Граѓанско движење против промена на името на Република Македонија

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Интересна е темава да заживее.
Што да заживее, малодушноста на македончето (намерно вака напишано) се покажува... север(џ)ани. Во име на НАТО, ЕУ... душата си ја даде.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Што да заживее, малодушноста на македончето (намерно вака напишано) се покажува... север(џ)ани. Во име на НАТО, ЕУ... душата си ја даде.
Македончето воопшто нее малодушно, тоа е само изманипулирано од политичарите. Треба да се одлучиме еднаш засекогаш во која насока ќе одиме. Дали ќе одиме кон ЕУ и НАТО (впрочем треба да излеземе од НАТО) или ќе си го зачуваме името и државата закоешто треба да гладуваме за да докажеме дека навистина ги сакаме.
Огледај се на Србија, абре што не се проба таму, Косово не си го даваат ни по цена за ЕУ интеграции ни по ништо, дури и повише ЕУ дава таму пари само да успее да влезе со своите западни политики. Путин според мене недоволно им помага но го имаат како поткрепа и западот тоа го знае.
За да Македонија се повторно појави како држава на мапата треба да се вратиме во 2001 после кризата и да кажеме НЕ за ЕУ и НАТО, па едно десетина години санкции, па милијардите на Грујо да ги вратиме , па овие сега на Заеф , се на се околу 10 милијарди ќе му дојдат.
Па треба да се извиниме на рускиот народ за навредите што му ги направивме... и така после едно десет години од сега ќе успееме да ја вратиме Македонија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Македончето воопшто нее малодушно, тоа е само изманипулирано од политичарите. Треба да се одлучиме еднаш засекогаш во која насока ќе одиме. Дали ќе одиме кон ЕУ и НАТО (впрочем треба да излеземе од НАТО) или ќе си го зачуваме името и државата закоешто треба да гладуваме за да докажеме дека навистина ги сакаме.
Огледај се на Србија, абре што не се проба таму, Косово не си го даваат ни по цена за ЕУ интеграции ни по ништо, дури и повише ЕУ дава таму пари само да успее да влезе со своите западни политики. Путин според мене недоволно им помага но го имаат како поткрепа и западот тоа го знае.
За да Македонија се повторно појави како држава на мапата треба да се вратиме во 2001 после кризата и да кажеме НЕ за ЕУ и НАТО, па едно десетина години санкции, па милијардите на Грујо да ги вратиме , па овие сега на Заеф , се на се околу 10 милијарди ќе му дојдат.
Па треба да се извиниме на рускиот народ за навредите што му ги направивме... и така после едно десет години од сега ќе успееме да ја вратиме Македонија.
Не може да е некој манипулиран за името. Секој достоинствен човек не би се согласил на промена. Покрај промената на името (најмногу зборувана), преспанскиот договор содржи еден куп штетни работи, дури, можеби и полоши од промената на името.
Јас не сум некој противник на НАТО и ЕУ. НАТО не ми значи ништо, а ЕУ е цивилизациска вредност на денешнината.
Србија на некој начин и облик ќе го признае Косово. Тоа е мислам на крајот на „точките“ во преговорите за членство во ЕУ. Значи, мора да се реши тоа. Вчера го гледав Вучиќ на интервју во дневникот на РТС. Самиот кажа дека сите бараат од Србија да го признае Косово, сем Русија и Кина. Србија ќе го признае, но под која форма, не знам. Дали поделба или друго...?
Заев излажа дека нема да го менува името и под превезот членство во НАТО и ЕУ го промени името и „све остало“. Демек, јасно ни било кажано дека без тоа не може. Мене не ми е јасно зошто не се поведе судски спор за зачленување на МК во ОН согласно важечките (позитивни) закони на ОН. Не мора да трчаме „пошто-зошто“ за членство. Не со газење на сопственото достоинство и основните човекови права. Заев ИЗЛАЖА СвЕ. Беше поставен да го промени името. ЛАЖЕШЕ ко „ѓуптин“. И нека си лаже тој, ама кои „модерни интелектуалци“ се тие кои масовно го следат. Празноглави самонаречени „кремчиња“.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Македончето воопшто нее малодушно, тоа е само изманипулирано од политичарите. Треба да се одлучиме еднаш засекогаш во која насока ќе одиме. Дали ќе одиме кон ЕУ и НАТО (впрочем треба да излеземе од НАТО) или ќе си го зачуваме името и државата закоешто треба да гладуваме за да докажеме дека навистина ги сакаме.
Огледај се на Србија, абре што не се проба таму, Косово не си го даваат ни по цена за ЕУ интеграции ни по ништо, дури и повише ЕУ дава таму пари само да успее да влезе со своите западни политики. Путин според мене недоволно им помага но го имаат како поткрепа и западот тоа го знае.
За да Македонија се повторно појави како држава на мапата треба да се вратиме во 2001 после кризата и да кажеме НЕ за ЕУ и НАТО, па едно десетина години санкции, па милијардите на Грујо да ги вратиме , па овие сега на Заеф , се на се околу 10 милијарди ќе му дојдат.
Па треба да се извиниме на рускиот народ за навредите што му ги направивме... и така после едно десет години од сега ќе успееме да ја вратиме Македонија.
Prijatele ti si vlegol vo gjavolot sakas nadvor od nato. Nema sansi nikogas poveke. Ova e opasna igra koja uste trae ova e ekaperiment luge koj se slucuva ednas na 100000 god. Vakov inzenering vrz eden narod nemalo. I sakas sega nadvor nemoze.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom