Гуми (пневматици)

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Едно прашање, имам опел астра гтц ,носи гуми 205/55 R16, е сега имам зимски гуми нокиан што ги купив лани за старата кола 195/65 R15.
Ме интересира каква големина на челични бандажи ми требаат, интернетот вика 5Х110 во еден вулканизер што прашав ми рекоа 5Х112
Кого да верувам?
Разлистај по нет дава за различни мотори и годишта различни рамаци
https://wheelsvision.com/en/catalog/cars/wheel_tyre_size_opel/Astra/H/Hetchbek_5_dv/
или најдобро кај овие што продаваат вулканизериве бандажи еве гуми намонтирај ми ги
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
imal nekoj iskustvo so kleber
Quadraxer 2 gumi kazuvaat dobri se i se m+s
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Што знаеме за нив? Дека возилото стои на нив, така? Еден од најважните делови за стабилноста на возилото, било автомобил или мотор.

Законски треба шарата да биде 2 мм за летни и 4 мм за зимски гуми. Притисокот во нив треба да биде секогаш оној пропишан од производителот. Препумпаните или издишаните гуми влијаат на стабилноста и на векот на траење на самите гуми, но и на безбедноста. Дали се грижите за тоа?

Кои гуми ги користите? Зошто? Кажете овде.
235/50 R18 за BMW X3
После анализата на МКД понуда за гуми, во согласност со планираниот буџет направив тесен избор за зимски гуми со димензија 235/50 R18 за BMW X3:
1. Matador 101V MP92 SUV
2. Nokian 101VWRA3,
3. Cooper weather master и
4. Nankan.
Молам за мислење доколку имате искуство.
Од гумите сакам да бидат со добри возни перформанси, економични (во однос на потрошувачка), меки и да не се бучни.
Однапред благодарам за вашите сугестии
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
На гумиве што ги возам моментално има ознака М+С, арно ама нема снегулка на нив... Ме интересира дали можам да ги возам во зима, т.е. дали казнува полиција. Фала многу
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
На гумиве што ги возам моментално има ознака М+С, арно ама нема снегулка на нив... Ме интересира дали можам да ги возам во зима, т.е. дали казнува полиција. Фала многу
nosi lanci za tvoe arno, inaku ako nema snegulka ima osnov da ti baraat zimska oprema
znajs, zavisi od dzandarot.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609

Kajgana Shop

На врв Bottom