Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.485
Одамна нема муслимани на подфорумов, затоа дискусиите се главно за христијанство, атеизам и Телема, бидејќи дискутантите се христијани, атеисти и телемити. Кога имаше, ни најмалку не беа поштедени од критика.
Инаку истите аргументи се однесуваат и на нив, ако ги користат против христијанството, ќе ги користат и против нив.
Малку отидов во политика а изгледа сакав да потенцирам дека кога станува збор за влијателни религии корупцијата е правило а политиката и националните интереси врховни богови.

Единството на различностите, оние што се чувствуваат како ,,вистински обожаватели на Највишото" станува потреба. Додека радикалниот ислам напредува ние очи ќе си извадиме меѓусебе.

Тотално непотребно ви се смешав во дискусијата ама кога го видов пуно нешто ме натера одвнатре хаха, модератеру бриши.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Додека македонците без разлика дали се атеисти, агностици, гностици, будисти или нешто друго, со таков гнев и омраза меѓусобно си вадат очи со посебен интензитет за време на големи христијански празници, овие муслиманиве како пуно тријат раце секоја секунда посложни од претходната.
Време е за обединување на сите што не се муслимани против исламот, затоа што моментално тој претставува далеку поголема опасност од сите останати заедно.
Да така е, неизбежно е дека сите луѓе во планетава ќе станат муслимани, нема бегање, тоа е природен закон веќе.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Малку отидов во политика а изгледа сакав да потенцирам дека кога станува збор за влијателни религии корупцијата е правило а политиката и националните интереси врховни богови.

Единството на различностите, оние што се чувствуваат како ,,вистински обожаватели на Највишото" станува потреба. Додека радикалниот ислам напредува ние очи ќе си извадиме меѓусебе.

Тотално непотребно ви се смешав во дискусијата ама кога го видов пуно нешто ме натера одвнатре хаха, модератеру бриши.
Јас колку што паметам Пуно беше атеист....може грешам, одамна не сум го сретнал, но мислам дека беше атеист.
Што се однесува до радикалниот ислам се согласувам дека е закана, но некому беше пригодна геополитичка алатка, па затоа најверојатно го толерираа. Големите сили може да ги збришат сите радикални исламистички групи доколку сакаат, но калкулираат со тоа што се може да се искористи со нив.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
А луѓето родени со болести терминални или животно-долги, осакатени и во сиромаштија? За нив постоењето им изгледа како затвор или благослов? Воопшто не е сеибчно барање излез од “затвор” само на некои луѓе им се по видливи решетките. А како до излезот и патеката до таму е тука ќе се испотепаме :coffee:
Токму ради ова прашањето на слободна воља е доста проблематично, какви карти ти се поделени во старт и како тоа те детерминира во животот.... терминална болест кај дете или ментален проблем со раѓање е трагично, се друго денес можеш со воља и соодветна акција да надминеш...
А имаш и трагедии како оваа каде религијата помогнала колку толку да најдат утеха, да се сочува заедницата и продолжат со живот....
Па се поставува прашање дали бог е битие кое се инволвира директно или можеби "механизам" кој стартнал и се одигрува според правила.... или можеби комбинација на двете...
Но како и да е, мислам дека е битно да се изигра овде и сега, замарањето со пекол и рај, затвор или не го гледам исто како дел од проблемот, данте алигери со круговите... сите сме на еден начин во некој круг на пеколот овде зависно акциите... сем ако ти се разбуди "Исус" во срце... надминување.... прифаќање и доверба....
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Па се поставува прашање дали бог е битие кое се инволвира директно или можеби "механизам" кој стартнал и се одигрува според правила.... или можеби комбинација на двете...
Доналтчо....еве јас ќе ти дадам одговор...

Ова се степени со кои Бог ги регулира законите во универзумот...

На седмиот е 1 ...Бог... Апсолутот
На шестиот се 1+1+1...3
На петтиот се 6 ( 3+3 )
На четвртиот се 12 (3+6+3)
На третиот се 24 (3+6+12+3)
На вториот се 48 (3+6+12+24+3)
На првиот се 96 (3+6+12+26+24+48)

1.Апсолутно
2.Сите светови
3.Сите сонца
4.Нашето сонце.
5.Сите планети
6. Нашата планета.
7 Месечината.

Ова се 96 закони кои Бог ги создал и влијаат врз човекот и врз целата животинска обвивка на планетат земја.

Значи...човекот е на последниот степен.
Колку повеке е развиена таа внатрешна еволуција кај човекот, толку помалку закони ќе влијаат врз него и ќе се искачува по скалата.

Е сега...Бог не може да влиае директно на човекот, бидејки требе да се симне од седмиот директно на последниот степен...а тоа не е можно, бидејки треба да ги уништи сите други скалила.

Чувај ги овие бисери за во книгата........:):):)

@Ipsissimus еве да научиш и ти нешто правилно од езотеријата...аргументи????
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Токму ради ова прашањето на слободна воља е доста проблематично, какви карти ти се поделени во старт и како тоа те детерминира во животот.... терминална болест кај дете или ментален проблем со раѓање е трагично, се друго денес можеш со воља и соодветна акција да надминеш...
А имаш и трагедии како оваа каде религијата помогнала колку толку да најдат утеха, да се сочува заедницата и продолжат со живот....
Па се поставува прашање дали бог е битие кое се инволвира директно или можеби "механизам" кој стартнал и се одигрува според правила.... или можеби комбинација на двете...
Но како и да е, мислам дека е битно да се изигра овде и сега, замарањето со пекол и рај, затвор или не го гледам исто како дел од проблемот, данте алигери со круговите... сите сме на еден начин во некој круг на пеколот овде зависно акциите... сем ако ти се разбуди "Исус" во срце... надминување.... прифаќање и доверба....
Бог ти е ко систем, баш ко артифишал интелиџенс, Постои но не се гледа, организира многу работи наеднаш, калкулира унапред, се произнесува во геометрија и логичен ред, Е сто пати по паметно од човекот, Но колку е свесно за сето тоа што го прави е друго прашање или не е свесно воопшто (Дали артифишал интелиџенс може да биде свесно?), или е свесно но на степен на кој е тешко да се разбере таква свесност, Јас сум за првата опција каде за мене не е баш свесно битие туку само-регулирачки принцип/систем кој е врзан за правилата кои ги напишал кога вовел дуалност за да се постои фер и правилно со слободна волја како што треба, Да би бил семоќен и апсолутен и свесен за сето ова како тие луѓе родени со тешкотии и болести, или да дава илузија на слободна волја, тоа би била неправда од невидени пропорции но знеме дека не е вака и дека на микро ништо не се одвива во апсолути освен разлика меѓу знаење и незнаење како да ја промениш апсолутата, па би претпоставил дека на макро е слична приказна.
 
Последно уредено од модератор:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Делуваш дека доста си сигурен во својто знаење, од бројките, скалилата па се до фактот шо мислиш дека сум некој Доналтчо..

Но ако земам во предвид дека ти си Не Мисли ондак сваќам дека ти ова знаење го канализираш, гносисот кај тебе е јак и со тоа ме убедуваш дека можеби и јас го канилизирам Доналтчо несвесно.

Овој ланец на мисли ме тера се ова обавезно да го ставам во книгата, ако успеа кај мене да предизвикаш WOW, може да замислам кој мајндблоу ќе има кај мојта таргет група... фала ти!
Пред 5/6 .г сакав да напишам книга за езотеријата, затоа што на саем на книга во Скопје видов колку сте сиромашни со книги со таа тематика...за жалење сте...у Велес па и да не зборам...
Потоа си реков...моето знаење вреди повеке од 10е колку што кошта една книга...ќе си умрам богат во душа... :pos: ...и право во рајот...
Чекај , стани мало...јас те викам Доналтчо затоа што на овој италанскиов твоето име Профондли Ступид во буквален превод е ....крајно глупав....па нејкам да те вреѓам...
Ауу ...друго ми текна...ќе се скинам од смешки ако те фатат во мрежата ова телетабисите... „Мјеркам те мјеркам“..од Здравко Чолиќ беше ми се чини...
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.519
Поени од реакции
9.412
Доналтчо....еве јас ќе ти дадам одговор...

Ова се степени со кои Бог ги регулира законите во универзумот...

На седмиот е 1 ...Бог... Апсолутот
На шестиот се 1+1+1...3
На петтиот се 6 ( 3+3 )
На четвртиот се 12 (3+6+3)
На третиот се 24 (3+6+12+3)
На вториот се 48 (3+6+12+24+3)
На првиот се 96 (3+6+12+26+24+48)

1.Апсолутно
2.Сите светови
3.Сите сонца
4.Нашето сонце.
5.Сите планети
6. Нашата планета.
7 Месечината.

Ова се 96 закони кои Бог ги создал и влијаат врз човекот и врз целата животинска обвивка на планетат земја.

Значи...човекот е на последниот степен.
Колку повеке е развиена таа внатрешна еволуција кај човекот, толку помалку закони ќе влијаат врз него и ќе се искачува по скалата.

Е сега...Бог не може да влиае директно на човекот, бидејки требе да се симне од седмиот директно на последниот степен...а тоа не е можно, бидејки треба да ги уништи сите други скалила.

Чувај ги овие бисери за во книгата........:):):)

@Ipsissimus еве да научиш и ти нешто правилно од езотеријата...аргументи????
Прв пат читам вакви објаснување..вваууууу..
Каде го пишува ова!?
Мошне интересно и мистериозно:confused:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Пред 5/6 .г сакав да напишам книга за езотеријата, затоа што на саем на книга во Скопје видов колку сте сиромашни со книги со таа тематика...за жалење сте...у Велес па и да не зборам...
Потоа си реков...моето знаење вреди повеке од 10е колку што кошта една книга...ќе си умрам богат во душа... :pos: ...и право во рајот...
Не одиш ти во рајот. Не сакаш да го споделиш своето знаење со другите, пеколот не ти гине.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.519
Поени од реакции
9.412
H

Hyperion VI

Гостин
Препорачајте некоја добра христијанска книга или документарец.
По можност тематиката да биде
"Второто доаѓање на Христос".
Но секако може и други теми што се во оквирот на христијанството.
Секако деноминацијата на авторите не ми е од големо значење,
битно ми е
да бидат "класични христијани".
Од "окултните христијани" :( ,
доволно се имам изначитано :)
 
D

Deleted member 135221

Гостин
Препорачајте некоја добра христијанска книга или документарец.
По можност тематиката да биде
"Второто доаѓање на Христос".
Но секако може и други теми што се во оквирот на христијанството.
Секако деноминацијата на авторите не ми е од големо значење,
битно ми е
да бидат "класични христијани".
Од "окултните христијани" :( ,
доволно се имам изначитано :)
Dali ti kako bivsi telemit veruvas vo vtoro hristovo doagajne ????????? Vo bukvalna smisla ?????
 
H

Hyperion VI

Гостин
Dali ti kako bivsi telemit veruvas vo vtoro hristovo doagajne ????????? Vo bukvalna smisla ?????
Понекогаш имам чувство дека сите членови на форумов се "телемиСти"
или бивши телемисти.
Тоа го примети и @Bodhidharma
пред извесно време,само не го
сфатив сериозно :)

Иначе @Vlad123 ,одговорот на прашањето е .
Да..
Верувам во Второто доаѓање на Христос,во буквална смисла.
И не гледам причина зашто некои претходни убедувања би биле толку,закоравени и непроменливи.

Секојдневно сведочиме како илјадници луѓе од други религии како Ислам,Будизам,Јудаизам и сл.
се конвертираат во Христијанство.
Зашто мислиш дека,баш..Телемата е толку супериорна над другите религиозни убедувања?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Имам пишано пред многу години, би сакал да си го прочитам постот пак што го напишав за мојот однос со Исус, ако го најдам :)
Не знам колку ми го има обликувано животот, претпоставувам огромно влијание има...или можеби сум се нашол во неговите реченици....кој знае. Не ни сакам да се анализирам, не ми е битно....нека тера приказнава само. Се си е добро и се си оди кај што треба :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom