Гуми (пневматици)

Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Зошто никаде нема Hankook Ventus Prime 195 65 R15?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
На екупи имаш фулда, на купигуми мк имаш матадор, не се премиум ама треба и двата да се ок,
Сава адапто ти е поефтина и од двата модели
Овие екупи, купигуми мк, новигуми мк и сл. веродостојни се да се порача од нив? Дан испадне стојани гуми да пуштат или што ја знам какви, репарирани.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Овие екупи, купигуми мк, новигуми мк и сл. веродостојни се да се порача од нив? Дан испадне стојани гуми да пуштат или што ја знам какви, репарирани.
јас имам од екупи земано сава, тазе гуми ми пуштија. Добро искуство општо, ќе ти ги донесе брза пошта ќе ги прегледаш и ако ти се свиѓа земаш. Пали вози
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Овие екупи, купигуми мк, новигуми мк и сл. веродостојни се да се порача од нив? Дан испадне стојани гуми да пуштат или што ја знам какви, репарирани.
OK se, jas kupiv od gumigumi mk, gumite bea od istata godina, a gi zedov vo prolet.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Ако не се лажам тука имаше доста задоволни од летни гуми Матадор (се работи за Корса Д) 185/65/15 гуми ако нешто значи

Исто ако може препорака за каде да се погледнат бандажи (челични се повеќе од океј)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ако не се лажам тука имаше доста задоволни од летни гуми Матадор (се работи за Корса Д) 185/65/15 гуми ако нешто значи

Исто ако може препорака за каде да се погледнат бандажи (челични се повеќе од океј)
Imaš ovde kolku sakaš. Isti se i so tie na Grande Punto bidejki koristat ista platforma

Ovde možiš da gi vidiš site fabrički dimenzii ...

 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Imaš ovde kolku sakaš. Isti se i so tie na Grande Punto bidejki koristat ista platforma

Ovde možiš da gi vidiš site fabrički dimenzii ...

4x98 се фиат
4x100 се опел
И централната дупка е различна
Автоматски споено мислење:

Ако не се лажам тука имаше доста задоволни од летни гуми Матадор (се работи за Корса Д) 185/65/15 гуми ако нешто значи

Исто ако може препорака за каде да се погледнат бандажи (челични се повеќе од океј)
Бучни гуми на пластика
Земи некој по премиум бренд ако можеш

Samsped има мн избор на бандажи половни отиди ќе ти намонтираат балансираат
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
4x98 се фиат
4x100 се опел
И централната дупка е различнa
Kako što veke pišav, Grande Puntoto e faktički prepakuvana Opel Korsa, i nosi bandaži 4x100 od Opel
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Да прашам за зимските гуми:
отидов денеска да ми ги сменат зимските (зимава ги купив) со старите што ги возев пред зимава (две излижани зимски и две летни беа година ипол возени) и мајсториве се заинатија дека нема да ми ги менуваат, оти стариве ми биле за фрлање. А ги возев пред зимава и немав проблем. Ми нудеа да ми продадат „малку користени“ летни гуми за 7.500 денари, и веројатно затоа моиве стари ги нарекоа дека се за во канта. Ме ставија на мисла да си купам нови летни, па да ги менувам со новите зимски, дека не сакам „малку користени“.

Е, сега прашањето ми е: колку време (години/ сезони) може да се возат зимските гуми пред да станат не-зимски од излижување? Јасно ми е дека зависи од вожњата, патиштата и сето тоа, ама дали има некоја груба одредница? :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Бучни гуми на пластика
Земи некој по премиум бренд ако можеш

Samsped има мн избор на бандажи половни отиди ќе ти намонтираат балансираат
Не знам колку им е буџетот ќе прашам дали може да земат нешто подобро (иако мислам дека ако им речам ради бучава ќе ме скинат на спиење :)
Има нешто што би се препорачало демек подобро а не многу поскапо (знаејќи дека за овие им побарале 2500, еве нека е до кај 3500 не повеќе)


иначе за бучавата на гумата и не е само гумата, имам Michelin primacy 3 225/45/17 ако мене ме прашаш на никој не би ги препорачал барем по искуството низ Шведска по гласна гума немав возено, е когавозев низ Германија, маџарска Србија веројатно друга смеса на асфалт на патот не се слушаа истите
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ако не се лажам тука имаше доста задоволни од летни гуми Матадор (се работи за Корса Д) 185/65/15 гуми ако нешто значи

Исто ако може препорака за каде да се погледнат бандажи (челични се повеќе од океј)
Јас претходно имав 185/65/15, после тоа променив 195/60 R15, треба да пасуваат и кај вас, ќе добиете подобра стабилност, а ќе трошиш троа повеќе гориво :D
Ако сакаш потивки Michelin Energy Saver Plus https://egumi.mk/p/michelin-energy-saver-primacy-4-185-65r15/

Ги имав пред 7-8 години како летна гума, ми вадеше најмала потрошувачка и беа тивки.

А ако ти е за поефтин бренд оди купи си кинези :D корса е, секако не возиш повеќе од 100ка :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Јас претходно имав 185/65/15, после тоа променив 195/60 R15, треба да пасуваат и кај вас, ќе добиете подобра стабилност, а ќе трошиш троа повеќе гориво :D
Ако сакаш потивки Michelin Energy Saver Plus https://egumi.mk/p/michelin-energy-saver-primacy-4-185-65r15/

Ги имав пред 7-8 години како летна гума, ми вадеше најмала потрошувачка и беа тивки.

А ако ти е за поефтин бренд оди купи си кинези :D корса е, секако не возиш повеќе од 100ка :D
Не верувам дека сестра ми ќе обрне внимание на бучавост, чим не свети ништо на шалтабла и колата вози буквално коцки да се гумите ќе е среќна :)

и да бара нешто со поприфатлива цена са не е претерано скапо поготово што сака да земе и бандажи сега и да не и се фати преголем трошок (а од друга страна и да не е било што сепак често се на релација Скопје Битола да не бидат на дожд како на лизгалиште
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Не верувам дека сестра ми ќе обрне внимание на бучавост, чим не свети ништо на шалтабла и колата вози буквално коцки да се гумите ќе е среќна :)

и да бара нешто со поприфатлива цена са не е претерано скапо поготово што сака да земе и бандажи сега и да не и се фати преголем трошок (а од друга страна и да не е било што сепак често се на релација Скопје Битола да не бидат на дожд како на лизгалиште
4-5 страни поназад имав пишано, последно зедов м+с windforce, ги возев 2 зими и едно лето, околу 18000км најголем дел на отворени патишта, и немав никаде проблем со пролизгување. 2 пати фатив нечистен снег на Плетвар, со побавно возење поминав без никакво пролизгување. Летните верувам дека не се полоши, а м+с беа зачудувачки меки. Новиот сопственик на колата гарант ќе може да ги вози уште мин 2 сезони пролет - есен, а за зима да си стави други, т е мин 30к километри.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Да прашам за зимските гуми:
отидов денеска да ми ги сменат зимските (зимава ги купив) со старите што ги возев пред зимава (две излижани зимски и две летни беа година ипол возени) и мајсториве се заинатија дека нема да ми ги менуваат, оти стариве ми биле за фрлање. А ги возев пред зимава и немав проблем. Ми нудеа да ми продадат „малку користени“ летни гуми за 7.500 денари, и веројатно затоа моиве стари ги нарекоа дека се за во канта. Ме ставија на мисла да си купам нови летни, па да ги менувам со новите зимски, дека не сакам „малку користени“.

Е, сега прашањето ми е: колку време (години/ сезони) може да се возат зимските гуми пред да станат не-зимски од излижување? Јасно ми е дека зависи од вожњата, патиштата и сето тоа, ама дали има некоја груба одредница? :)
Грубо ако е по сезони 7-8 ако е по години (цела година на зимски) до кај 4 и за в канта
Автоматски споено мислење:

Ако не се лажам тука имаше доста задоволни од летни гуми Матадор (се работи за Корса Д) 185/65/15 гуми ако нешто значи

Исто ако може препорака за каде да се погледнат бандажи (челични се повеќе од океј)
Матадор летни се ок за корсата, сооднос цена/квалитет.
Опел бандажи се 4х100. И челични ти е најдобар избор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom