Гејминг војна

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Нели гледате дека конзолите имаат голем замав, колку само експлузиви ина на конзолите кој ги нема на ПЦ. И тоа екслузиви кој се најдобри на пазарот и толку добри игри нема на ПЦ.

Жално е да ги вреѓате конзолите кога не сте ги пробале, како што треба.
--- надополнето: Nov 17, 2011 11:25 AM ---

Па гта 4-ката ќе беше уште поголема мапа и експлузива за Ps3. Но мајкрософт тогаш им фрли дебели пари на рокстар иначе никој ништо немаше да види од таа игра.

Највероватно и сега ќе биде така, ограничена во големина, текстурите со помала резолуција заради конзолите, и пц гејмерите пак ќе си страдаат.
--- надополнето: Nov 17, 2011 11:27 AM ---

за 300 евра купи гејмерски пц? Тој комјутер на solitaire ти лагира камо ли на другиве :)
На пц нема да му се потресувам за тоа дали ќе добијам RROD или ќе ми се прегрее.



И за тоа пц од 2008ма неможе да игра нешто ново, си се излажал дебело.

Процесорот мене во цела конфигурација ми е најнов, 2008ма, и најверојатно хард дисковите.Ништо друго.Сеуште можам да играм нови игри.GTA IV можам до крај со најнов печ да ја играм, без проблеми ама ич.Крајзис, на ултра,бетлфилд 3, ултра без антиалиасинг али нема веза толку, битно е ако знаеш како да си направиш пц нема да му ја мислиш, пц не се обновува на секои 2-3 месеца, еднаш го направиш па за едно добри 3-4 години па ќе му ја мислиш.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
На пц нема да му се потресувам за тоа дали ќе добијам RROD или ќе ми се прегрее.

И за тоа пц од 2008ма неможе да игра нешто ново, си се излажал дебело.

Процесорот мене во цела конфигурација ми е најнов, 2008ма, и најверојатно хард дисковите.Ништо друго.Сеуште можам да играм нови игри.GTA IV можам до крај со најнов печ да ја играм, без проблеми ама ич.Крајзис, на ултра,бетлфилд 3, ултра без антиалиасинг али нема веза толку, битно е ако знаеш како да си направиш пц нема да му ја мислиш, пц не се обновува на секои 2-3 месеца, еднаш го направиш па за едно добри 3-4 години па ќе му ја мислиш.
Ова ти беше најголемиот виц.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Мали ај трк на кантер таму и уживај.
Сеуште не сфаќам зашто тоа шо го пишав, е најголемиот виц.Еве ја неам ептен пари да напраам машина компјутер али поентата е дека не ти треба све ново да си играш нови игрички.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Сеуште не сфаќам зашто тоа шо го пишав, е најголемиот виц.Еве ја неам ептен пари да напраам машина компјутер али поентата е дека не ти треба све ново да си играш нови игрички.
Тоа е логично, но ако сакаш да играш во право светло ти треба постојана надградба. Кај конзолите не е тоа така, купуваш и 10 години не се замараш. А не од 2008 за во 2011 дали ќе ти игра или не. Еден просечен гејмерски пц колку е сега 30 000? Конзола е 17 000 денари сега, тоа е скоро дупло помалце од просекот на пц. И да да тераш ти со еден пц 8-9 години НЕ Е МОЖНО. Ќе ти треба МИНИМУМ 3 пати надградба и тоа она убава.

100 000 денари vs 17 000 конзола (плус најубавите игри се експлузиви)

To e то .
--- надополнето: Nov 17, 2011 12:50 PM ---
Уствари PC гејмерите можете да се буните колку сакате. ФАКТ е дека конзолашите се во предност со заштеда на пари, повеќе имаат игри и што ли не.

Counter Strike што е за PC гејмингот крал, незнам што ли не е што сакате речете најиграната игра на PC доаѓа и на конзоли.

Едиснтвено нешто што ќе остане на пц е World of warcraft
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Тоа е логично, но ако сакаш да играш во право светло ти треба постојана надградба. Кај конзолите не е тоа така, купуваш и 10 години не се замараш. А не од 2008 за во 2011 дали ќе ти игра или не. Еден просечен гејмерски пц колку е сега 30 000? Конзола е 17 000 денари сега, тоа е скоро дупло помалце од просекот на пц. И да да тераш ти со еден пц 8-9 години НЕ Е МОЖНО. Ќе ти треба МИНИМУМ 3 пати надградба и тоа она убава.

100 000 денари vs 17 000 конзола (плус најубавите игри се експлузиви)

To e то .
Не се најубавите игри ексклузиви него мајкрософт си има пари и убаво си ги купуваат игрите за нив и оп хбокс ексклузива.Конзола мене никад нема да ми биде нешто за играње.Да играм FPS со џојстик, никад.Конзола за мене е за играње ПЕС, фифа, и нба.За тоа и служи џојстик, него откога видеа аир дека има од глуп народ, почнаа секакви игри да прават.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Не се најубавите игри ексклузиви него мајкрософт си има пари и убаво си ги купуваат игрите за нив и оп хбокс ексклузива.Конзола мене никад нема да ми биде нешто за играње.Да играм FPS со џојстик, никад.Конзола за мене е за играње ПЕС, фифа, и нба.За тоа и служи џојстик, него откога видеа аир дека има од глуп народ, почнаа секакви игри да прават.
И јас така мислев, но после долго играње јас сум СИГУРЕН дека би ги метел 70% на дечките од форумов во фпс.

Сега тоа неможе да се докажи, но со counter strike на конзоли, мислам дека ќе може да се игра на исти сервери со пц, па ќе правиме тогаш муабет колку се добри конзолашите во фпс.

Зарем 12 МИЛИОНИ се глупави што ја купуваат call of duty секоја година, или Halo или која било игра?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
И јас така мислев, но после долго играње јас сум СИГУРЕН дека би ги метел 70% на дечките од форумов во фпс.

Сега тоа неможе да се докажи, но со counter strike на конзоли, мислам дека ќе може да се игра на исти сервери со пц, па ќе правиме тогаш муабет колку се добри конзолашите во фпс.

Зарем 12 МИЛИОНИ се глупави што ја купуваат call of duty секоја година, или Halo или која било игра?
Ммм.... да.

ова вклучува дечиња на кои им се купува кол оф дјути од шо бараат да им ја купат заедно со xboxot.тоа ти е америка.Мене лично кол оф дјути не ми се свиѓа веќе ама ич.едино што прават добро е приказната.Али ете, во оваа модерн ворфер последнава им умре џанго сапун.Само прајс остана од оригиналните ликови, и Nikolai.Ги испоубија сите веќе.Што остана?Бетлфилд од друга страна, секој пат е различно.Тие што ја купиле бетлфилд еднаш се заебале веќе со МВ2, и не фрлаат пари за истата игра.Тоа дечиња шо сакаат да "quickscopeуваат,да тепаат 30 души со едно оружје кое нема ни трзај кога пукаш, а тепа у 3-4 куршума(зборам специфично за UMP45 тука)Тоа им дава нив идеја дека се подобри.А ги пуштиш на бетлфилд, не бе пуна е багови, шо е ова ја пукам не го утепа кога пукнав, е тоа ти е.Затоа ја купуваат таа една игра, за да си имаат замисла дека се бољи од сите шо играат уопште.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
И пак постојат игри (GTA IV) која што неможам да ја играм со View Distance до крај...
Тоа не е до твојот компјутер туку до играта.

И јас така мислев, но после долго играње јас сум СИГУРЕН дека би ги метел 70% на дечките од форумов во фпс.

Сега тоа неможе да се докажи, но со counter strike на конзоли, мислам дека ќе може да се игра на исти сервери со пц, па ќе правиме тогаш муабет колку се добри конзолашите во фпс.

Зарем 12 МИЛИОНИ се глупави што ја купуваат call of duty секоја година, или Halo или која било игра?
70% во фпс... Yeah, right....

Еднаш на времето најдов една статија каде што на некој натпревар во CoD (не знам дали MW1 или 2) помеѓу најдобрите конзолаши и просечни рс гејмери, погоди кој победил? Хм?
А тек замисли кога ќе излезе CS:GO и вие конзолашите да немате auto-aim, е тогаш ќе биде смеење :icon_lol:

Иначе, 12 милиони не се глупави. Американци се. Уште полошо.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Тоа не е до твојот компјутер туку до играта.

70% во фпс... Yeah, right....

Еднаш на времето најдов една статија каде што на некој натпревар во CoD (не знам дали MW1 или 2) помеѓу најдобрите конзолаши и просечни рс гејмери, погоди кој победил? Хм?
А тек замисли кога ќе излезе CS:GO и вие конзолашите да немате auto-aim, е тогаш ќе биде смеење :icon_lol:

Иначе, 12 милиони не се глупави. Американци се. Уште полошо.
добро бе дунде едно ти мислиш во реалност пушка од 20 кила ке ја нишаниш во глава на некој терорист како на пц што нишаниш со маус, ти не си способен ни да ја држиш пушката не па да нишаниш како со маус, а на конзола со аналог е пореално сето тоа, затоа играј си на пц и не замарај ако незнаеш да играш на аналог со џостик
--- надополнето: Nov 17, 2011 11:11 PM ---
Тоа е логично, но ако сакаш да играш во право светло ти треба постојана надградба. Кај конзолите не е тоа така, купуваш и 10 години не се замараш. А не од 2008 за во 2011 дали ќе ти игра или не. Еден просечен гејмерски пц колку е сега 30 000? Конзола е 17 000 денари сега, тоа е скоро дупло помалце од просекот на пц. И да да тераш ти со еден пц 8-9 години НЕ Е МОЖНО. Ќе ти треба МИНИМУМ 3 пати надградба и тоа она убава.

100 000 денари vs 17 000 конзола (плус најубавите игри се експлузиви)

To e то .
--- надополнето: Nov 17, 2011 12:50 PM ---
Уствари PC гејмерите можете да се буните колку сакате. ФАКТ е дека конзолашите се во предност со заштеда на пари, повеќе имаат игри и што ли не.

Counter Strike што е за PC гејмингот крал, незнам што ли не е што сакате речете најиграната игра на PC доаѓа и на конзоли.

Едиснтвено нешто што ќе остане на пц е World of warcraft
ni Wow nema da bide kojznae sto, final fantasy ke ja napravat MMORPG za narednata generacija konzoli ke bide imase inrevjua po net
--- надополнето: Nov 17, 2011 11:12 PM ---
На пц нема да му се потресувам за тоа дали ќе добијам RROD или ќе ми се прегрее.



И за тоа пц од 2008ма неможе да игра нешто ново, си се излажал дебело.

Процесорот мене во цела конфигурација ми е најнов, 2008ма, и најверојатно хард дисковите.Ништо друго.Сеуште можам да играм нови игри.GTA IV можам до крај со најнов печ да ја играм, без проблеми ама ич.Крајзис, на ултра,бетлфилд 3, ултра без антиалиасинг али нема веза толку, битно е ако знаеш како да си направиш пц нема да му ја мислиш, пц не се обновува на секои 2-3 месеца, еднаш го направиш па за едно добри 3-4 години па ќе му ја мислиш.
ПЦ што ке трае 3-4 години пута 2 од цената на конзлоата која ке трае 6-7 години.. Umad?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
добро бе дунде едно ти мислиш во реалност пушка од 20 кила ке ја нишаниш во глава на некој терорист како на пц што нишаниш со маус, ти не си способен ни да ја држиш пушката не па да нишаниш како со маус, а на конзола со аналог е пореално сето тоа, затоа играј си на пц и не замарај ако незнаеш да играш на аналог со џостик

ni Wow nema da bide kojznae sto, final fantasy ke ja napravat MMORPG za narednata generacija konzoli ke bide imase inrevjua po net

ПЦ што ке трае 3-4 години пута 2 од цената на конзлоата која ке трае 6-7 години.. Umad?
Од тебе не ни очекувам некој паметен пост, така да... ок...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
да им ебем матер само што го купив најновиот иксбокс слим ,сега понов ќе излегувал ццц
бар да знаев ќе почекав уште година-две...:(
Одличен избор си направил. Јас сега пак би купил конзола, бидејќи ете да речеме наредна година излегува цената ќе биде повисока сигурности заштити еден куп да можеме ние да си го купиме ќе поминат 3 години :).
--- надополнето: Nov 18, 2011 12:10 AM ---
А само едно предупредување, ако речат дека ќе има 2-3 гига рам немој да мислите дека ќе биде слаба машина :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.548
Поени од реакции
3.845
да бидам искрен јас повеќе сакам конзола. Нов хбох се верува дека ќе излезе за 1-2 години. А подобрен компјутер излегува секоја секунда а плус позгодно ми е да играм на голем телевизор со џојстик и без да се замарам со други ствари него на тастатура.. Е сега има некој игри што се боље на ПЦ али во глобала јас сум за конзола..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom