Граѓанско движење против промена на името на Република Македонија

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
тогаш нема што да се протестира, уставното име нема да се промени...
Се додека се преговара немам доказ дека нема да се промени името на Република Македонија.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Како што можам јас да заклучам, по послените изјави на премиерот, името - не се менува?
Можеби јас одамна престанав вести да гледам, дај направете некој апдејт тука :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Ако се промени името на нашата држава тогаш ќе се создадат 2 милиони странци.Јас сум Македонец,дете на оваа земја.Ја почитувам и ќе ја бранам.Ако сакав да бидам европќанин по секоја цена ќе заминев во некоја европска држава.Но јас сум Македонец.Парите секаде се прават со работа и тука и таму,тогаш зошто да се одкажам од нешто што ми го дал господ,дедо ми и сите оние јунаци кој се жртвувале за таа идеја.
--- надополнето: Oct 18, 2011 12:35 AM ---
колку јас ке успеам толку и патриотите ке успеат,не гледам нешто повеке во тие така наречени патриоти.....што имаат тие повеке....ништо
Ако сакаш одма можеш ти во европа,ќе си извадиш бугарски пасош и пат под нозе.За час си европќанин со тапија.Еве,да ти олеснам да не губиш време прекрстувајќи не.
И така нас европа ќе не пречека,за добродојде ќе ни даде по еден мерцедес и по милион еура на секого :D
А вие господине еуропесјски,ако сте можеле да успеете,немаше да сонувате за социјално Европа.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Иницијатива на Македонско-турското здружение Мустафа Кемал Ататурк - Битола

“Моето име е Македонија“

Почитувани пријатели, разочарани и гневни на последниот Извештај на ЕУ за напредокот на Македонија, во кој НИТУ ЕДНАШ не е споменато уставното име Македонија ниту пак придавката МАКЕДОНСКИ, предлагаме на меjлот на шефот на кабинетот на Штефан Фуле (Simon.MORDUE(at)ec.europa.eu), сите ние, жители на Република Македонија да му пратиме илјадници пораки со реченицата

“Мојата држава се вика Македонија, нашиот јазик е македонски. Моето име е Македонија!!!“

Предлагаме оваа реченица да ја напишете на македонски јазик и кирилско писмо. За да имаме евиденција колку пораки сте пратиле, Ве молиме истата порака да ја пратите и на нашиот меил (ataturk-bitola(at)t-home.mk).
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
:cool:Nogu stranski teroristicki zemji so radio stanici operirat i kumandiri Miliciata nemoze da mrda ot radio stanicite arabia do avstria Makedonia koncentracen zatvor sektori.nie Makedoncite idemosi na planeti 4 i se besplatnoe za Makedoncite.a drzavicki po Makedonia pravat zemji so ekonomija ostrovski i ke pravile tajni carstva.Ama i nie ne spiemo i da videmo stranskite kumandiri u Makedonia ke smenat li nam imoto ili samo vadat pari pa glaven ispektorskio,prenos ot zatvori sektori 5 Skopje.POZDRAV
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
^ убиј ме ако разбрав нешто
*****
значи очигледно државата не сака нешто да преземе....да покажи став...каде и да има наши претставници...велат дека сме за компромис...разумен неразумен сеедно. очигледно државата потпишала дека преговара со атинската држава за промена на референцата не името на државата. Треба да и се покажи на власта и опозицијата кој е шеф.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
^ Многу нормално.
Ние ги ставивме кај што се, треба да знаат дека можеме и да ги тргнеме.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Иако не сакаме промена на името ние се обврзавме да преговараме за спор кој се води под покровителство на ООН.Напуштање на преговорите би значело т.е би излегло дека ние сме неконструктивна и неразумна страна.Меѓутоа со само тоа што Грција ја прекрши времената спогодба која вели дека (едната страна се обврзува да не ја блокира другата страна) постои реален основ за напуштање на преговорите ,јас мислам дека би требало да почекаме се до резултатите од пресудата кој убеден сум дека ќе бидат во наша корист,бидејќи само со пресуда во наша корист ќе избегнеме да добиеме етикета на неразумна страна а не е тоа мала работа во меѓународните односи.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Насловна во утрешен Вест:
Филе:Нема македонски се додека се викате Македонија!:mad:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Народе место да ебите и варите на интернет имате шанса на 8 септември на Груевски да му кажите дека не сакате промена на име и на целиот политички врв а и на сите кои целат кон промена.

Така ќе ве слушнат, така ќе ве видат.

Темата на форумов тука:
Протест против смена на името - Плоштад Македонија, 8 септември 12:00 ч

На Фејсбук тука

Видео

Фала за информацијата.

Сите на плоштад на 8ми!

„Ова е спонтан револт во кој сериозни институции, како и образовани, популарни личности, спортски фигури и истакнати странски експерти го креваат својот глас. Тие ја кажуваат вистината што веќе никој не може да ја игнорира. Очигледно е дека кампањата ги става претставниците на ЕУ [кои се занимаваат со пристапувањето] во незавидна позиција“, рече за SETimes политичкиот аналитичар Димитар Мирчев.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/features/setimes/features/2011/11/03/feature-03

.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Фала за информацијата.

Сите на плоштад на 8ми!

„Ова е спонтан револт во кој сериозни институции, како и образовани, популарни личности, спортски фигури и истакнати странски експерти го креваат својот глас. Тие ја кажуваат вистината што веќе никој не може да ја игнорира. Очигледно е дека кампањата ги става претставниците на ЕУ [кои се занимаваат со пристапувањето] во незавидна позиција“, рече за SETimes политичкиот аналитичар Димитар Мирчев.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/features/setimes/features/2011/11/03/feature-03
8ми септември помина без никаков протест затоа тој кој повика не беше сериозен, немаше никаква организација.
Сега се спрема за 8ми ноември и не би сакал уште едно такво фијаско
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
И бидна нешто на 8ми Ноември ?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Интересна е темава да заживее.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom