Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Бидејќи темава е Христијанска, дидактично - индуктивно за Телемитите репер би бил Адам, првиот човек, кој онтолошката слобода се обиде да ја реализира по магиски пат, и така човештвото заглави во дип шит..., па за да не пропадне човекот во својот грев т.е. промашување на својата цел и постоење, интервенираше Лично, Креаторот на човекот. Али Кроули, вашиот татко е рецидив, остаток на Адамовиот бол шит, кој е бесмислен да се осмислува, оти е спакуван во пантеистичка, спекулативна циклика и просто нема излез, трула мистика без екстатика.

Адам веднаш тоа го разбра непосредно, емпириски и умре плачејќи(познатата Црковна химнографија: „Рају мој рају, прекрасен мој рају...) по изгубениот Рај(Слобода), т.е. се покаја(метаноја, преумување) и се роди за „Новото време“, предвреме и кога се исполни Времето т.е. дојде Бог, Исус Христос го извлече од Пеколот(Ропството, Неслободата). Ферштензи Телемити?

Брадер вајс, бес платно(бидејќи ве оптоварува материјата), бидејќи така и добив и јас:
„Многу е лесно, покајте се, ослободете се, родете се за новото време, тоа реално може уште сега да се „Вкуси“, проба, доживее, бидејќи тоа за Исус е лесно, полесно од голтка вода да голтнеш, е потоа треба да ги припотите газињата соочувајќи се со самите себе(пазате да не се исплашите, од искуство советувам, братски во Христа :)), да не ни се повтара Адамовото, ко Али Крооули што се изглупира на готово сервирано...“

Сево ова го имаме во дури и во мистична форма на Светиот Дух на народниот етос кој е Оцрковен без да знае, несвесен кој треба да се освести, незборам на памет, еве сведочи и овој несреќен, патетичен лик, Кумановец с`с право дека Исус ќе дојде, а неможЕ да разбрЕ, едноставно не му се мисли, расудува а даденО му е, но тој му е, за сг.;):love: (Само куде е овај лик, @Fluffy_bunny снемА га?!) Јави се :)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Вредностите што ги пропагира рисјанството треба да ви се во фокус, но проблемот е што токму тие вредности вас ви се проблем, а ти Ипси како ѓакон на гностичката црква со голата свештеничка на олтарот се ова ќе изигнорираш и ќе се појавиш пак со цитат за сечење глави, пошто јасно е дека дел од агендата ви е плукање по староеонските религии.... и затоа мислам дека е џабе и се шо останува е да се зезаме.
Нема никаква агенда против никого, ова што ти го објаснуваш е гностицизам, немам јас ништо против тоа, како што спомнавте и самите јас сум дел од ЕГЦ... Мејн стрим христијанството не е ова што ти го пишуваш. Зошто се негира еволуцијата, зошто нема жени свештенички и жената е деградирана низ историјата ако црквата гледа на сето ова на овој начин на кој ти си го објаснил? Нели Ева е женски принцип а ке конкретна жена? Знаеш дека сеуште има жени што не земаат лекарства против болки кога се пораѓаат затоа што веруваат дека мора да се мачат бидејќи во библијата е кажано дека тоа ќе и биде казна за гревот?
Зошто комуникацијава ни личи на расипан телефон, кога е јасно за што зборувам?
Автоматски споено мислење:

Бидејќи темава е Христијанска, дидактично - индуктивно за Телемитите репер би бил Адам, првиот човек, кој онтолошката слобода се обиде да ја реализира по магиски пат, и така човештвото заглави во дип шит..., па за да не пропадне човекот во својот грев т.е. промашување на својата цел и постоење, интервенираше Лично, Креаторот на човекот. Али Кроули, вашиот татко е рецидив, остаток на Адамовиот бол шит, кој е бесмислен да се осмислува, оти е спакуван во пантеистичка, спекулативна циклика и просто нема излез, трула мистика без екстатика.

Адам веднаш тоа го разбра непосредно, емпириски и умре плачејќи(познатата Црковна химнографија: „Рају мој рају, прекрасен мој рају...) по изгубениот Рај(Слобода), т.е. се покаја(метаноја, преумување) и се роди за „Новото време“, предвреме и кога се исполни Времето т.е. дојде Бог, Исус Христос го извлече од Пеколот(Ропството, Неслободата). Ферштензи Телемити?

Брадер вајс, бес платно(бидејќи ве оптоварува материјата), бидејќи така и добив и јас:
„Многу е лесно, покајте се, ослободете се, родете се за новото време, тоа реално може уште сега да се „Вкуси“, проба, доживее, бидејќи тоа за Исус е лесно, полесно од голтка вода да голтнеш, е потоа треба да ги припотите газињата соочувајќи се со самите себе(пазате да не се исплашите, од искуство советувам, братски во Христа :)), да не ни се повтара Адамовото, ко Али Крооули што се изглупира на готово сервирано...“

Сево ова го имаме во дури и во мистична форма на Светиот Дух на народниот етос кој е Оцрковен без да знае, несвесен кој треба да се освести, незборам на памет, еве сведочи и овој несреќен, патетичен лик, Кумановец с`с право дека Исус ќе дојде, а неможЕ да разбрЕ, едноставно не му се мисли, расудува а даденО му е, но тој му е, за сг.;):love: (Само куде е овај лик, @Fluffy_bunny снемА га?!) Јави се :)
Дали за тебе Христијанството е тоа што Профаудли го опиша? И дали си православен христијанин?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Нема никаква агенда против никого, ова што ти го објаснуваш е гностицизам, немам јас ништо против тоа, како што спомнавте и самите јас сум дел од ЕГЦ... Мејн стрим христијанството не е ова што ти го пишуваш. Зошто се негира еволуцијата, зошто нема жени свештенички и жената е деградирана низ историјата ако црквата гледа на сето ова на овој начин на кој ти си го објаснил? Нели Ева е женски принцип а ке конкретна жена? Знаеш дека сеуште има жени што не земаат лекарства против болки кога се пораѓаат затоа што веруваат дека мора да се мачат бидејќи во библијата е кажано дека тоа ќе и биде казна за гревот?
Зошто комуникацијава ни личи на расипан телефон, кога е јасно за што зборувам?
Автоматски споено мислење:


Дали за тебе Христијанството е тоа што Профаудли го опиша? И дали си православен христијанин?

Од почеток сум деклариран, а и неколку пати повторив и сам знаеш де.


Колку што знам @ПрофаундлиСтупид не се претставува со верски идентитет, а тоа што си го селектирал нема ништо за што да се коментира со православна теологија
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Нема никаква агенда против никого, ова што ти го објаснуваш е гностицизам, немам јас ништо против тоа, како што спомнавте и самите јас сум дел од ЕГЦ... Мејн стрим христијанството не е ова што ти го пишуваш. Зошто се негира еволуцијата, зошто нема жени свештенички и жената е деградирана низ историјата ако црквата гледа на сето ова на овој начин на кој ти си го објаснил? Нели Ева е женски принцип а ке конкретна жена? Знаеш дека сеуште има жени што не земаат лекарства против болки кога се пораѓаат затоа што веруваат дека мора да се мачат бидејќи во библијата е кажано дека тоа ќе и биде казна за гревот?
Зошто комуникацијава ни личи на расипан телефон, кога е јасно за што зборувам?
Автоматски споено мислење:


Дали за тебе Христијанството е тоа што Профаудли го опиша? И дали си православен христијанин?
Има разлика од гностицизмот пошто не сметам дека ова е затвор од кој ја треба да се ослободам, тоа ти го прајш евидентно, ти веруваш у тоа, верник си само у друга прикаска. А ја сметам дека ти не треба да си толку битен па ти да си бараш излез од затворот, тоа е по мене себично, имаш фокус на себе. Дури мислам дека такви себични идеологии ви лепат за да ви ја оправдаат опседнатоста со себе.

Деградирањето на жената не го подржувам, ипак се ова еволуира, живееме во време на еднаквост, но разбирање како се одигрува женски и машки принцип е потребно, и можеби би бил интересен муабет... пример на женскиот му е потребен машкиот за хендлање на светот.... жени кои што не се самостојни - хенс зависни од кертејкер имаат малку машки а нагласен женски принцип.. и тоа е дисфунција, она повеќе ќе се опседне со физичкото оти не го владее, па изразито и е битно да биде убава, за да улови мушкарац кој тоа ќе и го хендла.
Обратно ако една жена има повеќе машки принцип во себе добиваш нешто налик ова.

Балансот на двата принципа е најбитен... и за маж и жена....

Бај д веј не знам дали само мене Мирка ми е налик Блаватска....

:coffee:

@liberij немам проблем да се наречам христијанин за да поедноставам, кој сега ќе објаснува христијанско будистичко стоички таоизам....
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Не. Знам дека го сметаат за пророк и дека го викаат Иса(или така нешто)

Какво толкување имаат они за неговото доаѓање, исто како кај христијаните или поразлично?
Во исламот исус ќе се бори со сататана.
 
D

Drexel

Гостин
не сметам дека ова е затвор
А луѓето родени со болести терминални или животно-долги, осакатени и во сиромаштија? За нив постоењето им изгледа како затвор или благослов? Воопшто не е сеибчно барање излез од “затвор” само на некои луѓе им се по видливи решетките. А како до излезот и патеката до таму е тука ќе се испотепаме :coffee:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Од почеток сум деклариран, а и неколку пати повторив и сам знаеш де.


Колку што знам @ПрофаундлиСтупид не се претставува со верски идентитет, а тоа што си го селектирал нема ништо за што да се коментира со православна теологија
Ти благодарам.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.719
Во исламот исус ќе се бори со сататана.
Додека македонците без разлика дали се атеисти, агностици, гностици, будисти или нешто друго, со таков гнев и омраза меѓусобно си вадат очи со посебен интензитет за време на големи христијански празници, овие муслиманиве како пуно тријат раце секоја секунда посложни од претходната.
Време е за обединување на сите што не се муслимани против исламот, затоа што моментално тој претставува далеку поголема опасност од сите останати заедно.
 
D

Drexel

Гостин
Додека македонците без разлика дали се атеисти, агностици, гностици, будисти или нешто друго, со таков гнев и омраза меѓусобно си вадат очи со посебен интензитет за време на големи христијански празници, овие муслиманиве како пуно тријат раце секоја секунда посложни од претходната.
Време е за обединување на сите што не се муслимани против исламот, затоа што моментално тој претставува далеку поголема опасност од сите останати заедно.
Од каде оваа егзотерична изјава :eek: Не да ми се врти кога некој почне да меша вера и националност абе ми се повраќа.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.719
Од каде оваа егзотерична изјава :eek: Не да ми се врти кога некој почне да меша вера и националност абе ми се повраќа.
И мене ми се ми се врти од изјавата ама ме мрзи да објаснувам во стилот ,,...каде мнозинството се муслимани/христијани.

Инаку реалноста е дека ако си македонец по дифолт те сметаат за христијанин а кај албанците муслиман.
А кога традицијата на едните е загрозена поради радикална идеја од другите мислам дека треба да се реагира.

И едните и другите се подеднакво значајни и вредни како духовна манифестација и верувам дека не смее да се дозволи радикален фанатизам по никоја цена, без разлика за кого станува збор.

Доколку едно општество има бескрајна толеранција, неговата способност да биде толерантно е загрозено од нетолерантноста.
За да се зачува толерантноста, мора да стане нетолерантно кон нетолерантноста.
 
D

Drexel

Гостин
И мене ми се ми се врти од изјавата ама ме мрзи да објаснувам во стилот ,,...каде мнозинството се муслимани/христијани.

Инаку реалноста е дека ако си македонец по дифолт те сметаат за христијанин а кај албанците муслиман.
А кога традицијата на едните е загрозена поради радикална идеја од другите мислам дека треба да се реагира.

И едните и другите се подеднакво значајни и вредни како духовна манифестација и верувам дека не смее да се дозволи радикален фанатизам по никоја цена, без разлика за кого станува збор.

Доколку едно општество има бескрајна толеранција, неговата способност да биде толерантно е загрозено од нетолерантноста.
За да се зачува толерантноста, мора да стане нетолерантно кон нетолерантноста.
Е тоа е тоа политиканство отсликано на многу нивоа што не ми дава на совеста да бидам член на религија или ред, те разбирам да но не е за мене тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И мене ми се ми се врти од изјавата ама ме мрзи да објаснувам во стилот ,,...каде мнозинството се муслимани/христијани.

Инаку реалноста е дека ако си македонец по дифолт те сметаат за христијанин а кај албанците муслиман.
А кога традицијата на едните е загрозена поради радикална идеја од другите мислам дека треба да се реагира.

И едните и другите се подеднакво значајни и вредни како духовна манифестација и верувам дека не смее да се дозволи радикален фанатизам по никоја цена, без разлика за кого станува збор.

Доколку едно општество има бескрајна толеранција, неговата способност да биде толерантно е загрозено од нетолерантноста.
За да се зачува толерантноста, мора да стане нетолерантно кон нетолерантноста.
Одамна нема муслимани на подфорумов, затоа дискусиите се главно за христијанство, атеизам и Телема, бидејќи дискутантите се христијани, атеисти и телемити. Кога имаше, ни најмалку не беа поштедени од критика.
Инаку истите аргументи се однесуваат и на нив, ако ги користат против христијанството, ќе ги користат и против нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom