Гуми (пневматици)

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво друштво!
Според вас кои зимски гуми се најдобри од средна класа? Од кој сте биле најзадоволни?
И мислење ако може за Сава Ескимо С3 ги фалеа дека биле добри.
Иначе ми требаат за БМВ 3 модел е90, големина на гума R16.
Ако се работи за зимски дефинитивно савата ескимо ... само ќе ги пазиш на тротоари
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Другарии ај помош при избор за гуми,ја разгледувам оваа https://www.ekupi.mk/mk/Автомобилска-опрема/Гуми-и-фелни/Aвтомобилски-гуми/Пневматици/MICHELIN-CROSSCLIMATE-all-season-175-65-R14-86-xl/p/MK-51875

Или предлог други m+s или други all season
Тоа се најдобрите олсизон гуми според повеќе тестови.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ми треба помош.. треба да менувам 4 гуми. фабричка бројка на гумите што носи колата е 165 65 14

барам 4 сезонски гуми што ке можам да ги возам цело време - за да купувам посебни зимски и летни не сум спремам финанскиски....

п.с може ли некој да ми објасни што значат ознаките 82Т 72Т и слично?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
дечки ми треба помош.. треба да менувам 4 гуми. фабричка бројка на гумите што носи колата е 165 65 14

барам 4 сезонски гуми што ке можам да ги возам цело време - за да купувам посебни зимски и летни не сум спремам финанскиски....

п.с може ли некој да ми објасни што значат ознаките 82Т 72Т и слично?
Индекс за тежина, исто имаш и индекс за брзината.
http://www.olimpiko.com.mk/Home/Static?template=index
За сите сезони речиси и да нема, лажат дека m+s се такви, но тешко тоа, единствено мишелин crosclimate има подобри оцени за сите сезони. Ако вртиш многу километри на лето и земеш зимски ќе ги заебеш уште првата сезона, на жешкото омекнуваат и се оштетуваат прилично зимските, а пак летните на зима ти се погрди и како да се свртиш си заебан.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Индекс за тежина, исто имаш и индекс за брзината.
http://www.olimpiko.com.mk/Home/Static?template=index
За сите сезони речиси и да нема, лажат дека m+s се такви, но тешко тоа, единствено мишелин crosclimate има подобри оцени за сите сезони. Ако вртиш многу километри на лето и земеш зимски ќе ги заебеш уште првата сезона, на жешкото омекнуваат и се оштетуваат прилично зимските, а пак летните на зима ти се погрди и како да се свртиш си заебан.
па ја возам како и секој нормален од прилика годишно по 6 до 8 00 правам

за зимските дека се заебуваат у лето и дека се трошат брзо знам... се мислев да земам летни ама незнам како се однесувааат на ниски температури... за вртење што викаш - ке си пазам повеќе и тоа е тоа...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
дечки ми треба помош.. треба да менувам 4 гуми. фабричка бројка на гумите што носи колата е 165 65 14

барам 4 сезонски гуми што ке можам да ги возам цело време - за да купувам посебни зимски и летни не сум спремам финанскиски....

п.с може ли некој да ми објасни што значат ознаките 82Т 72Т и слично?
Мишелинот од коментарот погоре, ако ги има во таа димензија, Вредестеин ако ги најдеш, потоа Нокиан, па Гудјиар...
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
старите гуми се продаваа некаде во маџари! незнам дали сеуште работи дуќанчето карши киното, знае некој?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
па ја возам како и секој нормален од прилика годишно по 6 до 8 00 правам

за зимските дека се заебуваат у лето и дека се трошат брзо знам... се мислев да земам летни ама незнам како се однесувааат на ниски температури... за вртење што викаш - ке си пазам повеќе и тоа е тоа...
Летните се полоши на снег, е сега ваква зима како оваа јас јас прв пат гледам во овие 6 години колку што сум во Скопје, во другите градови се случува почесто но не до ова ниво, али Скопје се зимите поблаги, па ако возиш помалку на зима, земи си летни.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Dali e podobro da se stavat zimski gumi na aluminski bandazi ili pak na celicni?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
па ја возам како и секој нормален од прилика годишно по 6 до 8 00 правам

за зимските дека се заебуваат у лето и дека се трошат брзо знам... се мислев да земам летни ама незнам како се однесувааат на ниски температури... за вртење што викаш - ке си пазам повеќе и тоа е тоа...
Многу луѓе немаат буџет. Затоа се изнагледавме сообраќајки. Јас со години користам само летни гуми и кога ќе паднеше снег или ќе паднеа во минус темепратурите некој ден, не ја возев колата. Мислев дека и оваа зима ќе се провлечам така, затоа што не ми се купуваа 17 инчни зимски гуми.
Ама како што тргна зимава сфатив дека што поскоро си земам гуми толку подобро. Земав 15 челични бандажи и зимски гуми 15. Освен тоа што неколку години нема да мислам за гуми, им го продолжувам и времетраењето на летните. Тоа е помалку важно, безбедноста пред се. Нема споредба во поглед на време на реагирање на колата и управливост.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Dali e podobro da se stavat zimski gumi na aluminski bandazi ili pak na celicni?
Теоретски, подобро е на челични, затоа што челичните и да рѓосаат од солта, не им се нарушува функцијата, само изгледот, додека алуминиумските ако рѓосаат може да почнат да испуштаат воздух од гумите, да се наруши структурниот интегритет итн... Но, тоа е повеќе теорија, во пракса веројатно не би имал такви проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom