Германски јазик

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Jas uste od 5 odd ucam germanski i so ogled na toa deka sega zavrsiv vtora godina sredno znaci ucam vise 6 god.E sea problemot e sto nauciv po nesto ali toa e mnogu malku.A me interesira zasto razmisluvam i za studiranje u stranstvo a tamu ne mi e dovolen samo angliskiot koj super go znam.Znaci imam zelba da naucam germanski ali zeznat e da mu se snevidi ima 300 pravila i isklucoci.
Sto mislite vie za germanskiot jazik,naucivte li nesto na skolo i slicno?
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
The Mummy Returns напиша:
Znaci imam zelba da naucam germanski ali zeznat e da mu se snevidi ima 300 pravila i isklucoci.
Ако сакаш да научиш ќе се потрудиш и ќе научиш. Јас 4ри години учев германски не научив многу поради професорите, на почетокот на септември ќе земам приватни часови. Мене не ми е многу тежок германскиот јазик
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Dobro i toa e tocno deka moze ne e epten tezok i deka ako se saka moze da se nauci ama sepak e potezok od angliskiot.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Jas pak ne mislam deka e strashno tezok.Nikogas ne sum uchela,ama studiram svedski i norveshki i pokraj niv (kako germanski jazici) skoro i da razbiram 50% germanski (a nikogas o raka ne sum fatila germ. uchebnik ili kniga). Abe treba da se uchi, do toa e valjda,ne e do profesorite. Moito profesori na fax ne se cvekjinja,ama doma si poduchvam,sto e najvazno.A i komunikacija treba.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Братколку и да го учиш и да ги знаеш сите правила убаво, кога ќе дојдеш во Германија ќе сфатиш дека за разлика од Англискиот треба да проживааеш во германија за да науќиш да го разбираш и збориш, ама нешто што можам да те советувам, снабди се со германска литература, и пишувај текстов , многу пишувај така бсарем ќе си го зголемиш резникот и ќе ти останат граматичките правила во глава, а за да навистина почнеш да го разбираш од слушање и да го збориш како треба само Германија му е мајката и ништо друго.
Ова од лично искуство, еве сега го завршувам мојот втор семестар овде во Германија.
Башка рачунај објективно гледано мислам дека некои филолози кажуваат дека македонскиот има дури потешка граматика од германскиот.
 

princess

DaRe tO DrEaM
Член од
8 јуни 2006
Мислења
245
Поени од реакции
0
germanski ucev vo osnovno i plus idev na intenziven kurs....za 3godini gi zavrsiv site osnovni stepeni no sega vo sredno prestanav a profesotor ni e katastrofa i imam mnogu raboti zaboraveno, a me mrzi da sednam da poftaram. zatoa ke ti kazam edno: ako stvarno si resen da go ucis jazikot zagrej si go stolceto, zemi si casovi zasto samo so ona od skolo ke naucis samo nekoi najosnovni raboti koi nema da to bidat dovolni.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Bacillus gagous напиша:
Братколку и да го учиш и да ги знаеш сите правила убаво, кога ќе дојдеш во Германија ќе сфатиш дека за разлика од Англискиот треба да проживааеш во германија за да науќиш да го разбираш и збориш, ама нешто што можам да те советувам, снабди се со германска литература, и пишувај текстов , многу пишувај така бсарем ќе си го зголемиш резникот и ќе ти останат граматичките правила во глава, а за да навистина почнеш да го разбираш од слушање и да го збориш како треба само Германија му е мајката и ништо друго.
Ова од лично искуство, еве сега го завршувам мојот втор семестар овде во Германија.
Башка рачунај објективно гледано мислам дека некои филолози кажуваат дека македонскиот има дури потешка граматика од германскиот.
Da i jas taka mislam, na uciliste od ednoto vlegva od drugoto izlegva,doma ako ne zemish da chitnesh dzabe e se. Knigi neka chita,ne mora so rechnik v raka, shto kje zapamti kje zapamti,konstrukcii kje nauchi i pravilata nema da se pravila,a navika na izrazuvanje (so primeri kje gi uchi,a ne Definicija za opredelen chlen: bla bla bla,prikazni sto se zaboravaat) I chat :) Pomaga strashno mnogu,ako nemas moznosti da odis vo germanija ;)
 
С

Сатори

Гостин
Германскиот го обожавам, мн. мн. убав јазик.Не го зборувам сосем течно, но сепак зборувам и можам да се снајдам, малку од малку.Инаку не е тежок за учење, напротив!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе ако желбата е силна ништо не е тешко.
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Probaj da go najdes The Rosetta Stone German 1 i 2.
Mnogu dobra programa. Mnogu ke ti pomogne.
 
Член од
25 мај 2006
Мислења
72
Поени од реакции
0
Jas zemav privatni casoj germanski use od mala i nauciv mnogu i mnogu go sakam jazikov bash zato sho imat komplicirana gramatika i sl. ali sega veke go vladeam i ne mi e problem da zborvam itn itn..
a isto zavisit i od profesorot kolku kje naucis..obicno na skolo ne se ucit niso so nashive profesori...
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Покрај англискиот имам учено француски... Можеби францускиот е троа „полигав”, ама барем е милозвучен по изговор. Тоа германскиот е јазик кој би го увел во сите војски на светов како официјален - крут, стегнат, наредувачки. Бљак.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Thief напиша:
Покрај англискиот имам учено француски... Можеби францускиот е троа „полигав”, ама барем е милозвучен по изговор. Тоа германскиот е јазик кој би го увел во сите војски на светов како официјален - крут, стегнат, наредувачки. Бљак.
Искрено зборено Германскиот иако и за мене беше изненадувачки, ама е помек и по мелодичен од македонскиот, до сега македонскиот е еден од најкрутите јазици што сум ги чул, мислам дека и филолозите ќе се согласат со мене, само човек прво треба да ги научи јазиците за да биде компетентен да каже нешто за нив.
А францускиот ми е невидено лигав, мене најмилозвучен ми е Италијанскиот, ама кога би учел уште некој странски прво би било Шпански.
И тргнете го тој стереотип дека германскиот е наредувачки , тоа останало од времето заради хитлер, ако сакате да го почуствувате гермаскиот обидете се да го читате Шилер, Кафка, Гете, Херман Хесе ама на германски. Навистина е тешко и за германците да ги разберат речениците на Гете, мајсторство во составувањето на сложени реченици.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Ima i pogrubi jazici od germanskiot, na prvo mesto definitivno mi e islandskiot,no zatoa pak mi e omilen jazik i se nadevam koga-togas kje uspeam da go podnaucham.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom