Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Што ке ви пречи ако парадират? Што ке докажете ако правите некој проблем за време на парадата (ако ја има)?
А зошто би парадирале, имаат некоја посебна причина?
Што ќе докажат педерите со парадата, дека во Мкд можат и голи да шетаат?
Ако си се педери нека ги нека си бидат, и вака си се педери и така ќе си бидат педери. Или не... така ќе бидат педери шо парадираат голи по улиците во Мкд.
НЕ ја подржувам идејата, и по гршка стиснав дека би одел на би одел контра-парада, НЕ би одел не сакам да гледам голи пиштоли.:pos2:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе ја не сфаќам една работа..
Значи хомосексуалците во нашава државичка не се директно дискриминирани. Значи немаат проблем на работно место, во нормална комуникација со луѓе и тако даље, а и колку што знам и сум имформирана имаат и неколку клубови, а и во некои стрејт клубови редовен термин еднаш до два пати неделно кога се одржуваат геј партис. Повеќето од нас во кој спаѓам и јас барем еден хомосексуалец познаваме, повеќето од нив немале некој голем проблем за комуникација со луѓе, за дружба и не биле ни од далеку одфрлани од друштво, мислам ок се дешава некој да ги погледне криво или да им дофрли нешто не велам не, но ако претходно подобро се запознаат со човекот пред да му одкријат за нивната сексуална определба мислам дека добро поминуваат. Мислам дека сме таков народ таква нација па сме друштвени и комуникативни и информациите што не ни штетат во нашиот живот не ни пречат баш кај другите.
Значи сега..
Се им е океј луѓето знаат дека постојат незнаат баш за сите кои се, и не ги покажуваат со прст освен оние фаци рецимо ко Боки13.

Кој од нас и да дознае дека некој од нивниот круг на пријатели е хомосексуалец, со оглед на тоа што го прифатил како човек и карактер и повеќе време да треба да се свикне на новата информација, секој ќе го занемари по малку тој факт иако не му е најмило што е тоа така но сепак ќе го прифати човекот таков каков што е кога веќе го прифатил за свој пријател.
Но тоа незначи дека тој некој го има променето својот став дека хомосексуалноста е болна работа или дека ги сака и почитува СИТЕ хомосексуалци.
Значи до некаде и многу нормален став на стрејт човек е да мисли дека е болна работа она за кое што сепак ние не сме создадени. Ние сме создадени за нормални хетеро сексуални односи и неможе секој особено во вакво мало државиче да се помири со тоа дека некој не функционира нормално како остатокот од светот.
Е сеа.. Не сфаќам ниту пак тие што мислат дека хомосексуалноста е ок работа како можат да се помират со фактот еден куп полуголи мажи и жени со пореметени хормони (пошо сепак тоа е хомосексуалноста), тоест феминизирани мажи и лигави пички да им шетаат по плоштад.. Уште па со некој светкави розеви танги и жените и мажите што да бидеме реални не е баш највкусно да ги гледаат од најстаро до најмладо. А нормален стрејт човек да прошета во долна облека низ плоштад најверојатно ќе го приберат со жолто комбе..
Е сеа муабетот ми беше -
Што хомосексуалците ќе постигнат со ова.. Искрено ја мислам дека само ќе се заебат.
Зошто?
Затоа што и тие што вака во секојдневниот живот и не покажуваат нешто против нив ќе ги изиритира ваква никаква идеја и значи до сега не јаделе на секое ќотек но ако го одржат ова ќе јадат.
Мислам што и да кажете зашто, како народот ќе го изиритира самата идеја и ќе излезат добар дел особено од младите на контра протест. Ќе ги тепаат па и полицијата одвај ќе ги спаси. Ако не пред парадата или додека трае некаде при крајот или одкако ќе заврши сигурно. А и сите тие што ќе излезат и што ќе бидат видени од истите што ќе јадат дента мавање ќе јадат и секогаш кога некој од нив ќе ги види по улица. Мислам тоа е факт дека така ќе биде.
Што им фали сега па им треба ова плус? Ќотек им фали?
Подобро им е после на секое да бидат покажувани со прст, плукани и тепани?
Што мислат они дека во ваква држава каква што е Македонија друго може да постигнат освен тоа?
Незнам, јас не сфаќам зашто им е оваа геј парада..

А меѓудругото за сите што го подржувате настанов - Нели сметате дека е малце невкусно за стари луѓе и мали деца да гледаат *само-што-излезени-од-солариум* и машки и женски газиња во танга гаќички?!
Или кој ги ебе старите и децата па да напрајме ден на педерите па да не ги пуштаат родителите дента децата од дома? А и добар дел од народот да си остане дома затоа што му се повраќа од тоа што се случува надвор?

Мислам немам против хомосексуалците али од вакви глупи идеи тоест настани ми се повраќа. Би излегла во контра протест не затоа што не ги поднесувам или ми смета нивната сексуална ориентација туку поради што ми е крајно невкусен начинот на кој тие ја покажуваат..
А на крај краева и добро си кажаа добар дел од форумџиите - сексуална ориентација и се она што се случува во креветот треба да остане таму, мислам пред се меѓу партнерите. Сепак тоа си е интимата на човекот и мене ме здоболе дали Петко го сакал у гз искрено..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Против, само циркузанти парадираат, другите демонстрираат или митингуваат со одредена цел. Од улица досега резултат некој нема. Ако има некој од хомосексуалците малку ум, малку свое јас нема да излезе да парадира. Има институции, има право на здруженија, има блогови, весници од каде може да дејствуваат (па и прием во владини институции)...сепак малку достоинство и тие треба да покажат-и разум.
А за жал амбасадорите ќе врват со нив...каде ли се истите еу фаци кога се стечајците, работниците...и воопшто македонците кога митингуваат за името обесправени? Затскриени зад овие високи лица...хм, извртени еу вредности.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Против.
Целта им е да се запознаат еден помеѓу друг, и така им се отвара можноста да си најдат повеќе партнери. Дека не се научени само со еден партнер...

Зошто да парадират бе? А и кој ќе парадира во Македонија? Во Македонија има повеќе што ги подржуват, отколку самите педери и лезбејки :))) Така да нека дејствуват на друг начин ако сакаат „права„, преладно е да излезат со откриен гз на плоштад.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.554
Поени од реакции
33.800
Против.
Целта им е да се запознаат еден помеѓу друг, и така им се отвара можноста да си најдат повеќе партнери. Дека не се научени само со еден партнер...

Зошто да парадират бе? А и кој ќе парадира во Македонија? Во Македонија има повеќе што ги подржуват, отколку самите педери и лезбејки :))) Така да нека дејствуват на друг начин ако сакаат „права„, преладно е да излезат со откриен гз на плоштат.
Не им е до правата. Недијагностицирани мазохисти. Затоа пародите, ништо друго.

Не сум против. Whatever став.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Не им е до правата. Недијагностицирани мазохисти. Затоа пародите, ништо друго.

Не сум против. Whatever став.
Затоа и „права„ ми е во наводници. Нема права кои не им се дозволени или скратени за разлика од другите граѓани.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Против.
Целта им е да се запознаат еден помеѓу друг, и така им се отвара можноста да си најдат повеќе партнери. Дека не се научени само со еден партнер
На некој начин и обичните луѓе секоја вечер парадираат по селските кафеани, дискотеки, кафичи, ресторани и што ли уште не за да најдат некој партнер или партнерка, секој ден грав не се јаде, ќе се утепаш од прдење...
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Знаме дека секој има право да ги искористи својте права меѓутоа јас сум против оваа работа.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Дали некој низ историјава одржал стрејт-парада???
Не ги разбирам педериве,мора да парадираат и да покажат јавно дека се педери???:tapp:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Против парадата секако !!!
Не може како во Словенија и Гејција,кај што се најголемите педерски организации,да почнат и во Скопје да ни шетаат на сред улица,па секој втор човек да се гади од нив...
Арно им направија во Србија на првиот гејски протест,ги испотепаа сите по ред па оваа година не им текна да ни да го одржат иако се најавија дека ке го одржат.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Гласав за вториот предлог со бел бумбар. Ги поддржувам хомосексуалците, но не би излегла со нив на парада освен ако не треба да пишувам за тоа. Зошто? Едноставно парадата за мене е протест, а за да протестирам, треба да имам некакви барања. Бидејќи сум хетеро, немам барања.
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81


Шубо, и после Скопје не бил педерски град. :icon_lol:

Ова е ваше Скопје, тука ви е се...
...и чувајте си го таму. :)

Гласав за третата опција. Нека бидат геј, мене не ми смета воопшто, немам ништо против хомосексуалците, ама зашто мора да има парада?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
9 na 89, a?


If we must die, let it not be like hogs
Hunted and penned in an inglorious spot,
While round us bark the mad and hungry dogs,
Making their mock at our accursed lot.
If we must die, O let us nobly die,
So that our precious blood may not be shed
In vain; then even the monsters we defy
Shall be constrained to honor us though dead!
O kinsmen we must meet the common foe!
Though far outnumbered let us show us brave,
And for their thousand blows deal one deathblow!
What though before us lies the open grave?
Like men(and women- Ed.) we'll face the murderous, cowardly pack,
Pressed to the wall, dying, but fighting back!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom