Гуми (пневматици)

Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Здраво дечки, имам 4 нови летни гуми Петлас 225 45 R17, е сеа прашањето ми е до што може да биде штом падне дожд и поминам врз пешачки премин или возам на самата бела линија, задниот дел од колата се изместува( се лизга) буквално како да ќе ме фрли во ендек и чувството е ненормално лошо и небезбедно, дури и со луѓе ако сум во кола и они приметуваат каоо еј шо се деси, воланот го држам цврсто секогаш да не отидам јабана, ова се случува само на дожд, на суво се си е океј ... со зимски гуми го немам овој проблем.. дали е до гумите дали е до бојата лоша мрсна што ги обележуваат улициве ево не знам.. ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво дечки, имам 4 нови летни гуми Петлас 225 45 R17, е сеа прашањето ми е до што може да биде штом падне дожд и поминам врз пешачки премин или возам на самата бела линија, задниот дел од колата се изместува( се лизга) буквално како да ќе ме фрли во ендек и чувството е ненормално лошо и небезбедно, дури и со луѓе ако сум во кола и они приметуваат каоо еј шо се деси, воланот го држам цврсто секогаш да не отидам јабана, ова се случува само на дожд, на суво се си е океј ... со зимски гуми го немам овој проблем.. дали е до гумите дали е до бојата лоша мрсна што ги обележуваат улициве ево не знам.. ?
До гумите е.
Можеш да замислиш што би се случило доколку возиш ~100km/h и поминеш низ "ЕЗЕРО" од вода кога истура по нашите "одлични" автопати.
Совет, не си играј со ефтини пластични гуми. На гуми не се штеди!
Сум го јадел порано со лоши гуми, сум се вртел на дожд во Србија тргнат накај Германија. Среќа поминав без никакви последици, успеав да ја задржам колата на пат и немаше густ сообраќај.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
До гумите е.
Можеш да замислиш што би се случило доколку возиш ~100km/h и поминеш низ "ЕЗЕРО" од вода кога истура по нашите "одлични" автопати.
Совет, не си играј со ефтини пластични гуми. На гуми не се штеди!
Сум го јадел порано со лоши гуми, сум се вртел на дожд во Србија тргнат накај Германија. Среќа поминав без никакви последици, успеав да ја задржам колата на пат и немаше густ сообраќај.
Имам две Continental Contact 6 произведени 2018 со макс 50% шара , е сеа да купам уште 2 нови исти вакви или сите 4 нови од mid range? Не сум во можност моментално да купам премиум 4 нови по 7000 парче..
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Земи си Sava Intensa UHP2 во истата димензија, ги имам истите. Најдобра летна гума (средна класа) за парите.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Имам две Continental Contact 6 произведени 2018 со макс 50% шара , е сеа да купам уште 2 нови исти вакви или сите 4 нови од mid range? Не сум во можност моментално да купам премиум 4 нови по 7000 парче..
Како што ти кажа членот погоре.
И јас имам слушано пофални зборови за тие гуми во однос цена/квалитет. 4 нови и мирна глава, до тогаш биди крајно внимателен.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Здраво дечки, имам 4 нови летни гуми Петлас 225 45 R17, е сеа прашањето ми е до што може да биде штом падне дожд и поминам врз пешачки премин или возам на самата бела линија, задниот дел од колата се изместува( се лизга) буквално како да ќе ме фрли во ендек и чувството е ненормално лошо и небезбедно, дури и со луѓе ако сум во кола и они приметуваат каоо еј шо се деси, воланот го држам цврсто секогаш да не отидам јабана, ова се случува само на дожд, на суво се си е океј ... со зимски гуми го немам овој проблем.. дали е до гумите дали е до бојата лоша мрсна што ги обележуваат улициве ево не знам.. ?
Јас користам GoodYear Effgrip 205 55 16 и немам проблеми со лизгање, ептен ако гумите ти се надувани по 2.7 бара па на кружен не ти треба задна вуча за дрифт xD
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво дечки, имам 4 нови летни гуми Петлас 225 45 R17, е сеа прашањето ми е до што може да биде штом падне дожд и поминам врз пешачки премин или возам на самата бела линија, задниот дел од колата се изместува( се лизга) буквално како да ќе ме фрли во ендек и чувството е ненормално лошо и небезбедно, дури и со луѓе ако сум во кола и они приметуваат каоо еј шо се деси, воланот го држам цврсто секогаш да не отидам јабана, ова се случува само на дожд, на суво се си е океј ... со зимски гуми го немам овој проблем.. дали е до гумите дали е до бојата лоша мрсна што ги обележуваат улициве ево не знам.. ?
Пластична гума, на мотор ова најмногу се осеќа со кинеска гума ќе те исфрли на влажен пешачки. За савата летна не сум најсигурен дека ќе го решат ова, познавам луѓе што излизгале со нив на влажен коловоз.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.768
Има муабет дека колку се зимските гуми на Сава добри на снег, толку се лоши летните гуми ....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Имам две Continental Contact 6 произведени 2018 со макс 50% шара , е сеа да купам уште 2 нови исти вакви или сите 4 нови од mid range? Не сум во можност моментално да купам премиум 4 нови по 7000 парче..
Имав многу позитивно искуство со Нексен летни гуми низ МКД каде сосе монтажа ги земав за 2200 по гума (не се сеќавам на моделот зашто беше 2018 година ама дечкото што ја зема мојата кола уште ги вози и е добар задоволен)
Е сега мене ми требаа 195/65/15 не како твоите ама може да ги погледнеш

(со хјундаито сега ми дадоа нексен зимско winguard модел или така нешто за низ Шведска и втора зимаистерав без никаков проблем)

не се најдобрата гума на пазарот Тоа е факт ама со оглед на тоа што се (или беа) со пристапна цена можеш да ги разгледаш како опција
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дали некој знае каде можам да најдам 155 70 13 all season од премиум бренд? Проверив неколку познати продавници, нема ... најчесто се нуди Сава
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Дали некој знае каде можам да најдам 155 70 13 all season од премиум бренд? Проверив неколку познати продавници, нема ... најчесто се нуди Сава
па купи си сава, добри гуми се, ако малце возиш земи ги зимските, немаат грешка и во лето се доста тивки. Зборам за hp2 кои ги имам, тие S3 не ги знам баш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.768
Дали некој знае каде можам да најдам 155 70 13 all season од премиум бренд? Проверив неколку познати продавници, нема ... најчесто се нуди Сава
Јас имав такви на Цитрончето, многу сум задоволен. нема да згрешиш со Сава М+Ѕ
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
Дали некој знае каде можам да најдам 155 70 13 all season од премиум бренд? Проверив неколку познати продавници, нема ... најчесто се нуди Сава
Ako vekje si spremen da platis za premium brend bolje stai si poshiroki bandashi, od moja gledna tochka premium brand za155ki e nonsense.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали некој знае каде можам да најдам 155 70 13 all season од премиум бренд? Проверив неколку познати продавници, нема ... најчесто се нуди Сава
На екупи имаш фулда, на купигуми мк имаш матадор, не се премиум ама треба и двата да се ок,
Сава адапто ти е поефтина и од двата модели и мислам дека не ти е лоша.
На оваа големина тешко некој да ти држи на лагер мишелин, континентален и сл.
Автоматски споено мислење:

па купи си сава, добри гуми се, ако малце возиш земи ги зимските, немаат грешка и во лето се доста тивки. Зборам за hp2 кои ги имам, тие S3 не ги знам баш.
С3 е зимска, многу е мека, ќе ги уништи летно време. Инаку ги возев зимно време, топ беа.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ako vekje si spremen da platis za premium brend bolje stai si poshiroki bandashi, od moja gledna tochka premium brand za155ki e nonsense.
Во која смисла е нонсенс? Можеби нема да ги искористиш можностите во големи брзини, но можеш при мали брзини, а и економичноста треба да се искористи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom