Гуми (пневматици)

A

Avenger99

Гостин
Razgleduvam za Toyo NanoEnergy 3 i Uniroal rain expert 3. Momentalno neam kesh 5000+k za Mishelin ili Dunlop,mada i jas imav vozeno Mishelin :D
Возам зимски Тојо на Пежото четврта и последна година и сум многу задоволен, ги препорачувам. Не се сомневам дека и летните се добри, иначе Еуроимпекс е генерален увозник за Тојо во Македонија.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
Ме допре полиција на автопат и ми бараа ланци. Сите 4 зимски ги имам, ама за нив не тоа не беше доволно. Дали има некој да знае што се подразбира под зимска опрема (кога се вози вон населено место)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ако имаш снегулка на гумата, зимски се. ако имаш зимски гуми можат само да ти цицаат пајпата.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Надвор од населено место, на автопат мора да имаш ланци. За во град проаѓаш само со зимски гуми, или гуми со шара поголема од 5 мм.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Некој да не шитика зимски или у боље опцика м+с 195/65/15ки или 205ки
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.006
Поени од реакции
1.902
е црно на бело има ли некаде???
Член 11 од Правилнкот за задолжителна опрема во возилото од 03.03.2010

(1) Како зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 kg се подразбира:

– зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од четири mm.

– пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.
https://derbi.mk/zakonot-gi-shtiti-vozachite-koi-imaat-zimski-pnevmatici/
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Член 11 од Правилнкот за задолжителна опрема во возилото од 03.03.2010

(1) Како зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 kg се подразбира:

– зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од четири mm.

– пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.
https://derbi.mk/zakonot-gi-shtiti-vozachite-koi-imaat-zimski-pnevmatici/
Ова ти е од 2010, има уште понов закон каде што вика дека ланците се задожителни без разлика на гумите ако си надвор од гратска средина. Ама мора да имаш гуми со минимум 4 мм шара. За во град можеш без ланци со зимски гуми само.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.006
Поени од реакции
1.902
Ова ти е од 2010, има уште понов закон каде што вика дека ланците се задожителни без разлика на гумите ако си надвор од гратска средина. Ама мора да имаш гуми со минимум 4 мм шара. За во град можеш без ланци со зимски гуми само.
Ако го гледаш линкот, веста е од 2018 година, а тоа највероватно значи дека нема друг правилник.
Еве и друг линк од 2018, сите го користат овој правилник
https://sitel.com.mk/od-deneska-zadolzhitelna-zimska-oprema-vo-vozilata-0
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.128
Ме допре полиција на автопат и ми бараа ланци. Сите 4 зимски ги имам, ама за нив не тоа не беше доволно. Дали има некој да знае што се подразбира под зимска опрема (кога се вози вон населено место)
Полиција во себе треба да носи законик и ако не им веруваш на зборот фино лепо може да си побараш да ти го покажат законот

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
луѓе, се ова го видов пред да ве прашам: за автомобил полесен од 3.5 тона доволно е 4 зимски гуми. Но цајканиве ми збореа дека тоа е само за населено место, а вон населено МОРА И ЛАНЦИ!
За тоа барам црно на бело кај пишува дали знаете!!!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Razgleduvam za Toyo NanoEnergy 3 i Uniroal rain expert 3. Momentalno neam kesh 5000+k za Mishelin ili Dunlop,mada i jas imav vozeno Mishelin :D
Јас имав на претходната кола униројал тој модел и бев задоволен, 4000 по гума ме чинеше, ама многу добра гума. Штета што си ги дадов со колата, можда пак ќе земам напролет такви ;). Кога сум тука да прашам, која димензија би била алтернатива на фабричките 195/55/16?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Јас имав на претходната кола униројал тој модел и бев задоволен, 4000 по гума ме чинеше, ама многу добра гума. Штета што си ги дадов со колата, можда пак ќе земам напролет такви ;). Кога сум тука да прашам, која димензија би била алтернатива на фабричките 195/55/16?
205 55 16 за кои што има добри цени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom