Гуми (пневматици)

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Да не знае човек што да земе..Тигар под Мишелин,Савата ги прават во Маџарска и Полска,Стар Фајр-Амерички,ги прават во Србија,едино Континентал мислам дека останаа недопрени,и тие Скандинавските,Гиславед и Нокиан..Мојот избор би бил:Тигар,Петлас,Данлоп,Гиславед или Ласа..Еден од тој бренд на гуми сигурно ќе земам за мојата кола..
Демек подобро е во Словенија да се прават Сава отколку во Маџарска или Полска, во Маџарска и Полска не знаат што е индустрија :icon_lol: ... Или пак има нешто лошо што Тигар бил под Мишелин, оти Тигар многу јака гума беа, добри гумени баскети правеа :icon_lol:[DOUBLEPOST=1485037919][/DOUBLEPOST]
Se za gumi letni, zimski testovi od razlicni godini i razlicni dimenzii I so koi vozila se
testirani I se sto ve interesira za gumi.

ADAC. DE

Ke vidite deka edna model na guma na primer Sava Eskimo S3+ e odlicna za za Edna dimenzija a za druga e mnogu polosa.
Testovite za Edna dimenzija na gumi se pretestiraat na sekoi 2-3 God so novi modeli na gumi.
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx?ComponentId=25948&SourcePageId=0


Интересно што целосезонската Мишелин е подобра од зимската Сава на влажно и мраз, единствено е послаба на снег (иако оцената 3,4 сеуште спаѓа во „задоволително“), а подобра е на суво...
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
јас возам мишелин енерги и воопшто не сум задоволен! возев бриџстон турски, за мишелинов британски беа измислени, пред тоа возев турски гоодјеар ми се покажаа најдобри до сега!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
јас возам мишелин енерги и воопшто не сум задоволен! возев бриџстон турски, за мишелинов британски беа измислени, пред тоа возев турски гоодјеар ми се покажаа најдобри до сега!
Od sto ne si zadovolen od michelinkite,a od sto si prezadovolen kaj drugite?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
јас возам мишелин енерги и воопшто не сум задоволен! возев бриџстон турски, за мишелинов британски беа измислени, пред тоа возев турски гоодјеар ми се покажаа најдобри до сега!
Јас па обратно, супер ми се мишелин енерџито иако се за менување сеуште добро се држат и во кривина и на дожд
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Јас па обратно, супер ми се мишелин енерџито иако се за менување сеуште добро се држат и во кривина и на дожд
моите се британски, знам дека се најдобри германските (ги нема кај нас) шпанските ги има и биле добри, а бегај од романските! чие производство се твоите?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
моите се британски, знам дека се најдобри германските (ги нема кај нас) шпанските ги има и биле добри, а бегај од романските! чие производство се твоите?
Уф треба да проверам, мислам шпански
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Незнам што толку сте запнале Сава та Сава..Тврдам дека Гиславед,Нокиан се барем дупло поквалитетни од Савата која се калапи во некоја гаража во Полска или Турција.Истотака и Тојо гумите и Јокохама се многу квалитетни,и не се мн скапи.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Незнам што толку сте запнале Сава та Сава..Тврдам дека Гиславед,Нокиан се барем дупло поквалитетни од Савата која се калапи во некоја гаража во Полска или Турција.Истотака и Тојо гумите и Јокохама се многу квалитетни,и не се мн скапи.
Ne tvrdis,tuku pretpostavuvas. Savata se best buy za nase trziste,inaku daleku od toa deka se najdobri. A za cenite,daj konkretni cifri,dosta so pretpostavkive
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ne tvrdis,tuku pretpostavuvas. Savata se best buy za nase trziste,inaku daleku od toa deka se najdobri. A za cenite,daj konkretni cifri,dosta so pretpostavkive
185-65-14 таа димензија на гуми ја носи мојата кола..Според цените од Е-Гуми..

Сава Ескимо с3=2760 денара.
Фулда Монтеро=3030 денара..
Зимски се и двете..За 200 денара разлика би ја одбрал проверената Германска Фулда гума,од колку Савата која е калапена во барака во Унгарија од избеглици,Сава би ставил ако пишува Маде Ин Словениа.Имам Апен 4-ка мотор,2002 година,дојди види ги гумите,како нови се,а го искинав тоа моторче од возење..Тоа е мое размислување,не значи дека е така..Цените се тие,сигурно на лице место ќе се исценкаш за некоја стотка..Разликата меѓу Савата и подругите и според мене поквалитетни гуми е некои си 300-500 денара разлика,на 4 гуми нека бидат 2000 денара,голем кур,кај биле кај не биле..На гуми не се штеди,само јас имам поинаква филозофија,околу зимските гуми само..Кај да е до февруари земам 4 летни,се мислам помеѓу:Тигар,Гиславед,Нокиан,Петлас,Кумхо,Фулда или Пирели..
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
185-65-14 таа димензија на гуми ја носи мојата кола..Според цените од Е-Гуми..

Сава Ескимо с3=2760 денара.
Фулда Монтеро=3030 денара..
Зимски се и двете..За 200 денара разлика би ја одбрал проверената Германска Фулда гума,од колку Савата која е калапена во барака во Унгарија од избеглици,Сава би ставил ако пишува Маде Ин Словениа.Имам Апен 4-ка мотор,2002 година,дојди види ги гумите,како нови се,а го искинав тоа моторче од возење..Тоа е мое размислување,не значи дека е така..Цените се тие,сигурно на лице место ќе се исценкаш за некоја стотка..Разликата меѓу Савата и подругите и според мене поквалитетни гуми е некои си 300-500 денара разлика,на 4 гуми нека бидат 2000 денара,голем кур,кај биле кај не биле..На гуми не се штеди,само јас имам поинаква филозофија,околу зимските гуми само..Кај да е до февруари земам 4 летни,се мислам помеѓу:Тигар,Гиславед,Нокиан,Петлас,Кумхо,Фулда или Пирели..
Znaci site sto gi falat savata se greska,a ti si vo pravo a? Imas sajtovi i testovi po netov mnogu,razlistaj si i odluci si za letni gumi,iako i tamu e mozno koj kolku platil÷tolku pogore na top lista ke go stavat. I nemoj da mi kazuvas deka baras dobra guma,a go stavas Tigar kako opcija,kazi si deka baras nesto evtino
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Znaci site sto gi falat savata se greska,a ti si vo pravo a? Imas sajtovi i testovi po netov mnogu,razlistaj si i odluci si za letni gumi,iako i tamu e mozno koj kolku platil÷tolku pogore na top lista ke go stavat. I nemoj da mi kazuvas deka baras dobra guma,a go stavas Tigar kako opcija,kazi si deka baras nesto evtino
Тигар,ама Тигар Хитрис,таа серија ја барам,а не Тигар Сигура..Не пратам јас сајтови-мајтови,додуша читам,ама нивното тестирање не го земам многу за озбилно,бидејќи може да се деси,пример газдата на Сава да го финансира или да го потплати тој проект за најдобри гуми,и да се испофали самиот себе си,во денешно време се е можно..Јас не викам дека не чинат за наши стандарди се ОК гуми,ама не ги сакам оти не се произведуваат во земјата од каде што потекнуваат..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
јас возам мишелин енерги и воопшто не сум задоволен! возев бриџстон турски, за мишелинов британски беа измислени, пред тоа возев турски гоодјеар ми се покажаа најдобри до сега!
Си ги одбрал погрешните Мишелин:

 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Здраво друштво!
Според вас кои зимски гуми се најдобри од средна класа? Од кој сте биле најзадоволни?
И мислење ако може за Сава Ескимо С3 ги фалеа дека биле добри.
Иначе ми требаат за БМВ 3 модел е90, големина на гума R16.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom