Греење со пелети

Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
170
^^
Не е далеку од вистината, таа цена.

Alfa Plam Como Compact 32kw vo 10-11h на овие температури надвор околу 0-5 степени ми троши 2 до 2,5 вреќи.
Во куќа со дрвена дограма, недовршена фасада.

Овај котел по спекс, и во лето да го пуштам во 12х би потрошил 2 вреќи :)
Фала на одговорот, изгледа не е толку економично :(
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
момци.. некој да има на темава што грее околу 130тина квадрати на пелети??? ме интересираат искуства цени температури и слични работи???
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Моментално најевтина цена за А1 или А2 пелети некој да не знае во Скопје? :)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.426
Кај мене излезе дека се зависи од пелетите. Ако купите срање печети со слаба калорична вредност никогаш нема да може да влезе у модулација па дури и на 55 степена да го ставите котелот.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
момци.. некој да има на темава што грее околу 130тина квадрати на пелети??? ме интересираат искуства цени температури и слични работи???
Се зависи јас греам таа квадратура имам надворешна изолација 7 радијатори и 2 пешкирачи немам собен термостат туку термостарски вентилни и панелни радијатори. Пред две години со монтажа и котел ме кошташе 2500 евра цела инвестиција 25 кв печка и бакарни цевки. Потрошувачка овој период со температура 55° на вода или 23-24 собна е 1-1;5 вреќа на ден сосем солидно. Пелети си набавив во август по 190 евра тон и ќе издржам до крај на сезона гарант до сега потрошено 1;5 тон.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Ljuge pred da spodeluvate iskustva, spodelete mestopolozba. Ne e isto Berovo i Gevgelija.
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
Пробав да барам наназад низ темата ама не најдов ништо...

Градам викендица и сакам да поставам греење со пелети. Печката (или како и да се вика) би ми била во посебна просторија.

Ме интересира дали некој има успеано да направи „паметно“ решение со Home Assistant?

Сакам преку home assistant да можам и рачно и автоматски да ги контролирам радијаторите.

Пример пред да тргнам натаму да ја го пуштам греењето во дневната и купатилото преку home assistant.
Или преку home assistant да контролирам која температура во која соба сакам да ми биде.

Исто сето ова да може да функционира и без интернет т.е. да не мора да иде преку некое нивно cloud решение.

Некоја насока каде да барам ваква печка и се пропратно?
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Локација: Битола
Куќа 180м2, недовршена фасада односно груб слој на малтер. Словенечка дрвена дограма.
Котел: АлфаПлам Commo Compact 32kw.
греење точно 3 месеци, фрлени 184 вреќи EcoLife A1 пелети. Беа набавени по цена во мај 2021 189ден по вреќа.
Се грееше во просек по 10ч дневно. Со тоа шо имам и две клими на двата спрата па одржував темература ноќе на 20 степени.
Се на се потрошено околу 40000 за тие три месеци со старите цени на струја и пелет.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Значи сега греење со пелети не се исплати

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
16 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Дали некој може да ми кажи шо значи едно знакче горе лево со метла?
Се уклучва и за секунда се гаси и така неколку пати со ред..
Дали нешто треба да се чисти и за што се однесува тој аларм?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Дали некој може да ми кажи шо значи едно знакче горе лево со метла?
Се уклучва и за секунда се гаси и така неколку пати со ред..
Дали нешто треба да се чисти и за што се однесува тој аларм?
Занак за детално чистење.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.426
Ќе се намалатли пелетите испод 180 или да фрлме печките у тајмаут
 

Kajgana Shop

На врв Bottom