Греење со пелети

Член од
20 септември 2012
Мислења
17
Поени од реакции
12
Да не сте зеле печка прејака за тој простор?
Да, веројатно си во право. Иако, бидејќи се работи за стара куќа со тавани од 3 метри, не советуваа да земиме 8-ка.

Плус, просторот од 35м2 не е целосно отворен, па веројатно и топлината не се распоредува добрo низ целиот простор.

Има пропусти и од наша страна, ама можда и ние имавме нереални очекувања од печките на пелети - иако имаат термостат, печката секогаш работи со ист интензитет, нема намалување во однос на постигнатата температура во просторијата. Веројатно се работи за не толку софиситицирани системи.

То е, да се живи и здрави луѓето. :)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
898
Поени од реакции
1.442
Има ли некој на форумов, или некои дечки кои ги познавате што знаат да прилагодат и конфигурираат печка на пелети со цел да се намали потршувачка?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дали чумковите можат да предизвикаат некаков проблем при палење на котелот? Заприметив дека од кога ги исчиситив и ги наместив повторно, неколку пати ми прави проблем при прво палење, и еднаш направи проблем на второ палење (alfa plam 21kw)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
N-8-04-03 PRELOAD LIGHT
N-8-04-04 WAITING FIRE

Дали се овие параметрите за да намалам дозирање на пелети при палење и за да зголемам време за палење на печка?
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Имам дома 7 радијатори со печка на пелети и последните два радијатори од печката многу време им треба да се стоплат,подоцна загреваат во однос на првите.
Има ли чаре и некакво решение за овој проблем?
 
Член од
11 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
Автоматски споено мислење:

Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
Автоматски споено мислење:

Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
Валда треба редовно да ја чистиш на 2 дена да нема многу пепел и поубаво ќе работи.
 
Член од
11 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Efikasnos i odrzuvanje super pre zadovolen, potrosuvacka uste ja testiram bidejki mi e prva sezona. Gream za sega 100m2 a zdravje od dogodina 200 pa ke vidime. Potrosuvackata zavisi od peletite, imam zemeno edni bukovi ama ne se 100% buka ( a se klasificira kako 100% buka) mi trosi 2.5kg na cas, imam rodnina sto od skoro pocna da raboti vo fabrika za peleti mi napravi 100%buka samo za mene i mi trosi 1kg na cas. Se zavisi kakvi peleti ke zemes i kako ke ti ja nasteluvaat, jas mojata sam si ja srediv bidejki toj sto mu plativ 3000denari ne ja sredi kako sto treba mi trosese 3kg na cas i mnogu mi crnese staklo, od koga ja resetirav i sam si ja srediv nemam crno staklo i namalena potrosuvacka imam. Prasaj sto te interesira sto znam ke pomognam. Vo globala sum pre zadovolen celo vreme vodata mi e na 55stepeni od izolacija na kukata imam samo pvc prozori i od nadvor 5cm malter nemam fasada so stiropor.

Sent from my MAR-LX2 using Tapatalk
Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
92
Поени од реакции
13
Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
Proveri dozatorot na kolku sekundi ti vklucuva, vo dozator p05 na kolku secundi ti e?

Sent from my MAR-LX2 using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Zdravo nie imame pecka Mareli od ovaa godina,na pocetok ubavo rabotese, no poslednite nekolku nedeli pocna gorilnikot da se polni so peleti da ne gi sogorva ubavo po rabota od 5-6 casa I stakloto pocrnuva.Zgolemivme ventilator I namalivme dozator,po ubavo rabotenje 2-3 dena pak pocna da se polni gorilnikot.Ako znaete nekako da pomognite ili parametri da ne treba nesto da se smenat.
Vidi so izduvot, najverojatno ti e zatnat i e namalen protokot na vozduh niz gorilnikot. Isto mozi problem da ti pravi ako ti e izduvot priklucen na postoeckiot odjak, koj so zaladuvanje na vremeto ne stvara dovolno cug i motorot od peckata nema snaga da go istera sam vozduhot. Drugo sto moze da bidi e ako si smenal druga vrsta peleti ili istite ti se navlaznija pa ne sogoruvaat pravilno.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Другараи имам проблем веќе неколку дена, при палење на печката за пелети ми се појавува некое известување и треба да ги исклучам и пак вклучам некогаш и повеќе пати за да почне да функционира, ми се појавува знак какао да нема пелети а уствари има... на сликава најлево знакот што свети:
263873285_4813061755423686_8112821642946486675_n.jpg

Инаку печката е 25кв екоспар.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Здраво,

Сакам да ставам парно со пeчка на палети ме интересираат колку би трошел, се распрашам по пријатели и малку сум негативно изненаден и разорачарн ми викаат месечно ке треба од 15000 до 20000 денари.

Чисто информативно, дали некој може да ми каже отрприлика коку ке ме кошта денари дневно или месечно ако ги имам следните каректеристики.

- да загревам просторија 80м2 куќа без изолација и без пвц позори, мачкана кука и со дупли прозорои.
- надворешната температаруа да е 0 степени да загревам и одржува внатрешна температару од 23/4 степени.
- да заглревам 16 часа дневно, од 06,00 часот до 22,00 часот
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
^^
Не е далеку од вистината, таа цена.

Alfa Plam Como Compact 32kw vo 10-11h на овие температури надвор околу 0-5 степени ми троши 2 до 2,5 вреќи.
Во куќа со дрвена дограма, недовршена фасада.

Овај котел по спекс, и во лето да го пуштам во 12х би потрошил 2 вреќи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom