Глодари (општи дискусии)

Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.624
Поени од реакции
22.438
Другарот ми има морско прасе...И само што се породи умре малото прасенце..Можеби оти и е прво:toe:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
OVA LETO MI UMRE MORSKOTO PRASE ...RIP.. GO CUVAV DVE IPOL GODINI,SE RAZBOLE,NE POMOGNAA NI INEKCII NI ANTIBIOTIK...AUUU AMA ZALNO BESE :kesa:


A SEGA DOBRO TI E PRASENCETO?
Незнам уште нема резултати на подобрување,денес пак му ставав ампула па ќе видиме како ќе се однесува,наредните денови.Е ако и тоа не успее веќе незнам што да му правам.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
cuvam morsko prase kako da go naucam da idi po mene i drugi raboti?so da mu davam za da igra?kako da go naucam samo da odi v kafez za spianje i dr? :toe:
 

BESTmk

bestsase@gmail.com
Член од
27 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zona Pelucida kako da te kontaktiram OnLine ?
na net nekako ? MSN koristis ?
isto taka sekoja cest za tebe.. najmnogu si se potrudil da naucis za morskite prasinja :)
sporedeno so angliski tekstovi sto imam citano za niv..

@LakiLuciano, za da go naucis na tie raboti, treba postojano da gi povtoruvas i taka se uci.. retko na koj mu uspealno ednostavno da go nauci :)

a za spienjeto, ostavaj go mesec dena redovno da spie vo akvariumot kaj sto sakas da spie (da nema izbor) i posle toa mozes da go ostavis so otvoren vlez kon akvariumot, samo ke ide tamu da spie.. :)
Logicno ?
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
da da ama cuvam vo kafez zelezen i otvoro e gore nemozam da go naucam taka moram negde da mu napram kafez izgleda

daj mi msn
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Дајте некаде дали можам да зеам морско прасе во Струмица.Се распрашав низ цел град немаше пред 2 недели.Некој да знае кај се продава Морско Прасе во Струмица?
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Јас го чувам 1година и 2-3 месеци и е многу големо зошто постојано има јадење во аквариумот и непрекинато јаде освен кога спие..Го хранам со зеленчук,овошје послабо јаде,и пие вода само кога му е посува храната.Од купечката храна не му купувам зошто ми рекоа дека се и сешто ставаат во неа и се разболувало од неа.Пожелно е да му направите дрвена куќарка во аквариумот за спиење,може и од хартија ама ја јаде :uvo:.Пилевина му менувам на 1 недела зошто аквариумот е голем и помалку се прља.За совет не му давајте ништо што е готвено или слично зошто фаќаат киселини,значи само звежа храна или сува трева слама,сено или сл. јадат и житарици..:wink:

 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.091
Поени од реакции
2.398
Дајте некаде дали можам да зеам морско прасе во Струмица.Се распрашав низ цел град немаше пред 2 недели.Некој да знае кај се продава Морско Прасе во Струмица?
Друже во Струмица имаше до пред извесно време во Аквариум морски прасиња околу десетина ама сега мислам дека се потрошени пак оди провери, и јас барав морско прасе ама во тоа време немаше и си зедов мало зајаче од таа продавницата што е спроти штабот на СДСМ после хотелот Илинден.:icon_bigg
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Се мислам дали да земам хрчак или морско прасе.
Може некој да ми каже кое е поубаво, полесно за чување, кое повеќе дава да се гали и гњави зошто несакам досадно суштество што 24 саати ке седи само во кафез и ке ми ја усмрдува собата :)
И како се хранат?
колку е пилевината? колку пари им се кафезите? витамините?храната специјална за нив?
 

Anule

Piggy *
Член од
9 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
1
Јас чувам морско прасенце и болно е нешто,незнам што му е :( Уште од сабалје почна да цивка,но не она неговото секојдневно цивкање,туку поразлично,не сака ништо да јаде,цело време седи во ќошот од аквариумот,кога го галам цивка .. :( Како да му помогнам?
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Јас чувам морско прасенце и болно е нешто,незнам што му е :( Уште од сабалје почна да цивка,но не она неговото секојдневно цивкање,туку поразлично,не сака ништо да јаде,цело време седи во ќошот од аквариумот,кога го галам цивка .. :( Како да му помогнам?
Го однесе на ветеринар? ... абе пред 2 години негде брачеда ми имаше и исто така реагирало го однесла на ветеринар и во организмот пореметено било шо знам јас желудникот нешо и му дале антибиотик ... му помина за 2/3 дена.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Да не има некој морско прасе женка за парење? Јас дома чувам две, машки се погодија :tapp:
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
26
Еве слики од моето прасе со мачето. За жал мачето ми го украдоа пошто имаше навика да рипа од балкон од трети спрат, двапати се вракаше дома а третиот пат некој го зеде.
Прасето уште е дел од мојот дом. Сакав да му најдам мажјак за парење ама разбрав дека треба да не се постари од 8 месеци пошто потоа имаат комплицирана бременост, и така за потомство е веќе касно.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom