Гејминг војна

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
http://www.ign.com/articles/2011/11/09/report-xbox-720-releasing-holiday-2012

Од целиот артикл, ми се свиѓа само шпекулацијата дека би бил поефтин од оригиналниот Xbox. Ама нема логика муабетот дека Microsoft сака подобра синхронизација со Windows 8 и Mobile, зашто примарна цел на конзолата се игрите, а не што и како поддржува за синхронизација. Ако навистина тоа им е цел, тогаш ќе изгубат од Sony.

Earlier this week, the web was set ablaze with new rumors regarding the next-generation Xbox, otherwise known as the Xbox 720 and allegedly codenamed ‘Loop.’ The original report suggested that the new system would be cheaper and smaller than the Xbox 360, be based on Windows 9 and sport ARM processing architecture.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
http://www.ign.com/articles/2011/11/09/report-xbox-720-releasing-holiday-2012

Од целиот артикл, ми се свиѓа само шпекулацијата дека би бил поефтин од оригиналниот Xbox. Ама нема логика муабетот дека Microsoft сака подобра синхронизација со Windows 8 и Mobile, зашто примарна цел на конзолата се игрите, а не што и како поддржува за синхронизација. Ако навистина тоа им е цел, тогаш ќе изгубат од Sony.

Earlier this week, the web was set ablaze with new rumors regarding the next-generation Xbox, otherwise known as the Xbox 720 and allegedly codenamed ‘Loop.’ The original report suggested that the new system would be cheaper and smaller than the Xbox 360, be based on Windows 9 and sport ARM processing architecture.
Муабетот им беше следен

Ако ти на хбохот ставиш ајпод, хбохот ќе го препознае и ќе можеш да пушташ музика и слично. Ако ставиш windows phone не се дешава ништо, неможеш ни музика да пуштиш ни слики :)


Исто така ќе го има и ова


Да бидам искрен АМА ИЧ СЕ НЕ ЗАМАРАМ, јас сакам само јака машина да биде, и што е уште побидно нека има мали промени но контролерот ДА ОСТАНЕ ИСТИ. Ако го направат помал ќе се отепам.
--- надополнето: Nov 10, 2011 12:27 PM ---
Цената ќе биде 299$ највероватно, додека стариот ќе почнат за 129$ да го даваат :) (ќе излегуваат игри и за стариот уште 1-2 години и потоа во пензија.)

Него додека сме на гејмиг војна да поставам уште едно прашање кое долго сме се расправале.

Skyrim една од НАЈГОЛЕМИТЕ игри излезени досега, игра која едностварно и неможе да биде "свртена" милиони квестови, една од најголемите мапи до сега и дечките успеаа да го стават сето тоа на САМО 5,5 гига.

Прашањето ми беше, дали стварно на оваа генерација им требаше blu ray за гејминг? Дали 3-д гејмингот се проби колку што го турка сони?

За потсетување сону е во загуба неворајтни 1,2 БИЛИОНИ доларчина ЛИНК
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
ОК чудно, сега потврдија дека Halo 4 ќе биде на 360-кава. Таа излегува некаде месец Ноември 2012 што значи сепак нема да видиме нова генерација ни наредната година.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Излезе Uncharted 3: Drake's Deception и одлично се продава. Оваа игра изгледа ќе ги собори сите рекорди за PS3 конзолата.

Uncharted 3 Sells 3.8 Million Copies
Sony has now confirmed that the number represents units sold.
Така се крева галама :), како и да е логично за Сони таа бројка е доставени игри сепак а не продадени.

http://www.vgchartz.com/worldtotals.php?name=Uncharted 3: Drake's Deception

Како и да е ќе се продава игра, само сега жустро е многу игри има :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Istite koi go sozdadoa gejmingot imaat pravo to re-shape the hell out of it.

Gejmingot voopsto ne e unistet, single-player gejmingot mozebi... Nikogas nemalo poveke gejmeri od kolku sto ima deneska, i kolku sto ke ima utre, i sekoj den vo idnina.

Ama hej, te sfakam, mora da ima V for Vendeta type of fellas. :)
Конзолашите НЕ се гејмери.
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
1303821078030.png

не е толку до конзолите колку што е до заедницата која ги применува, дистрибутерите многу добро го знаат тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Конзолашите НЕ се гејмери.
секако

Не се играчи тие кои користат направа создадена само за пуштање игри (играчка конзола) и притоа употребуваат медиум (пад) анатомски и секако конструиран токму за играње.
За разлика од овие неиграчи, вистинските играчи користат за играње направа која уште само не се користи за перење алишта, а се користи меѓу милионите нешта...па и за играње. Притоа вистинските играчи се идеално опслужени со медиум кој е примарно конструиран за куцање текст (тастатура) и опслужување на направата (+ маус).

А сега сериозно:

Кога излегува конзола и ја ја купувам, во наредните година дена (минимум) вашите ПиСи-ја немаат игри со квалитет блиску до конзолата.*

Али тоа не се рачуна, пошто "конзолашите не се гејмери".

* Имаат само теоретски со влог од едно 5000 евра за опрема.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
секако

Не се играчи тие кои користат направа создадена само за пуштање игри (играчка конзола) и притоа употребуваат медиум (пад) анатомски и секако конструиран токму за играње.
За разлика од овие неиграчи, вистинските играчи користат за играње направа која уште само не се користи за перење алишта, а се користи меѓу милионите нешта...па и за играње. Притоа вистинските играчи се идеално опслужени со медиум кој е примарно конструиран за куцање текст (тастатура) и опслужување на направата (+ маус).

А сега сериозно:

Кога излегува конзола и ја ја купувам, во наредните година дена (минимум) вашите ПиСи-ја немаат игри со квалитет блиску до конзолата.*

Али тоа не се рачуна, пошто "конзолашите не се гејмери".

* Имаат само теоретски со влог од едно 5000 евра за опрема.
Сликовито објаснето:

Typical console "gamer"

Typical PC gamer
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Јас дома имам и ПЦ и конзола (Xbox) и брат ми кисне по цел ден на неа и незнам шо убаво гледа во неа.
А не паѓа на грб да признае оти не вреди да се игра на конзола.
На пример ФПС на конзола еве 4 год не можам да се навикнам тапа ми е, нема стратегии уште еден минус, па и сите други игри ми се подобри на ПЦ.
А за новата конзола не ни размислувам да ја зимам освен брат ми да инсистира ептен
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Јас имам едно прашање ако може да ми одговорите. Јас купив хвох во 2007 година и го платив 450 евра и до ден денес сеуште играм со истиот хвох. Колку ке ме кошташте нов ПЦ наменет за гејминг во 2007 и уште колку ке требаше да потрошам на наградба и слично притоа да можам да ги играм ГТА 4, ЛА Ноире игри кои бараат многу за да се играат на ПЦ а притоа работат без проблеми на хвох и рѕ3. Ако може некој да ми каже некоја цена според негова проценка колку би ме коштало тоа и дали сум направил вистински избор или не.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Јас имам едно прашање ако може да ми одговорите. Јас купив хвох во 2007 година и го платив 450 евра и до ден денес сеуште играм со истиот хвох. Колку ке ме кошташте нов ПЦ наменет за гејминг во 2007 и уште колку ке требаше да потрошам на наградба и слично притоа да можам да ги играм ГТА 4, ЛА Ноире игри кои бараат многу за да се играат на ПЦ а притоа работат без проблеми на хвох и рѕ3. Ако може некој да ми каже некоја цена според негова проценка колку би ме коштало тоа и дали сум направил вистински избор или не.
Неможе никој да ти каже дали си направил вистински избор или не. Ти си избрал конзолаж за да играш, јас никогаш не би купил конзола, иако не играм многу, сепак на PC ми е поголемо уживањето.. Така да ако тебе повеќе мерак ти прави конзолата, тоа е тоа.
Е сега за цената, компјутерот мислам дека би дошол малку поскап, но и тоа зависи од конфигурацијата. Ти можеш GTA IV да ја играш на конфигурација од 500 евра, и од 1000.
Мое мислење е дека копјутерот би те фатил малку поскапо :). Бидејќи убаво имаш напоменато, компјутер за Гејминг.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Неможе никој да ти каже дали си направил вистински избор или не. Ти си избрал конзолаж за да играш, јас никогаш не би купил конзола, иако не играм многу, сепак на PC ми е поголемо уживањето.. Така да ако тебе повеќе мерак ти прави конзолата, тоа е тоа.
Е сега за цената, компјутерот мислам дека би дошол малку поскап, но и тоа зависи од конфигурацијата. Ти можеш GTA IV да ја играш на конфигурација од 500 евра, и од 1000.
Мое мислење е дека копјутерот би те фатил малку поскапо :). Бидејќи убаво имаш напоменато, компјутер за Гејминг.
Не е уживање да се игра ГТА 4 на 800х600 на најслаби сетинзи. Тоа не е компјутер за гејминг. Јас избрав конзола бидејќи е поисплатливо според мене и бидејќи има поголем избор на игри. Смачено ми беше со тоа дали ке ми ја фати некоја игра или не. И купив конзола бидејќи знам дека која и игра да ја одберам ке ја играм без проблем без да се нервирам дали ке сецка играта, дали треба нов пач и слично. Гледам во темата за ЛА Ноире многу луѓе имаат проблем со играта и немозат или пак ја играат со многу проблеми и ја плукаат играта. Не е лоша играта ако твојот ПЦ неможе да ја поднесе нејзе. Секоја игра за ПЦ има и одредени побаравуња. Ако сакаш да ја купиш играта и да дадеш 50 евра ги гледаш побарувањата на играта ги гледаш можностите на твојот ПЦ и се одлучуваш дали ке ја купиш или не. А на форумов 90% симињаат игра од замунда ја инсталираат без да им трепне око дали може нивниот пц да ја пушти играта, без да видат побараувња и слично и одма плукаат по играта не била оптимизирана вака така а не ја ни платиле.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Јас имам едно прашање ако може да ми одговорите. Јас купив хвох во 2007 година и го платив 450 евра и до ден денес сеуште играм со истиот хвох. Колку ке ме кошташте нов ПЦ наменет за гејминг во 2007 и уште колку ке требаше да потрошам на наградба и слично притоа да можам да ги играм ГТА 4, ЛА Ноире игри кои бараат многу за да се играат на ПЦ а притоа работат без проблеми на хвох и рѕ3. Ако може некој да ми каже некоја цена според негова проценка колку би ме коштало тоа и дали сум направил вистински избор или не.
Јас во 2008 си купив компјутер за 300 евра и еве уште ги тера најновите.
--- надополнето: Nov 17, 2011 11:11 AM ---
Не е уживање да се игра ГТА 4 на 800х600 на најслаби сетинзи. Тоа не е компјутер за гејминг. Јас избрав конзола бидејќи е поисплатливо според мене и бидејќи има поголем избор на игри. Смачено ми беше со тоа дали ке ми ја фати некоја игра или не. И купив конзола бидејќи знам дека која и игра да ја одберам ке ја играм без проблем без да се нервирам дали ке сецка играта, дали треба нов пач и слично. Гледам во темата за ЛА Ноире многу луѓе имаат проблем со играта и немозат или пак ја играат со многу проблеми и ја плукаат играта. Не е лоша играта ако твојот ПЦ неможе да ја поднесе нејзе. Секоја игра за ПЦ има и одредени побаравуња. Ако сакаш да ја купиш играта и да дадеш 50 евра ги гледаш побарувањата на играта ги гледаш можностите на твојот ПЦ и се одлучуваш дали ке ја купиш или не. А на форумов 90% симињаат игра од замунда ја инсталираат без да им трепне око дали може нивниот пц да ја пушти играта, без да видат побараувња и слично и одма плукаат по играта не била оптимизирана вака така а не ја ни платиле.
Тоа што прават неоптимизирани портови од конзоли воопшто не е вина на компјутерите туку на креаторите на играта.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Јас во 2008 си купив компјутер за 300 евра и еве уште ги тера најновите.
Што компјутер е тоа за 300 евра што и ден денес ги тера најновите? Јас платив пред 4 месеци 1000 евра за компјутер за да можам да играм како човек. И пак постојат игри (GTA IV) која што неможам да ја играм со View Distance до крај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom