Германски јазик

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Пропуштив шансата да учам ова во средно па сега надоместувам со приватни часови! Иначе падежите не биле воопшто комплицирани ко што ми изгледаа порано, најверојатно називите ми звучеле страшно :)
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Па неможе да се измисли за секој дел од колата македонски збор едноставно се прифаќа странскиот.

само киндер е германизам од kinda (така мислам се пишува) -деца
Kinder-znaci-deca,a-ne-kinda,patem-jajce-ne-e-germanski-zbor:-Ei-e-jajce
p.s.jas-se-izvinuvam,ama-nemam-space
 
С

сашенко

Гостин
Учев три години, па после една пауза голема и 4 години ни реченица германски прочитано.Сега најверојатно пак ке ми треба и ке се убијам зашто не продолжив да учам.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Дали некој знае кое училиште за странски јазици во Скопје е најдобро за учење на германски?
Jas-ucev-vo-rabotnicki-univerzitet-Koco-racin-ama-iskreno-ne-go-biva,-ne-bea,seriozni,-iako-jas-si-bev-seriozna-ucev-intenziven-kurs,bidejki-kasno-mi-tekna-da-se-zapisam,so-toa-sto-steknav-znaenje-sepak-koe-ke-mi-treba-za-normalna-komunikacia,-edino-dobro-bese-sto-imase-komunikacija-pomegu-tie-sto-slusaat-kursot-na-germanski-znaci-se-pravea-razgovori,tamu-ucev,do-cetvrti-stepen-no,potoa-bidejki-nemase-dovolnen-broj-na-ucenici-se-prefrliv-vo-Snt.Valentine-i-gi-zavrsiv-dvata-stepeni-posledni-znaci-godinava-zavrsiv-veke-so-germanski,-ama-ne-mi-se-svigase-mn-mn-kursot-bidejki-nemase-komunikacija-na-germanski,poveke-na-makedonski
--- надополнето: Jun 16, 2011 10:50 AM ---
^ Не бе кад кад потсеќаат на Лудвиг ван Бетовен, посебно коа се станати од спиење.
Како и да е naumdb и јас би ти го препорачал Центарот за странски јазици како еден од квалитетните. Има историја школото, има и кадар на квалитет. Штета можеше и Р.У. „Кочо Рацин“ но за жал таму има квалитетна фела на професори но школото замира.
Jas-voKoco-racin-iskreno-poso-bev-intenziven-kurs,dosta-raboti-znaev-koga-dojdov-vo-Snt.Valentine-znaev-mn-poveke...dobra-e-profesorkata-ama-nema-ucenici-i-zatoa-mozebi-nema-da-moze-da-se-zapise
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Некој да сподели, на кој начин учел, колку време му било потребно да го совлада германскиов јазик?
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Некој да сподели, на кој начин учел, колку време му било потребно да го совлада германскиов јазик?
За учење на било кој јазик најбитна ти е желбата, односно навистина да сакаш да го учиш тој јазик. Втор и според мене мнгу битен фактор е професорот/професорката, колку тој/таа ќе го мотивира и заинтересира слушателот. За совладување на јазикот важно е и тоа за каде ти треба. Дали сакаш да го научиш лично за себе, дали ти треба за на работа/студирање и сл. Бидејќи сум професорка по германски јазик, би ти кажала дека најмногу што можиш да совладаш е доколку посетуваш интензивен курс ( 2 пати неделно по 90 мин) за три месеци би добил еден степен односно А1/А2. Секако дека успехот многу зависи и од тоа колку си спремен да учиш/вежбаш дома без разлика на возраста. Колку и да те убедуваат дека за побрзо се можи, не се можи. Финтата е навистина да се научи се што е предвидено а не само да се предаде лекцијата и само граматиката.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Не знам зошто, но навистина во училиштата некако како никој да не сака да учи германски повеќе од тоа што е предвидено во програмата. А за тешко, ако си учиш редовно, нема да ти биде, барем ќе го знаеш тоа што го бараат во школо ако не повеќе. Е мене ме интересира, дали со тие 7 години што го имаме учено во школо, ако ја имаш сфатено основата е доволно и да продолжиш и на факултет?
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
Живеам во Германија од 2006 а потоа и во Белгија го усовршив, баајаги го баратам со се граматика :)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
да не знае некој да ми каже онлајн речник македонско- германски ???
 
С

Спасе супата

Гостин
Имам две прашања.
1. Дали некој има искуство со тие Розета стоун курсевите што се за на компјутер. Дали се ефективни односно дали може нешто да се научи од нив или не?
2. Колку време отприлика (месеци, години) ќе ми треба ако учам по 1 час дневно да стигнам до б1 ниво? Не сум генијалец за јазици туку обичен просечен човек.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Имам две прашања.
1. Дали некој има искуство со тие Розета стоун курсевите што се за на компјутер. Дали се ефективни односно дали може нешто да се научи од нив или не?
2. Колку време отприлика (месеци, години) ќе ми треба ако учам по 1 час дневно да стигнам до б1 ниво? Не сум генијалец за јазици туку обичен просечен човек.
Зависит шчо ниет имаш. Ак сакаш да научиш како да купвиш во гранап, да прашвиш к'ј имат овде за јадење леп, или кун каде се ојт за на банка, Розета стоун е таман. Со сат дневно ќе мојш и убо да се снајдиш Ѓерманија -- да копаш канали, да бериш по нивје, или да се качвиш по бауштели. Зато шчо на таквите локации не ќе ти требит ногу немачки. А за малу покомлицирани муабети Розетава е ефективна колку и телекинезата на исцелителон Иван од Куманово.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Зависит шчо ниет имаш. Ак сакаш да научиш како да купвиш во гранап, да прашвиш к'ј имат овде за јадење леп, или кун каде се ојт за на банка, Розета стоун е таман. Со сат дневно ќе мојш и убо да се снајдиш Ѓерманија -- да копаш канали, да бериш по нивје, или да се качвиш по бауштели. Зато шчо на таквите локации не ќе ти требит ногу немачки. А за малу покомлицирани муабети Розетава е ефективна колку и телекинезата на исцелителон Иван од Куманово.
Ам ак знјш на ѓермански леп да купиш и да опиташ кисела зелка коллу чинит, розета ич не ти требит. Прашај го Риста (Аристотела), ак не ми вервиш, тој секој ден ја читат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom