Германија - Израел - Палестина повторена историја, сменети улоги...

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Споредбени слики меѓу тоа што во втора светска војна им се случуваше на евреите и тоа што сега истите го прават со палестинците, разликата е само во годините....

Hitler Israel now












CHECK POINTS NOT TO ALLOW PEOPLE BASIC FREEDOM OF MOVEMENT











ARRESTS & HARASSMENTS











DESTROYING HOMES & LIVELIHOODS






GIFTS (WITH LOVE) FROM THE CHILDREN OF PEACE-LOVING & CIVILIZED COUNTRIES















THE ISRAELIS PRACTICE THE SAME TACTICS





Извор
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Евреите во Германија не се бореле за уништување на таа држава, напротив биле активни чинители во неа.

Сходно споредбата не е на место бидејќи тезите се сменети.

Израел се брани да опстане, а заради природата на заканата е приморан на радикални мерки. Цената што ја плаќа е огромна заради пропагандата што ја трпи.

ЕВЕ КАКО СЕ ОДВИВА ТАА ПРОПАГАНДА:

http://current.com/items/89690567/pally ... dia_pr.htm
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Се бори да опстане?
Да опстане од народ кој го потиснале (колку и тој народ да е природно рчкало)?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Tocno izrael e raketiran i nema koncentracioni logori pa cijanid i gorenje tela ne e sporedlivo..izrael brani drzava no preteraa premnogu civili zaginaa mislam deka izraelskite bespilotni letala gi znaea site lokacii koi treba da bidat unisteni......no ne i civili da patat..SRAMOTA E TOA ZA IZRAEL
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Јас не знам дали е можно на територија колку Охридсково езеро на која живеат 1,5 милиони Палестинци да нема цивилни жртви.Плус Хамас ги користи како жив штит...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ај па ке прашам ако во израелска банка терористи земат 300 заложници Евреи како жив штит,ке ја ја применат ли Израелците истата метода т.е. да ја дигнат банката во воздух со се терористите но и живиот штит?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Tocno nemase posteduvanja izrael pretera a sto se odnesuva do prasanjeto mislam deka izraelcite ke go kopiraat CPECNAZ i NERVNIOT GAS no NE i neuspehot vo ucilisteto na kavkaskiot reon

i sega se poveke poveke da ne kazam 80%od muslimanite vo svetot (chatuvam so niv za izrael ama GO MRAZAT dobrovolno se aktiviraat poradi konfliktot
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ми "испариле" сликите :) ќе ве молам да го користите линкот кој води директно до нив :smir:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Море алал да им е на Израелците... Можам да ги разберам... Со каков олош се опколени добро е и што толку ги трпат...
Па замислете секој ден по некоја граната да паѓа во Скопје или околните села и градови... Некој нон-стоп да те гранатира и да не ти дава на мир да излезеш од дома и да се прошеташ...!!! Израел се соочува со фанатици кои испраќаат дури и мали деца во самоубилачки мисии, а сега се вадат дека гинеле цивили... Па и тие терористи, Хамас или кои и да беа, па и тие се цивили... Да не се тие случајно војници со униформи...??? Како да не... Секој потенцијален цивил е можно да е самоубиец или член на Хезболах или Хамас (како и да е)... Со такви фанатици на врат, нормално е дека ќе ти прекурчи се и ќе одиш на масовно уништување... ПОТПОЛНО ГИ ОПРАВДУВАМ ИЗРАЕЛЦИТЕ...!!!
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
140
Поени од реакции
2
izraelcite imaat potpolno pravo zas svoja drzava na taa teritorija bidejki i tie bile progonuvani od taa zemja prvin od rimjanite pa od krstosnicite i na kraj od arapite i imaat potpolno pravo da si formiraat tamu svoja drzava 'vetenata' zemja ne znam dali znaete no na izraelcite im bilo ponudeno da formiraat zemja vo afrika na plodna zemja so izobilstvo na voda no tie ne sakaa da zemaat neshto shto e tugjo tuku si sakaa da si se vratat vo svojata pratatkovina isto kako shto sakaat proteranite makedonci od egejska makedonija da si se vratat vo svoite ognishta
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Се бори да опстане?
Да опстане од народ кој го потиснале (колку и тој народ да е природно рчкало)?
Не апокалипто не е проблемот народот внатре во Израел/Палестина, проблемот се радикалните исламистички пропаганди кои доаѓаат од некои други држави кои го опкружуваат Израел/палестина кои се далеку поизразени и поразвиени во тие опкружувачки држави.
Да не ме разбереш погрешно мене јазно мие дека изреалците се малку вообразени што не епричина да ги мразиме туку да ги прифатиме како такви карактери. Ама знам дека и палестинците можат да бидат многу фини се додека не отвориш религиозно поврзана тема бидејќи сум бил во подолготрајно присутство на палестинци.
Како и да е многу е посложена целата проблематика, нешто слично као кај нас на балканов и таму на блискиот исток ги имаат истите параметри ко балканот, стари цивилизации, стратешки копнен патен правец, многу преселби на многу народи.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
И зашто им ги згустиле таму Евреите??? Кој к*р воопшто бараат таму тие луѓе што себеси се нарекуваат Израелци???
Не можам да ја разберам фашистичката причина поради која е створена таа држава. Па замислете, тоа ти е исто како на сред Белград да направат бегалски камп за косовари.. И, да биде автономна територија.:uvo:
Тоа ти е исто како да бомбардираш Македонци на Вичо, со следните оправдувања:
1.- Комунисти
2.-На таа територија пред тоа живеело "грчкото племе" Македонци.

Понижувањето и неправдите на кои е подложен палестинскиот народ во многу ме потсеќаат на нашата македонска судбина, затоа, сите мои симпатии и подршка се на страната на Палестинците.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
И зашто им ги згустиле таму Евреите??? Кој к*р воопшто бараат таму тие луѓе што себеси се нарекуваат Израелци???
Не можам да ја разберам фашистичката причина поради која е створена таа држава. Па замислете, тоа ти е исто како на сред Белград да направат бегалски камп за косовари.. И, да биде автономна територија.:uvo:
Тоа ти е исто како да бомбардираш Македонци на Вичо, со следните оправдувања:
1.- Комунисти
2.-На таа територија пред тоа живеело "грчкото племе" Македонци.

Понижувањето и неправдите на кои е подложен палестинскиот народ во многу ме потсеќаат на нашата македонска судбина, затоа, сите мои симпатии и подршка се на страната на Палестинците.
Ќе се правам дека не сум го прочитал ова... :kesa:Дај преиспитај се малку што пишуваш... Изброј до десет, па напиши ОК...? :tapp:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ќе се правам дека не сум го прочитал ова... :kesa:Дај преиспитај се малку што пишуваш... Изброј до десет, па напиши ОК...? :tapp:
Хехехе.. Кој ми кажува!! Човекот заради кој е измислена реченицава.:pos2::pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom