Германски јазик

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од The Mummy, 18 јули 2006.

 1. marinium

  marinium Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !

  Член од:
  5 мај 2013
  Мислења:
  953
  Допаѓања:
  484
  да да ги знам ...:)
  --- надополнето: 20 септември 2013 во 19:15 ---
  фала ти премногу... :P :cuc: xD :)
   
  На babsyy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LightWeight

  LightWeight

  Член од:
  21 декември 2011
  Мислења:
  561
  Допаѓања:
  286
  ако некој знае некој добар што дава приватни часови нека напише тука или пп. и отприлика за 2 години од 0 до кој степен може да се стигне ? фала и поздрав
   
 3. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  950
  Допаѓања:
  2.352
  јас знам дека овие училиштава за странски јазици даваат и посебни часови по 1 саат 2х неделно.Ако земеш возрасен курс ќе завршуваш 2 степени за 1 година значи за 2 години ќе имаш земено 4 степени не е лошо.иначе цената некаде е 500 ден од час.
   
 4. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.002
  Германскиот за мене е еден од најубавите јазици.На некој што можеби не го изучува или не го учел,често им звучи груб,но кога имате познавање од тој јазик и кога ќе прочитате некоја книга од познати германски автори мислам дека ќе се изненадите.Пред некое време земав книга од Браќата Грим,на германски и е навистина предобро напишана(иако не разбирав се,бидејќи незнам до толку многу германски уште)
  Еве ви ја Ode/an die Freude(Ода на радоста) на матичниот јазик :D

   
 5. Unkind

  Unkind

  Член од:
  13 септември 2009
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  33
  Курс за возразни до два пати неделно во зависност од времето на часот од 45 мин до 1час еден степен се завшува за 2 до 2ипол месеци...јас при крај сум со првиот степен и добро оди мислам како јазик важат 10 правила за читањето на зборовите со читање и изговарање се совладува брзо...малку запнав кај неправилни членски форми на дер дие дас оти се ставаат пред секој збор а голем дел се неправилни ...Целосно гледано како јазик не е премногу тежок ..според мене со 2 до три степени ќе имаш голема основа па и да почнеш сам да си читаш пишуваш да си пребаруваш нешто по интернет на гер. па и да си прочиташ некоја мала книга
   
 6. nicole_l

  nicole_l

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  512
  Допаѓања:
  592
  Ако може некој што солидно го познава јазикот да го напише значењето на аusschauen во првата реченица, и kommen auf во втората реченица.

  - Wie schaut es denn bei Ihnen ganz persönlich mit Freundschaften aus?

  - Also ich komme so alles in allem auf ein halbes Dutzend Freunde, also enge Freunde.
   
 7. jasisamojas

  jasisamojas Не ми треба титула

  Член од:
  26 ноември 2008
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  419
  Интересни реченици за превод на македонски јазик:
  ausschauen = изгледa
  Иако основното значење е „изгледа„ тука не може да се направи буквален превод.
  Јас би го превел ова прашање вака: „Како стоите Вие лично на темата пријателства?„ или пак „До каде сте Вие лично на полето пријателства?„

  А вторава реченица ви ја превел: „Па сè на сè ќе му дојдат околу десетина, значи блиски пријатели„ или пак „Па сè на сè ќе се фатат околу десетина, значи блиски пријатели„.
   
  Последно уредено: 23 јуни 2016
  На nicole_l му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.658
  Допаѓања:
  3.749
  Може некој да објасни ? се работи за облека во сите 4 случаеви, зошто кај Kleid се става ein , кај Hose eine кај другите пак einen. Не гледам некоја логика...
  [​IMG]
   
 9. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.555
  Допаѓања:
  1.077
  Различни родови се. Ein e среден Das, Eine е женски Die, einen е машки Der. Ова се форми на неопределен член во Акузатив. Акузатив во овој случај се користи како директен предмет.
   
  На Dallas Mavericks му/ѝ се допаѓа ова.
 10. nicole_l

  nicole_l

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  512
  Допаѓања:
  592
  Ако може некој да препорача професор по германски јазик кој дава приватни часови за подготовка на Гете испитите. Потребен ми е за корекција на текстови и за делот Зборување.
   
 11. Spo_Dex_Coquvaporte

  Spo_Dex_Coquvaporte Слободен Ропак

  Член од:
  2 декември 2015
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  4
  Дали има некој да препорача проф.по германски искусен што си ја знае работата? за часови дома? Да е некој што сигурно ќе ми помогне,
  Тапа сум ама сакам да научам,мислам знам основа,знам како се чита знам да читам ама мора да научам супер 26г. Ми треба професор со добро познавање и искуство сигурен некој бидејќи одев кај еден чоекот знае знае и на крај тапа џонсон повеќе јас знаев него тој хахахаха.. Ако некој знае за таков проф.
  -Дома да си учам
  -Цената да не е плафон, јас поштено ќе си платам
  -ќе се договорам со тој професор за останатото
  ....Озбилен заинтересиран...кој има да препорача итно нека пише
  Однапред благодарам
   

Сподели преку: