Груевски повика на обединување за државните и националните интереси

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ooo Џони.
Па кај си ти, почна веќе да ми недостасуваш.


Ах за малку ќе заборавев да ти кажам дека ДПМНЕ гоедата веќе наголемо работат на промена на името.....али они викаат само за меѓународна употреба....така да нели не би требало да биде страшно.....њали :toe:
Не знам јас власта денес што планира да направи, исто ко што и ти не знаеш.
Но ти споменуваш работи, ко да се факти, а не се.
Да не пребројувам колку пати и ти и а1 и сдсовците на форумов го кажавте истото.
Ќе видиме кога ќе биде, а ако не биде како што кажуваш, исто како и претходните прогнози кои ви беа неточни, ќе правиме друг муабет.(т.е. нема да правиме, всушност не ми е јасно ни зошто воопшто реплицираш кога се што кажа претходно излезе грешно?)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Nema drugi vinovnici ima samo VMRO Grujo i razumen kompromis.
Drugoto e istorija na koja ke se sekavate kako Grujo go napravi razumniot kompromis.
I ti i tie kako tebe takvite da ve vidam sto obrazlozenie ke davate za nekoj mesec.
Ne se rodilo i ne ke se rodi popredavnici od dpmnevcinjata.
Sega trk vo stabce kaj Protuger da ti ja smeni plocata so nova tema
Историја е и тоа како вие до сега еднаш го сменивте знамето и додадовте референца без да го прашате народот и така да немој да зборуваш кои се предавници :helou:ако има референдум вие од сдс ќе гласате за промена на името за да се смени името за после да излезе дека членството на Вмро гласало за промена за таа пуста власт спремни сте да ја предадете Македонија
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Не знам јас власта денес што планира да направи, исто ко што и ти не знаеш.
Грешиш. Малиот може да манипулира определен број на слепци кои безусловно му веруваат во секој негов искажан збор....но сигурно не мислиш дека цела држава ќе падне на неговиот "шарм"?
Но ти споменуваш работи, ко да се факти, а не се.
Да не пребројувам колку пати и ти и а1 и сдсовците на форумов го кажавте истото.
Ќе видиме кога ќе биде, а ако не биде како што кажуваш, исто како и претходните прогнози кои ви беа неточни, ќе правиме друг муабет.(т.е. нема да правиме, всушност не ми е јасно ни зошто воопшто реплицираш кога се што кажа претходно излезе грешно?)
Пак грешиш. Моите прогнози воглавном се точни.

Да те потсетам за коалицирањето со ДУИ :)
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Мислев дека сум јасен.Тоа е нашата болка,што се што би се направило и што досега е направено за доброто на мајката ни мила Македонија едниот на другиот му го оспорува.СДСМ никогаш не би признала нешто добро од страна на ВЕМЕРО.И обратно.Но рака на срце СДС предничи во тоа.Би било премногу за нив ако по некоја случајност Грујо го реши проблемот позитивно.Нивната препотентност и ароганција не би го дозволила тоа.Ти можеш да се инатиш да се држиш до зид но реалноста е таа.Веќе СДС се прочитани а Грујо допрва треба да јаде сомуни.
Ok e toa,ama pak mi e nejasno sto ima vrska arogancijata na SDSM so resavanjeto na problemot.I ako nema da go dozvoli,preku koj institucii na vlast?
I pak mi e nejasno okolu progoltuvanjeto ili neprogoltuvanjeto na SDSM. Sto bi bilo premnogu za niv? Pa i da e premnogu toa samo bi go zacvrstilo Gujo na vlast kako najmakedonec. Samo on neka go resi pozitivno, kamo sreka da moze, neka ne se sekira za opozicijata. Prv pat ja slusam ovaa teza ,deka vlasta se grizi za opozicijata, i toa vo uslovi na apsolutna vlast.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ete dobro, i da go imas toa od strana na Crvenkovski ,sto od toa. Toj e opozicija i nikako ne moze da vlijae na nestata. Sto imame od strana na Gruevski i zasto toa bi go staval na referendum . Zasto ako ima veke dobien mandat za resavanja na problemi vo drzavata , a pritoa ima apsolutna vlast ,ne gi sprovede tie resenija. Zasto bi imalo referendum,toa mi e prasanjeto. Ima mandat , a bara referendum.
Tebe ne ti se zgaduva li bar malku sto na referendum ke te prasuva za tvoeto cuvstvo Gruevski? Ne se li osekas malku potceneto?
Како течеа работите ?
Чин 1. Бадентер дава позитивен извештај за Словенија и Македонија. Чин 2. Македонија во меѓувреме служи на интересите на Милошевич, игра на картата одоговлекување на независноста со цел да се види дали ќе се направи мини Југославија.
Чин 3. Македонија прифаќа разговори за името под кое ќе биде примена во ООН и тоа од истите луѓе учесници во Чин 1 и Чин 2.
Чин 4 преговори со Грција.
Чин 5. Напуштање на тајмингот од 3 месеци за привремено име.
Чин 6. Напуштање на двојната формула од истиве горе споменати.
Немаме основа за повикување на одговорност ?

Во преговорите имаш 2 страни.
Првата стрна е Грција која го има ветото во ЕУ и НАТО.
Дунстерски е да се мисли дека Грција со чешкање ќе се одоброволела да не пушти во НАТО и ЕУ.
Таа Грција да беше со таков резон немаше да мрдне од камењата доле во Атина.
Тие добро знае кој им е главниот адут.

Груевски, ако сакаше ќе го направеше до сега компромисот.
Но малиов мути вода, дрибла, чини, прави, ем да покаже коперативност ем да удри ако може малку.
И ?
Првиот чекор кога сакаш да тргнеш напред е да ја признаеш вината и за истата да си понесеш одговорност.
Тоа СДСМ треба да го направи ако сака да биде вистинска опозиција.
И еден политички систем во една држава го правата заедно и позиција и опозиција.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Како течеа работите ?


Груевски, ако сакаше ќе го направеше до сега компромисот.
Но малиов мути вода, дрибла, чини, прави, ем да покаже коперативност ем да удри ако може малку.
И ?
Првиот чекор кога сакаш да тргнеш напред е да ја признаеш вината и за истата да си понесеш одговорност.
Тоа СДСМ треба да го направи ако сака да биде вистинска опозиција.
И еден политички систем во една држава го правата заедно и позиција и опозиција.
Sakas da kazes deka SDSM treba da podnese odgovornost za cekorite sto ke gi prevzeme VMRO??
Znaci VMRO ja prevzemala odgovornosta za onie nekolku cekori sto gi nabroja pogore?
Ili ? Dali tebe ti e jasno sto napisa sega? Od koga opozicijata odgovara za postapkite na vlasta? Sto nema da izmislite. c c c:tapp:
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
за некој работи не треба да има позиција/опозиција. тоа веќе треба да ни биде јасно !!!
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
за некој работи не треба да има позиција/опозиција. тоа веќе треба да ни биде јасно !!!
Dobro,ako ne treba. Ajde i jas da se slozam. Ama ako barate od edna politicka partija edinstvo,dali ste go napravile istoto , dali ste ucestvuvale vo isto takvo edinstvo po odredeno prasanje? Na primer dali bevte edinstveni koga se nosea drugi politicki odluki,eve jas nema da gi nabrojuvam,kazi mi, ti kako i koga segasnava partija i so sto, pridonese niz izminative godini za politicko i nacionalno edinstvo od interes na drzavata. Ili nekes dades,sakas zemes rabotava?
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
да нема забуна. јас не сум член а далеку сум и од симпатизер на било која партија. само ако се обидуваме да правиме анализа треба да гледаме од сите агли. Ч)
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
да нема забуна. јас не сум член а далеку сум и од симпатизер на било која партија. само ако се обидуваме да правиме анализа треба да гледаме од сите агли. Ч)
Uste poubavo,znaci ke mozes objektivno da mi odgovoris. :)
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
пред да стигнеме до единство по одредени прашања треба да направиме разлика помеѓу предполитичкото и политичкото. мене ми пречи што постојано се натураат политички прашања за предполитички теми, јас или било кој не може да бара единство за политички теми но не може да се драпа за теми како што се идентитет и име тоа право никој го нема и тоа треба јасно да се каже.
за тоа кога овие ги подржале постапките на оние искрено не знам и двете структури беа заглавени во калта благодарение на кадровското јадро. јас сум оптимист дека со промената на луѓето која се случи кај двете најголеми партии ќе се промени нешто во самото разбирање на политиката и водењето на политичката борба.
мислам дека веќе го постирав ова ама еве уште еднаш моето мислење за нашава ситуација:

“ А, тоа што вели дека Хермоген не е твоето вистинско име, претпоставувам дека тој тоа го кажува на шега; можеби смета дека ти секогаш кога си насочен на пари, ја пропушташ добивката”
Платон

Обидот да се излезе од нашава калакурница е едноставен невозможен, секој ден за нас е проверка [ дал буден сум, ил сонувам ] – притиснати на компромис притискаме за компромис.
Ние не спремаме одбрана ние продуцираме аргументи кои тие ги користат против нас, не ја браниме својата вистина браниме туѓа, не водиме наша војна учествуваме во туѓи.
Нашата интелектуална, медиумска, бизнис елита има фабричка мана таа не е наша елита, таа е слуга во туѓ двор, таа велича туѓи херои убивајки ги нашите идеали.
Ние љубиме да бидеме владеени, нам не ни пречи да плаќаме данок полнејки туѓ буџет, не ни пречи да градиме туѓи театри, споменици – Крал Александар или Цар Борис би прилегале на вашиот мочан плоштад.
.....
Повторно деновиве ја слушаме мантрата компромис, компромис, компромис – наша задача е да ги уточниме работите – за да има компромис мора да има спор а спор нема има само сеприсутна хистерија продуцирана од разно разни интересни групи, чудни миксови на пиљарско-медиумски картели, банкарско-шпедитерски дружини, соросоидни инфилтратори, разни Оливери, Билјани...
.....
Ние не сме репресивна држава веројатно затоа што не сме држава, [ во “европска” смисла на поимот ] ние сме dream come true со мали фалинки кои што можеме да ги поправиме ...

еве генијалецот пробува да биде саркастичен:
„Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување“, вели Никола Груевски. Бива. Еве прв чекор од моја страна. Решив да се обединам и сериозно да го прифатам предлогот на Ристо Никовски со Вардар во заграда, со извесна модификација.
Имено, мислам наместо Вардар треба да ја застапиме реката Црна. Таа е подолга, почиста, поубава и поживописна од валканиот и загаден Вардар. Освен тоа, таа е географска одредница, но и одредница за политичкиот поредок во нашата земја.
Значи, предлагам да се обединиме околу „Република Македонија (Црна)“.
http://geroski.mk/republika-makedonija-crna/
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Nema drugi vinovnici ima samo VMRO Grujo i razumen kompromis.
Drugoto e istorija na koja ke se sekavate kako Grujo go napravi razumniot kompromis.
I ti i tie kako tebe takvite da ve vidam sto obrazlozenie ke davate za nekoj mesec.
Ne se rodilo i ne ke se rodi popredavnici od dpmnevcinjata.
Sega trk vo stabce kaj Protuger da ti ja smeni plocata so nova tema
нема виновници други?

ставот на опозиција за ``витканје кичма`` заев или пак замена на бјрм со географска референца и тоа користено во предизборна кампанја и за председателски а и за парламентарни од коалиција сонце...овој став нели е нечист кон нашето име?

башка на сето тоа доаѓа од дувло кое повеќе пати се докажа за анационално со смена на знаме , на референцата и со законот за локална самоуправа.

ти очигледно навиваш за моменталната власт го смени името , за да може да се ќари некој политички поен а највеќе за да се задоволи психата дека не се само сдсм предавници.???

мразете го груевски и вмро дпмне, ама не ја уништувајте Македонија.
од една страна имаш меѓународна заедница со доминантно грчко влијание која притиска смена на име, од друга страна имаш опозиција која не ја занима името на земјата само нагонот да се врати на власт и отворено оди во иста линија со надворешниот притисок, имаш медиуми кои отворено заговараат ставови за смена на името.....

вие не гледате дека пожар куќата ќе ни ја изгори вие гледатекој бил ќибритот.

груевски едноставно треба да се сврти кон народот барем поголемиот број од нив. политички мислам ако дојде позиција земи или остави нека остави и нека се повлече од власт,,черчил кога траеја преговорите за независност на индија..рече дек а не станал тој премиер за да го руши обединетото кралство, не е страшно да се замине од власт..страшно е што другите кои ќе дојдат несомнено веднаш ќе го сменат името.

сакате ли да се смени името а? јас ни за жива глава не сакам и спремен сум све да поднесам што оди со тоа, ама и вие кои едвај чекате да набедите некој изјаснете се ако не сакте ок на иста линија сме и заедно да истрпиме тоа што следува, само бидете доследни после да не слушаме филмови за изолации за 19 векови за загрозена иднина.

засега има една огромна разлика во политичкиве субјекти..едните се докажаа со постаплите другите не дај боже викам требаат да се докажат во постапките кон предавство.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
пред да стигнеме до единство по одредени прашања треба да направиме разлика помеѓу предполитичкото и политичкото. мене ми пречи што постојано се натураат политички прашања за предполитички теми, јас или било кој не може да бара единство за политички теми но не може да се драпа за теми како што се идентитет и име тоа право никој го нема и тоа треба јасно да се каже.
за тоа кога овие ги подржале постапките на оние искрено не знам и двете структури беа заглавени во калта благодарение на кадровското јадро. јас сум оптимист дека со промената на луѓето која се случи кај двете најголеми партии ќе се промени нешто во самото разбирање на политиката и водењето на политичката борба.
мислам дека веќе го постирав ова ама еве уште еднаш моето мислење за нашава ситуација:

“ А, тоа што вели дека Хермоген не е твоето вистинско име, претпоставувам дека тој тоа го кажува на шега; можеби смета дека ти секогаш кога си насочен на пари, ја пропушташ добивката”
Платон

Обидот да се излезе од нашава калакурница е едноставен невозможен, секој ден за нас е проверка [ дал буден сум, ил сонувам ] – притиснати на компромис притискаме за компромис.
Ние не спремаме одбрана ние продуцираме аргументи кои тие ги користат против нас, не ја браниме својата вистина браниме туѓа, не водиме наша војна учествуваме во туѓи.
Нашата интелектуална, медиумска, бизнис елита има фабричка мана таа не е наша елита, таа е слуга во туѓ двор, таа велича туѓи херои убивајки ги нашите идеали.
Ние љубиме да бидеме владеени, нам не ни пречи да плаќаме данок полнејки туѓ буџет, не ни пречи да градиме туѓи театри, споменици – Крал Александар или Цар Борис би прилегале на вашиот мочан плоштад.
.....
Повторно деновиве ја слушаме мантрата компромис, компромис, компромис – наша задача е да ги уточниме работите – за да има компромис мора да има спор а спор нема има само сеприсутна хистерија продуцирана од разно разни интересни групи, чудни миксови на пиљарско-медиумски картели, банкарско-шпедитерски дружини, соросоидни инфилтратори, разни Оливери, Билјани...
.....
Ние не сме репресивна држава веројатно затоа што не сме држава, [ во “европска” смисла на поимот ] ние сме dream come true со мали фалинки кои што можеме да ги поправиме ...
Okolu odgovorot ,jas ke ti kazam,nikogas vemroto ne ucestvuvalo vo nikakvo politicko edinstvo nasproti toa sto sekogas se povikuva na patriotizam, a kaj niv e naglasen i nacionalizam. A politicko edinstvo sekogas dobivase od SDSM, koga bese potrebno, eklatanten primer e za vreme na voeniot konflikt vo RM, so vleguvanjeto na SDSM vo sirokata koalicija od uloga na opozicija.
Najmalku e SDSM taa partija sto sobira poeni,zatoa sto i denes Gujo dobiva poddrska so toa sto SDSM kako opozicija, ne pravi politicki poeni pa da ja pali masata,eve imame primer koga i predsedatelot izleze so "razumen" kompromis i izleze i sovetnik na istiot toj predsedatel so smesen stav za ime, "RMakedonija-Vardar", i vie nemate nikakvi drami od strana na taa opozicija,sto da bese obratno veruj mi ,dosega ke imase revolucija.
I sto se odnesuva do povikot na Gruveski za nacionalno edinstvo, da bideme realni-izleze SDSM so soopstenie deka go prifaka toj predlog , ama najprvo premierot da izleze i da objasni vrz osnova na koj stav, i na koja strategija bara edinstvo. Premierot dosega ne izleze. Em bara,em kuti. Toa e...
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
A politicko edinstvo sekogas dobivase od SDSM, koga bese potrebno, eklatanten primer e za vreme na voeniot konflikt vo RM, so vleguvanjeto na SDSM vo sirokata koalicija od uloga na opozicija.
наивна си или што е работава?

,eve imame primer koga i predsedatelot izleze so "razumen" kompromis i izleze i sovetnik na istiot toj predsedatel so smesen stav za ime, "RMakedonija-Vardar", i vie nemate nikakvi drami od strana na taa opozicija,sto da bese obratno veruj mi ,dosega ke imase revolucija.
па токму тоа е работата, потребна е револуција ако се појавуваат налудничави идеи.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
наивна си или што е работава?
Aj odgovaraj ako sakas,naivna ili ne , toa veke moja stvar. Ako si citiral ,ako sakas da debatiras debatiraj,dosta so tie ova ona raboti,samo kfalifikacii,nisto drugo.

наивна си или што е работава?


па токму тоа е работата, потребна е револуција ако се појавуваат налудничави идеи.
Aj najdi mu go krajot .Ako kutis zasto kutis,ako ne kutis, ne si konstruktivna opozicija , za edinstvoto da ne zborime.Te ova ne cinelo,e toa necinelo,ne se naoga kraj . Ajde digate revolucija,sto cekate. Cela nedela citam tuka za revolucii,a od revolucija ni R. Ama site sto ke ja digaa taa revolucija, od usta ne mozes da im izvadis pofalni zborovi za vlasta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom