Гуми (пневматици)

A

Avenger99

Гостин
Ова ми е 2 година откако ги возам 205/55/16 Ханкокот на суво се одлични, на дожд не толку...
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Некој да даде мислење за гумиве а и за марката, ми се допадна шарата, ама според цената а и не сум запознаен со оваа марка да не испадне некоја пластика.
И јас користам вакви гуми. Супер се, но се бучни при поголема брзина. Поради шарата веројатно.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Неделава ке купувам и после долго разледување ке земам бф или ханкук?

https://www.oponeo.co.uk/tyre/bfgoodrich-g-grip олимпико 3530 и гратис центрирање предница

https://www.oponeo.co.uk/tyre/hankook-ventus-prime3-k125 3500 у стоп & го


кај ханкук за ефекисност на гориво е C, бф - E, незнам колкава е таа разлика и дали е приметлива?

и на прав пат кога го пуштам воланот ми иде по малце на лево, незнам дали со центрирање на предница тоа ке се реши???
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Неделава ке купувам и после долго разледување ке земам бф или ханкук?
Не мрдаат доста добра гума за цената која е на промоција, јас возам задна влеча и спијат гумите и на дожд

https://www.oponeo.co.uk/tyre/bfgoodrich-g-grip олимпико 3530 и гратис центрирање предница

https://www.oponeo.co.uk/tyre/hankook-ventus-prime3-k125 3500 у стоп & го


кај ханкук за ефекисност на гориво е C, бф - E, незнам колкава е таа разлика и дали е приметлива?

и на прав пат кога го пуштам воланот ми иде по малце на лево, незнам дали со центрирање на предница тоа ке се реши???
Јас ги одбрав ханкок, подобра оценка има на влажен пат А има а бф гудрич имаат Б
Разликата во потрошувачка е минимална неосетлива во реалност

Пробај напумпај ги гумите по пропис на капаче од бензин или на столбот возачки стои колку треба да се пумпаат

Може да ти е за центрирање, може не пробај
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
На колку би требало да ги напумпам гумите на Hyundai Tucson, големината му е 235/60/16?
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Исто и јас не сум задоволен од Ханкок на дожд ептен лизгаат,и не се осеќаш сигурен дур возиш.Иначе приме 3 користам за на суво топ гума.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
и на прав пат кога го пуштам воланот ми иде по малце на лево, незнам дали со центрирање на предница тоа ке се реши???
Јас имав таков проблем ми идеше на десна страна мене и тоа не малце него малце повеќе, а ја имав 3 пати центрирано во период од 1 година. На крај искочи дека била крива гумата, не ја сликав ама кога ги сменив убаво се гледаше дека е деформирана (тие летни гуми ми дојдоа со колата кога ја купив), после тоа сменив летни гуми ставив Нексен и искрено сум презадоволен од нив, и на суво и на дожд одлично се покажаа и би ги препорачал на секој што бара солидна гума од средна категорија за пристојна цена.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
На колку би требало да ги напумпам гумите на Hyundai Tucson, големината му е 235/60/16?
Имаш на капачето за гориво или на возачкиот столб ... ако нрможеш да најдеш според годината прогуглај
recommended tire pressure
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Јас имав таков проблем ми идеше на десна страна мене и тоа не малце него малце повеќе, а ја имав 3 пати центрирано во период од 1 година. На крај искочи дека била крива гумата, не ја сликав ама кога ги сменив убаво се гледаше дека е деформирана (тие летни гуми ми дојдоа со колата кога ја купив), после тоа сменив летни гуми ставив Нексен и искрено сум презадоволен од нив, и на суво и на дожд одлично се покажаа и би ги препорачал на секој што бара солидна гума од средна категорија за пристојна цена.
земав Гудрич, и гратис центрирање имаше у олимпико, десна кратка спона сменив, и сега мислам е ок
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Kupuval nekoj od ove stranite egumi kupigumi itn itn?? Vi stigaat dali e se vo red so niv?
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
каков е рангот на гума ханкок во однос на другите ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom