Греење со пелети

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Имал ли некој проблем со непостигање температура на вода а ги согорува и тоа добро пелетите?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Го најдов овој УПС за котли на пелети, без внатрешен акумулатор, со кабли за поврзување на 80-120амперски, за целиот процес од почеток, дали некој земал вакво нешто и како е задоволен?
Читав коментари дека работи со сите котли.

Досега се што најдов иако е на синусоидален излез, секаде е со вградени акумулатори, и не може поврзување со акумулатори за автомобил за да го користиш повеќе часови.
Има еден NJOY Aira 600, но не сум сигурен дека ќе врши работа за целиот процес кога немаш струја а треба да го запалиш котелот и да работи додека дојде струја. Можеби е само за пумпата за парно.
APC се скапи и не верувам дека можат да се приклучат како бугарскиот на акумулатори за кола.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Затоа што пишав што барам, непрекинато напојување.
Котелот додека работи, ако снема струја, упс-от ќе го рани и понатаму, нема да прекине целиот систем.
Агрегатот одиш рачно го палиш, за тоа време котелот веќе се изгаснал.
Откако ќе го вклучиш агрегатот тек тогаш ќе имаш струја, па ќе чекаш да издува гасови и да врти пумпата (final cleaning) па дури тогаш ќе можеш повторно да го палиш котелот.
Исто е и со инвертерите, рачно мораш да префрлиш на инвертер.
Овие бугарскиве читам по коментари дека се специјално за таа намена, целосно да храни и одржува цел систем на котел на пелети.
Има и клипче каде продолжува да работи котелот кога ќе го исклучиш УПС-от од струја.
Немаат клип кој покажува како палат котел поврзан само на упс, кога не е поврзан со струја.
Чекам одговор, можеби и ова ќе е доволно. https://bgups.com/newups/invertor-ups-bu600/ околу 300евра + 100еу е 100ah акумулатор = 400еу.
Се надевам некој од Македонија има вакво нешто да сподели какво е, дали е задоволен.


За тој NJOY Aira 600VA од фирмата велат дека е 450вати моќно, се што е над тоа, се гаси упс-от.
Ова е најверојатно доволно и сигурно за пумпата.
Штом само грејачот влече 300вати во старт тие 2мин(можно е 2-3 пати повеќе да повлече), мора појако да се зема за секој случај.
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Член од
20 септември 2012
Мислења
17
Поени од реакции
12
Здраво на сите,

Би сакал да ве замолам некој да сподели мислење за моето исксутво со печка на пелети (со вентилатор).

Ова е веќе трета сезона како ја имаме печката (8 KW) и со неа затоплуваме простор од окоlу 35 м2.

Истата многу брзо ја загрева просторијата, за околу еден час веќе се осеќа жештина иако сите вредности на таблата се сетирани на минимум (јачина на вентилатор, температура), па за да се спушти температурата на некоја нормала во просторијата мораме да ја исклучиме. И вака неколку пати на ден.

Дали некој друг има слично искуство или би можел да сподели совет?


Фала ви многу.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.911
Здраво на сите,

Би сакал да ве замолам некој да сподели мислење за моето исксутво со печка на пелети (со вентилатор).

Ова е веќе трета сезона како ја имаме печката (8 KW) и со неа затоплуваме простор од окоlу 35 м2.

Истата многу брзо ја загрева просторијата, за околу еден час веќе се осеќа жештина иако сите вредности на таблата се сетирани на минимум (јачина на вентилатор, температура), па за да се спушти температурата на некоја нормала во просторијата мораме да ја исклучиме. И вака неколку пати на ден.

Дали некој друг има слично искуство или би можел да сподели совет?


Фала ви многу.
Да не сте зеле печка прејака за тој простор?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Што им е на овие во Макпетрол 370 денари една вреќа, аууу страшно.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Што им е на овие во Макпетрол 370 денари една вреќа, аууу страшно.
Vrace mu ste sega. Izbravte greenje koe koristi specificen izvor na energens i pak uste ako nemate zamenski izvor na toplina, stegnete gi zabite, veselo ke bidi, mada i sega so cenite voopsto ne e zabavno. Kolku bea lani ili preklani van sezona? 180, 200 denari vrekja?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Vrace mu ste sega. Izbravte greenje koe koristi specificen izvor na energens i pak uste ako nemate zamenski izvor na toplina, stegnete gi zabite, veselo ke bidi, mada i sega so cenite voopsto ne e zabavno. Kolku bea lani ili preklani van sezona? 180, 200 denari vrekja?
Ако збориш за мене, јас ја продадов печката уште пред две сезони и се греам на клима веќе трета сезона. Кога збориме за цената додека имав печка на пелети купував по 170 денари од локален производител, а во Макпетрол цената беше 230 денари. Вчера зборев со еден пријател едвај успеал да набави по 230 денари и тоа морале да се организираат за цел шлепер. Дефинитивно ја претераа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ако збориш за мене, јас ја продадов печката уште пред две сезони и се греам на клима веќе трета сезона. Кога збориме за цената додека имав печка на пелети купував по 170 денари од локален производител, а во Макпетрол цената беше 230 денари. Вчера зборев со еден пријател едвај успеал да набави по 230 денари и тоа морале да се организираат за цел шлепер. Дефинитивно ја претераа.
Osven klimata, nemas nisto drugo za zamena vo slucaj ete da nema struja?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ааа и струјата ќе поскапе после нова година ќе биде весело ЗА ЖИВОТ

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom