Груевски повика на обединување за државните и националните интереси

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ГРУЕВСКИ ПОВИКА НА ОБЕДИНУВАЊЕ ЗА ДРЖАВНИТЕ И НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ

Претседателот на Владата Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ денеска апелираше на внимателност и посветеност на државните и националните интереси во контекст на прашањето за името и претстојното продолжување на разговорите со Грција со посредство на медијаторот Метју Нмиц.



Тој ги повика лидерите на политичките партии на обединување за државните и националните интереси.

- Веќе започна и ќе следи период на многу шпекулации, на разни дезинформации и сценарија пласирани само заради дневно-политички цели, а некогаш и мотивирани од приватни потреби. Апелирам за внимателност и посветеност за државните и националните интереси, истакна Груевски на денешната свеченост во МОБ по повод одбележувањето на 19. годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ.

Ова, потенцира Груевски, не е прашање на индивидуи и личности, туку на државата Република Македонија и на нејзините граѓани.

- Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување. Не смееме да дозволиме ова прашање да се наметне како прашање дали ќе ја биде нашата држава или не, како што не смееме да дозволиме да се наметне дебата за тоа дали сакаме интеграција во ЕУ и НАТО, или не. Тоа се дневно политички тези, истакна лидерот на владејачката партија.

Тој ги повика сите лидери на политичките партии во Македонија, да се обединат зад државните и националните интереси на Македонија и повика во периодот што следи да се демонатрира сплотеност, а не раздор.

Груевски истакна дека тој и неговите сопартијци се свесни за историската улога што ја имата во овој процес, огромниот товар и одговорноста. - Ние сме посветени на тоа и знаеме што значи решението на овој проблем, отворени сме и ќе разговараме. Истите тие кои 15 години не успеаја да најдат репчени денеска ни делат совети и вршат јавен притисок во една или во друга насока, рече Груевски.

Членството во ЕУ и НАТО, како што нагласи, се врвни приоритети и Владата продолжува да работиме на нивно остварување.

...........................................................
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=93EFA9F46D190E45BFEC5CDAB927545F
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Znachi ako Grujo potoni da go povlechi i drugite ili vo smisol kako site bea za pa i jas so niv.Ovoj pat odgovornosta e na Grujo kako saka neka se vleche i vadi.Ili kje go reshi sporot so imeto i kje ja integrira drzhavata vo NATO i EU ili kje ostavi kako shto e da skapuvame odvnatre.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Moli boga da ne go resi sporot oti vosprotivno ke skapuvate vo opozicija uste 2-3 ciklusa.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Nema nemozhe nema da ne go reshi,mora ovaj pat,kje vidish i zoshto kje praime muabet po 2 nedeli.:smir:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Нека не остави ние да си решиме....а не луѓе со досиеа,како Б.Ц и компанија....истото важи и за елитата околу Николче....

Арно вика Николче да се обединиме...ама да се обединиме побрзо додека не ни го смениле името!!!
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Za da potoa reche narodot go promeni imeto ne Grujo?A od kaj si ti siguren deka bash kje se izglasa protiv promena na imeto?Si ja zemal vo predvid podelenosta?I plus zavisi kako kje se formulira referendumot
Ти сакаш ли да се смени името???
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^Да...
За да сдс се врати на власт.
....по нивната филозофија... "што ќе ни е држава без власт"
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Nema nemozhe nema da ne go reshi,mora ovaj pat,kje vidish i zoshto kje praime muabet po 2 nedeli.:smir:
Abe ne se sekiram ja sto ke napravi, se sekiram za toa ako Gruevski go resi sporot so imeto sto ke mora da te trpime uste 12-16 godini da brbljas ovde toa mi e mene makata.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Ти сакаш ли да се смени името???
Sakam od 2 prichini.Najodgovorno sakam da se smeni za da Grujo ja plati kaznata za ovoj ambis od 3godini i sakam za da se integrira drzhavata vo EU i NATO da dobieme podobra sigurnost i stabilnost na regionot.Ova e mojot stav a ponatamu vashiot kje go vidime.

se sekiram za toa ako Gruevski go resi sporot
Ako go reshi sporot kje vidime kako kje si pomine so chlenstvoto,pa neli go chitash forumot i patriotite?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Sakam od 2 prichini.Najodgovorno sakam da se smeni za da Grujo ja plati kaznata za ovoj ambis od 3godini i sakam za da se integrira drzhavata vo EU i NATO da dobieme podobra sigurnost i stabilnost na regionot.Ova e mojot stav a ponatamu vashiot kje go vidime.
Само за враќање на власт сакате промена на име.
ПИЧКИ!!!!!!!!!
Пу! Арам да ви е!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Значи комуњариве кои дегени се еј леле не ми се верува до оволку....
Се молат името да биде сменето за што побрзо да се вратат на власт :nesvest:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Само за враќање на власт сакате промена на име.
ПИЧКИ!!!!!!!!!
Пу! Арам да ви е!
Si fativte gledam drugi temi kako povtorno SDSM da bidi kriv. Ne vi se komentira gledam za kompromisot shto kje go pravi Grujo a? Pa ushte so tendencija na natamoshno reshavanje. Kako toa da mu se sluchi na ekonomskiot patriot,pastir,mesija i ekspert?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Si fativte gledam drugi temi kako povtorno SDSM da bidi kriv. Ne vi se komentira gledam za kompromisot shto kje go pravi Grujo a? Pa ushte so tendencija na natamoshno reshavanje. Kako toa da mu se sluchi na ekonomskiot patriot,pastir,mesija i ekspert?
Мојот став го знаеш, ама тој твојот е став на алчна пичка желна за власт...
Ќе владеете, ама не со Македонија.
ПИЧКИ!!!!!!
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Abre naivni vmrovci.Koga predupreduvavme deka kje Grujo kje vitka kichma i kje bara nachin da ja prefrli odgovornosta t.e. site krivi a toj ne reakciite vi bea ko chovek pesok vo ochi da vi frlil.Eh Grujo, Grujo, namesto za drzhavata, ti za rejtingot svoj se grizhish. I ko kje te bapne po glava taa tvoja samobendisanost, togash kje te prasham shto kje pravish.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom