Гуми (пневматици)

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да си имал пари за мобилен интернет ќе си можел да побараш на Јутјуб "How to change low beam light bulb Renault Master", ќе си заштедел време, јас така сменив на моето Мондео позиционо и средно.
Ќути одвај,спикано беше,неможев раката да ја завлечам доле тоа кантичето за глицерин ми сметаше,се испогребав целиот..Жешко време пекол,петок мислам беше,само што стасав во Куманово,а турата ми беше Свети Николе-Куманово,па некои Елиди роба примаат до 16:00 саатот,после тоа не примаат,и затоа немав време да размислам,не ми текна телефонот да го отворам..Успешно се заврши,да некој ден подоцна ме казнија во Капишец кај Рамсторот за погрешно паркирање 25 поени..
[DOUBLEPOST=1484083088][/DOUBLEPOST]
Слабо сообраќај, тие неколку автомобили што беа заедно со мене имаа зимски гуми и немаа проблем, имаше на Пресека неколку автомобили што неможеа да тргнат на Пресека, Стража во споредба со Пресека беше чиста :)[DOUBLEPOST=1484082828][/DOUBLEPOST]Иначе автопатот не го чистат, Стража да, колку што можете да видете, од Стража надоле е многу лошо особено Зајас и Кичево све е мраз, многу полека се вози. Извор према Пресека е чисто, Пресека беше тешка за качување па се до Охрид патот има 2цм мраз и набиен снег минимум.
Тоа не е твој проблем..Проблем е што Сител и Канал5 јадат лајна дека сите патишта во државава се проодни,а НЕМА БЛАГА ВЕЗА
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Не ми е јасно како се лизгаат луѓево..Дали оти сум професионален возач,па чудно ми е..До сега недај Боже никогаш не сум направил беља со колата,ни па сум дозволил да се излизгам,да се извртам или слично,гумите ми се партал,не викам не,ама колата се вози со МОЗОК..И златни гуми имај,ако не те бива не те бива..Па до толку ли има неписмени возачи што неможе или незнае да процени со која брзина да влезе во кривина,со која брзина да вози,не ги гледаат ли условите на патот,запнале гуми та гуми.96% од сообраќајќите се случуваат поради НЕПРИЛАГОДЕНА БРЗИНА,чалам,и останати детски глупости..Се рекло само зимски гуми во зима и друго ништо,ако колата ја управува неписмен возач..
Врска немаш пријател ти.

Замисли си ја патекава троа подзамрзната или со снег, а треба на работа да стигнеш, немаш друга опција да стигнеш до работа. Сабајле е, никој не се замара да ти чисти снегови и мразови, а на работа мора да идеш, колку твојов мозок ќе ти помогне не знам, ама по муабетов ми делуваш дека по снег и по мраз освен на рамна улица немаш возено?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Врска немаш пријател ти.

Замисли си ја патекава троа подзамрзната или со снег, а треба на работа да стигнеш, немаш друга опција да стигнеш до работа. Сабајле е, никој не се замара да ти чисти снегови и мразови, а на работа мора да идеш, колку твојов мозок ќе ти помогне не знам, ама по муабетов ми делуваш дека по снег и по мраз освен на рамна улица немаш возено?
Ланци ставање и со прва надоле внимателно пуштање...Јас би се пуштил од тука,како што кажав со квалитетни ланци,ама ЛИЧНО ЈАС САМ ДА СИ ГИ НАМЕСТАМ,да не се скинат,или со т.н чорапи на гумите..Јас би го извел тој спуст..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Ланци ставање и со прва надоле внимателно пуштање...
И како ќе праиш, до таму кај што е чистено возиш без ланци со летни и стигаш до удолнинава и ќе местиш ланци пола саат?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
И како ќе праиш, до таму кај што е чистено возиш без ланци со летни и стигаш до удолнинава и ќе местиш ланци пола саат?
Ланците би ги наместил уште на почетокот на долништето..Јас пишувам лично како би постапил.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
..при вакви услови лудост е да се користат летни пневматици.
Да, најопасно е на паркинзи, дебел мраз, паркирани и на средина, на милиметар проваѓаш а мразот како огледало... уште ако има малку вода на мразот ни зимска гума не помага, само лазење со 20км/ч во 3брзина и сукцесивно лер...никаква кочница, само моторно кочење...
Инаку за зимски гуми, на времето пред 2о години имав половни, ама оригинал јапонски Тојо гуми , epten ubavi bea... sega gledam pak gi reklamirat, ama neznam dali se istiot kvalitet i kako e so cenata ?
 
A

Avenger99

Гостин
Да, најопасно е на паркинзи, дебел мраз, паркирани и на средина, на милиметар проваѓаш а мразот како огледало... уште ако има малку вода на мразот ни зимска гума не помага, само лазење со 20км/ч во 3брзина и сукцесивно лер...никаква кочница, само моторно кочење...
Инаку за зимски гуми, на времето пред 2о години имав половни, ама оригинал јапонски Тојо гуми , epten ubavi bea... sega gledam pak gi reklamirat, ama neznam dali se istiot kvalitet i kako e so cenata ?
Втора година ги возам веќе, супер се. 4600 по гума ми земаа за 205/55/16
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Poslednite 15 dena vozev zimski BF Goodrich g-Force Winter 2, i sum mnogu zadovolen.Na nerazgazen sneg 30cm bez problem iskacase, nikade ne zaglaviv. Na temperaturi -20 i na zamrznati ulici, nikade drasticno ne prolizga. Do sega sum prezadovolen
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207

Kajgana Shop

На врв Bottom