од "вратата" со крв?

Те разбирам кога велиш дека со крвта се мачкале вратите (во буквална смисла),демек тие биле црни браќа,залудно фрлена крв кога може колачиња да се замесат и да се јадат на ритуали.;)
Хепта е ЖЕНСКО ??????
:vozbud:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Сешто изнапиша,ништо не кажа.:)
Остави го алф или отвори таква тема , да не бидеме тука офф топик.
Па се што те интересира прашај и пишувај си што ти мислиш за него, прави психолошки профил и дефинирај каде припаѓа или не припаѓа и во кој правец оди.
Постои и приватна порака, ама ти , не некој друг да праѓаш да ме потпрашува.
Добро?

Што НЕ бре девојче!?
Не ми се прави сега невина дека не знаеш како се прават деца?
Зарем не се мачка влезот/излезот од "вратата" со крв?

Те разбирам кога велиш дека со крвта се мачкале вратите (во буквална смисла),демек тие биле црни браќа,залудно фрлена крв кога може колачиња да се замесат и да се јадат на ритуали.;)
Библијата е за деца правење, посебно откровението. Заборавив на тоа.
Кај има крв за деца е како се раѓаат... Ништо мистично, чиста биологија ..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Библијата е за деца правење, посебно откровението. Заборавив на тоа.
Кај има крв за деца е како се раѓаат... Ништо мистично, чиста биологија ..
Многу неразбирливо...чудно од твоја страна...што се збуни толку?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Хепта е ЖЕНСКО ??????
:vozbud:
И јас сум збунет иако веќе неколкупати му имам кажувано на @alf дека ме помешал со некоја од неговиот живот надвор од форумот :)
Многу неразбирливо...чудно од твоја страна...што се збуни толку?
Сарказам. Кога почнува да настранува муабетот со сештологии само колку да е интересно прибегнувам кон несериозност и зборување во стилот на соговорникот :)

Тука се обидуваат верници преку света книга да докажуваат дека истата е реалност и нештата се случувале и ќе се случуваат, како некаков историски факт... дека Исус е факт. Дека тој е роден без физички татко, дека умрел и сега е на некакви небеса и чека да дојде... доказот е во книга која е дискутабилна за многумина заради философијата и страшните слики и заплашувања кои ги нуди и многумина не пронашле ништо посебно за надминување освен верување...

Единствен факт е создавање на религија и учење од постари учења кои потоа ги сатанизира за да покаже колку е вистинско целото тоа учење кое само по себе... е гротескна замаглена слика на многу тајни учења кои истата сакала и сака да ги потисне, да исчезнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom