Гитара (почетник)

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
За прашањето. Се водев по ова.
Буџет до 5000. Рокче. Нирвана, ЦЦР, Lynyrd, класик рок. Абе за ќејф зиам, животна желба ми е ова, не планирам нешто апла професионален гитарист да биднувам.
и јас исто за кејф земав а сега сонувам да станам професионален гитарист и вежбам што е можно повеќе.
како и да е, да не забегуваме за сега... за 4500 денари, има 1 модел на Squier во мимимузика, што лично го имам испробано и звучи неверојатно за тие пари. е сега има 2 маани.
1. има прилично дебел врат и е малку потешко да се свири соло на таа гитара. дури и за акорди, можеби ќе ти биде потешко од некои други гитари.
2. нема cutaway, што мене лично ми пречи пошто често цепам соло и на акустична па ми требаат тие екстра 4-5 прагови.

јас за мене земав од 5500 гитара од кинеското на плоштад, на гитарата се свири далеку полесно од Squier-от штима без проблем, има cutaway, тенок врат, озвучена е, но ја нема онаа топлина, боја и длабочина на тонот како на Squier-от.

заклучок од ова е дека за тие пари мора да се откажеш од некои работи. мој совет ти е или да го прошириш буџетот докај 8000 денари или да бараш гитара на старо.
уште еден совет, немој да купуваш сам гитара. Многу, Многу, Многу е битно да имаш некој што има искуство.
 
H

HoT IcE

Гостин
и јас исто за кејф земав а сега сонувам да станам професионален гитарист и вежбам што е можно повеќе.
како и да е, да не забегуваме за сега... за 4500 денари, има 1 модел на Squier во мимимузика, што лично го имам испробано и звучи неверојатно за тие пари. е сега има 2 маани.
1. има прилично дебел врат и е малку потешко да се свири соло на таа гитара. дури и за акорди, можеби ќе ти биде потешко од некои други гитари.
2. нема cutaway, што мене лично ми пречи пошто често цепам соло и на акустична па ми требаат тие екстра 4-5 прагови.

јас за мене земав од 5500 гитара од кинеското на плоштад, на гитарата се свири далеку полесно од Squier-от штима без проблем, има cutaway, тенок врат, озвучена е, но ја нема онаа топлина, боја и длабочина на тонот како на Squier-от.

заклучок од ова е дека за тие пари мора да се откажеш од некои работи. мој совет ти е или да го прошириш буџетот докај 8000 денари или да бараш гитара на старо.
уште еден совет, немој да купуваш сам гитара. Многу, Многу, Многу е битно да имаш некој што има искуство.
Фала ти друже, ќе видам што како, ама најверватно ќе земам гитара на старо. Кои марки се поквалитетни?
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Фала ти друже, ќе видам што како, ама најверватно ќе земам гитара на старо. Кои марки се поквалитетни?
во тој ценовен ранг неможеш баш да бираш бренд.. washburn, takamine, fender, yamaha - да е оригинал пошто има и фејк јамахи сум сретнал..
 
H

HoT IcE

Гостин
во тој ценовен ранг неможеш баш да бираш бренд.. washburn, takamine, fender, yamaha - да е оригинал пошто има и фејк јамахи сум сретнал..
Фала ти многу за советиве, ќе видам за што ќе се одлучам секако нема сам да донесам одлука, имам неколку другари што се искусни околу ова па ќе видиме.
 
H

HoT IcE

Гостин
Иначе еве што гитара земав, да си се пофалам: http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1050195
Ја дрндав денес, научив основни работи и 3 акорда, Е, а мол, Г. Ми се допаѓа звуков и како е изработена гитарава, а и ја гледаше едно другарче што се разбира од гитари и он ја пофали, особено звукот кој го вади, па ќе видиме како ќе се покаже.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Иначе еве што гитара земав, да си се пофалам: http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1050195
Ја дрндав денес, научив основни работи и 3 акорда, Е, а мол, Г. Ми се допаѓа звуков и како е изработена гитарава, а и ја гледаше едно другарче што се разбира од гитари и он ја пофали, особено звукот кој го вади, па ќе видиме како ќе се покаже.
Со здравје да си ја користиш и брзо да ја совладаш! ;)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Наредна надела планирам да зимам гитара, апла почетник сум, знам само 2 акорди и тоа тешко ми оди да сменам една у друга ми се врзуваат прстите :icon_lol:

Ми предложија Вестерн пред Класик акустична гитара, некој од поискусните да ми каже исто што би било подобро да се земе

Ме нервираат некој луѓе со цитати као касно е на 21 година да почнеш бла бла , ќе ти помине меракот за 2 месеци, али ме мотивираат да им докажам спротивно

У план сум да ја земам оваа 9500 е, некој збор повеќе дали е вистински избор гитарчево ?
Takamine GD10-NS
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Наредна надела планирам да зимам гитара, апла почетник сум, знам само 2 акорди и тоа тешко ми оди да сменам една у друга ми се врзуваат прстите :icon_lol:

Ми предложија Вестерн пред Класик акустична гитара, некој од поискусните да ми каже исто што би било подобро да се земе

Ме нервираат некој луѓе со цитати као касно е на 21 година да почнеш бла бла , ќе ти помине меракот за 2 месеци, али ме мотивираат да им докажам спротивно

У план сум да ја земам оваа 9500 е, некој збор повеќе дали е вистински избор гитарчево ?
Takamine GD10-NS
океј е, но јас би зел некоја со cutaway.. и зависи до стилот на свирење и песните што ги слушаш и планираш да ги свириш.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
океј е, но јас би зел некоја со cutaway.. и зависи до стилот на свирење и песните што ги слушаш и планираш да ги свириш.
Led Zepp,GnR, Eric Clapton... тој стил
Иначе шо е cutaway?

Готово знам што е, кој предности би ги имал со cutaway?
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Led Zepp,GnR, Eric Clapton... тој стил
Иначе шо е cutaway?

Готово знам што е, кој предности би ги имал со cutaway?
ќе имаш пристап до повеќе прагови/повисоки ноти. за таков стил.. на твое место би зел по-ефтина акустична, па тогаш би докупил електрична ако тргне работата. така и всушност направив. пред 2 ипол години пишав на темава, после 6 месеци од купувањето на акустична си купив електрична гитара, бидејќи повеќе сакав да свирам соло од ритам.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Nekoj da mi objasnuva preku skype? :) levak sum a imam zelba golema da sviram :)
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Наредна надела планирам да зимам гитара, апла почетник сум, знам само 2 акорди и тоа тешко ми оди да сменам една у друга ми се врзуваат прстите :icon_lol:

Ми предложија Вестерн пред Класик акустична гитара, некој од поискусните да ми каже исто што би било подобро да се земе

Ме нервираат некој луѓе со цитати као касно е на 21 година да почнеш бла бла , ќе ти помине меракот за 2 месеци, али ме мотивираат да им докажам спротивно

У план сум да ја земам оваа 9500 е, некој збор повеќе дали е вистински избор гитарчево ?
Takamine GD10-NS
Takamine GD10CE-NS
Оваа ти е доста подобра. Цената не е многу поголема, но озвучена е и имаш тјунер за тон. Плус cutaway е, што е многу подобро за свирење солажи и то.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Наредна надела планирам да зимам гитара, апла почетник сум, знам само 2 акорди и тоа тешко ми оди да сменам една у друга ми се врзуваат прстите :icon_lol:

Ми предложија Вестерн пред Класик акустична гитара, некој од поискусните да ми каже исто што би било подобро да се земе

Ме нервираат некој луѓе со цитати као касно е на 21 година да почнеш бла бла , ќе ти помине меракот за 2 месеци, али ме мотивираат да им докажам спротивно

У план сум да ја земам оваа 9500 е, некој збор повеќе дали е вистински избор гитарчево ?
Takamine GD10-NS
a eлектрична да си земеш?
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Наредна надела планирам да зимам гитара, апла почетник сум, знам само 2 акорди и тоа тешко ми оди да сменам една у друга ми се врзуваат прстите :icon_lol:

Ми предложија Вестерн пред Класик акустична гитара, некој од поискусните да ми каже исто што би било подобро да се земе

Ме нервираат некој луѓе со цитати као касно е на 21 година да почнеш бла бла , ќе ти помине меракот за 2 месеци, али ме мотивираат да им докажам спротивно

У план сум да ја земам оваа 9500 е, некој збор повеќе дали е вистински избор гитарчево ?
Takamine GD10-NS
Ubava gitara ama ja bi zemal fender cd 60, imam takva i mn sum zadovolen, ima mn poskapi gitari od nea koi se so ist zvuk, vidi na youtube. Ja ima vo mimi muzika 8000 denari e.
Inaku nikogas ne e kasno za gitara ako se ima volja, nauci gi osnovnite, C G D Dmol F A Amol E Emol i H, site pesni mozat da se svirat so tie akordi.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Свирам веќе 2 дена , дневно по 3,4 саати( Научив 3 акорди, и убаво релативно брзо можам да ги сменам) , прстиве на левата рака ме болат премногу , чаре има или само одмор ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom