Гуми (пневматици)

Член од
24 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
175 65 15 се димензиите, Сава ги гледав онлајн на gumi.mk и моментално имаат некој си попуст со бесплатна достава до дома, а Hankook од Stop&Go, и таму иам 25% попуст со гратис монтажа. Од Тетово сум, така да моем да идем до Скопје без проблем
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
175 65 15 се димензиите, Сава ги гледав онлајн на gumi.mk и моментално имаат некој си попуст со бесплатна достава до дома, а Hankook од Stop&Go, и таму иам 25% попуст со гратис монтажа. Од Тетово сум, така да моем да идем до Скопје без проблем
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2014_winterreifen_175_65_r14.aspx?ComponentId=216869&SourcePageId=31821

На овој тест излегува дека Савата е нешто подобра на снег и лед, Ханкоок нешто подобра на суво - се на се тука негде се.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
175 65 15 се димензиите, Сава ги гледав онлајн на gumi.mk и моментално имаат некој си попуст со бесплатна достава до дома, а Hankook од Stop&Go, и таму иам 25% попуст со гратис монтажа. Од Тетово сум, така да моем да идем до Скопје без проблем
Епа не е ефтина и монтажата и незнаеш колку стари гуми ќе ти пуштат со која година на производство
https://www.google.com/search?q=tire+year+production&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiW7vOV_ujVAhXC6xoKHQM2An4Q_AUICSgA&biw=1280&bih=670&dpr=1[DOUBLEPOST=1503341245][/DOUBLEPOST]
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2014_winterreifen_175_65_r14.aspx?ComponentId=216869&SourcePageId=31821

На овој тест излегува дека Савата е нешто подобра на снег и лед, Ханкоок нешто подобра на суво - се на се тука негде се.
Савата во пракса е покажана доста добро (на три возила со мое искуство комбе, ван и седан ...) сава ескимо S3 корне на снег
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
да не излезе сега мојата како онаа народната по битка многу генерали ама еден другарски совет со гуми никако играчка јас неколку месеци се мислев од која фирма да купам, какви да бидат поскапи или поефтини, летни, зимски или м+с и денес оп хаварија ми пукна во кривина надесно предната лева гума со 50-60 км/ч + влажен пат и изгубив контрола и ја учукав колата салам сета среќа што од другата страна немаше возила па не дојде до посериозни поцледици по луѓе сега има само материјална штета што е среќа во сета несреќа
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
да не излезе сега мојата како онаа народната по битка многу генерали ама еден другарски совет со гуми никако играчка јас неколку месеци се мислев од која фирма да купам, какви да бидат поскапи или поефтини, летни, зимски или м+с и денес оп хаварија ми пукна во кривина надесно предната лева гума со 50-60 км/ч + влажен пат и изгубив контрола и ја учукав колата салам сета среќа што од другата страна немаше возила па не дојде до посериозни поцледици по луѓе сега има само материјална штета што е среќа во сета несреќа
Ауу, кој модел гуми и колку се стари?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
сава беше марката и беа и стари и извозени сигурно, ги имаше на возилото кое го купив пред неколку месеци настаро
 
A

Avenger99

Гостин
Измеѓу Сава и Ханкок се зема Ханкок, не дека Савата се лоши али јас возам еве веќе 5 месеци летни Ханкоон и се предобри, пред тоа Гуд Јеар возем и воопшто не бев задоволен.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Измеѓу Сава и Ханкок се зема Ханкок, не дека Савата се лоши али јас возам еве веќе 5 месеци летни Ханкоон и се предобри, пред тоа Гуд Јеар возем и воопшто не бев задоволен.
Летни може да, а за зимски не ми се верува дека Ханкок се боље од Сава...
 
A

Avenger99

Гостин
Летни може да, а за зимски не ми се верува дека Ханкок се боље од Сава...
Незнам стварно, Ескимо С3 се ок гума, ги имаше татко ми на службената, а зимските Ханкок ги возеше мој братучед, исто задоволен од нив.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
да не излезе сега мојата како онаа народната по битка многу генерали ама еден другарски совет со гуми никако играчка јас неколку месеци се мислев од која фирма да купам, какви да бидат поскапи или поефтини, летни, зимски или м+с и денес оп хаварија ми пукна во кривина надесно предната лева гума со 50-60 км/ч + влажен пат и изгубив контрола и ја учукав колата салам сета среќа што од другата страна немаше возила па не дојде до посериозни поцледици по луѓе сега има само материјална штета што е среќа во сета несреќа
Среќа твоја друже, многу лошо и неочекувано е да ти пукне гума, мило ми е што не си настрадал.

Веќе има убави гуми и по прифатливи цени за разлика од порано кога мораше дебело да платиш за да добиеш добро држење на пат. На пример еве мое лично искуство со различни гуми:

- евтини летни: Matador Elite 3 - првпат ги користам, ептен задоволен, следно ќе купам на сите коли летни вакви кога ќе ги извозам старите.
- евтини летни: Nexen - не знам кој модел беа - незадоволен бев и веќе не купувам вакви на ниедно возило
- евтини зимски: Сава Ескимо С3 - извонредни, за парите јас се изненадив како држат во зима
- средно скапи летни: Uniroyal Rainsport 3 - одлично држат, не се бучни, многу го сакаат дождот (имаат и таква геометрија), тестирани до 215кмх
- скапи зимски: Michelin Alpine 5, Continental Extreme Winter Contact - врвни гуми, континенталот е за екстремни перформанси на ладно и снег.
- скапи летни: Michelin Pilot Sport 3, Michelin Primacy, Fulda Sportcontrol - врвни гуми и на дожд и на суво

Гумите можат да се: летни, М+S (ова е чисто зимска гума, тоа плусот не значи дека се летни и зимски) и All season (ова се 4 сезонски гуми и мора да ја пишуваа оваа ознака на гумата)

Не се заебавајте со половни гуми „малку возени од германија“ со повторно нарезувани шари и ауто-плац фори (освен ако не се прозивате Шумахер или Блок) :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво друштво, разгледував да купам нови зимски гуми, па се одлучив за Sava Eskimo S3 како најдобро покажани (по пофалби на форумов).. Арно ама гледам сега ги дигнале доста цените во споредба со лани... Лани комплет 4 гуми 205/55/р16 беа околу 12.000 ден, а оваа година истите се околу 14.000ден... Ме интересира да не знае некој каде можам да ги најдам по пониски цени во Скопје?
Фала многу
 
A

Avenger99

Гостин
Здраво друштво, разгледував да купам нови зимски гуми, па се одлучив за Sava Eskimo S3 како најдобро покажани (по пофалби на форумов).. Арно ама гледам сега ги дигнале доста цените во споредба со лани... Лани комплет 4 гуми 205/55/р16 беа околу 12.000 ден, а оваа година истите се околу 14.000ден... Ме интересира да не знае некој каде можам да ги најдам по пониски цени во Скопје?
Фала многу
Benelux Tuning Skopje, барај ги на фб и пиши им порака. Иначе савата никогаш не биле толку ефтини, тигарот беа лани 12 илјади за таа димензија, а савата беа 13 800.
 
Последно уредено од модератор:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво друштво, разгледував да купам нови зимски гуми, па се одлучив за Sava Eskimo S3 како најдобро покажани (по пофалби на форумов).. Арно ама гледам сега ги дигнале доста цените во споредба со лани... Лани комплет 4 гуми 205/55/р16 беа околу 12.000 ден, а оваа година истите се околу 14.000ден... Ме интересира да не знае некој каде можам да ги најдам по пониски цени во Скопје?
Фала многу
Мултибренд Беџо мислам се викаа
Европагуми
Олимпико
Мотоцентар

Тие се за гуми..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ima nekoj kupeno od egumi.mk ? isti e kvalitetot so salonite za prodazba na gumi ili vulkanizerite? zadovolni/kritiki ? i pri dostava ti davaat da ja vides gumata da ne e ostetena pa da ja platis i da si ja zemes? i dali davaat 1 guba da se kupe ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom