Германија - Израел - Палестина повторена историја, сменети улоги...

R

RAYTHEON23

Гостин
Не апокалипто не е проблемот народот внатре во Израел/Палестина, проблемот се радикалните исламистички пропаганди кои доаѓаат од некои други држави кои го опкружуваат Израел/палестина кои се далеку поизразени и поразвиени во тие опкружувачки држави.
Да не ме разбереш погрешно мене јазно мие дека изреалците се малку вообразени што не епричина да ги мразиме туку да ги прифатиме како такви карактери. Ама знам дека и палестинците можат да бидат многу фини се додека не отвориш религиозно поврзана тема бидејќи сум бил во подолготрајно присутство на палестинци.
Како и да е многу е посложена целата проблематика, нешто слично као кај нас на балканов и таму на блискиот исток ги имаат истите параметри ко балканот, стари цивилизации, стратешки копнен патен правец, многу преселби на многу народи.
TOCNO E sosednite zemji go stvorija ovoj konflikt(a i arapskoizraelskite vojni imase vlijanie) a izrael ke stanuva se po agresiven a i voeno spremen koga vo takvi drzavi ima koncentracija na vlast vo edna tocka(diktatura)ili na primer IRAN koj teznee da stane regonalna mok(oti poradi sadam ne mun odese bas dobro)pa provocira proizveduvajki hemisko i bilosko oruzje i istovremeno tvrdi deka saka izrael da go unisti(sto ke napravat irancite so nuklearka-sekako nuklearno oruzje):vozbud::vozbud::vozbud::helou:

ete fiksno ke imame reakcija od izrael a potoa 'razmena na nekolku balisticki' paa...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Знаеш многу е тажно што и иран се посочува како директен виновник, бидејќи на истот место каде што бев со палестинците имше и еден иранец со кој повеќе се дружев. И тој ми кажа некои работи кои многу мналку ги знаат луѓето надвор од тие простори. Имено иако официјално и иранецот и палестинците беа музлимани, иранецот не ги сакаше палестинците, ама воопшто не ги сакаше.
Причината е во тоа што иранецот беше персиец а персијците не ги сакаат арапите, без разлика на вера. Е сега во иран е ситуацијата да има и арапи нешто ама воглавно се персијци, ама во моментов на чело е радикал, кој искрено сум сигурен дека толку искрена подршка во негвоите агресивни намери нема тој внатре во иран. Проблемот е што како и во сеуште земји, имено на народот му се пере мозокот преку религијата а овие од радикалните религиозни кругови си најдоа човек кој ќе ги застапува таквите радикални ставови, па грото од народот се водат според тоа што им вика џамијата.
На најголем жалост тука во неповрат пропаѓаат векови градените вредности на живот на персијската култура.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
kako izrael ke go unisti reaktorot jasno so balisticki raketi i iran ke odgovori a amerikancita neka go vidat ova pa da znaat kaj odat i uste so ke pravat(IRAN proizveduva mnogu oruzje)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
kako izrael ke go unisti reaktorot jasno so balisticki raketi i iran ke odgovori a amerikancita neka go vidat ova pa da znaat kaj odat i uste so ke pravat(IRAN proizveduva mnogu oruzje)
Американците во моментов можат само да сонуваат да влезат во Иран бидејќи иран е далеку поголем територијално од се до сега нападнато од стрна на Америка, културно исто така е подалеку развиен, системот им фуннкционира многу подобро, имаат многу поконзистентно население.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Американците во моментов можат само да сонуваат да влезат во Иран бидејќи иран е далеку поголем територијално од се до сега нападнато од стрна на Америка, културно исто така е подалеку развиен, системот им фуннкционира многу подобро, имаат многу поконзистентно население.[/quote

Bas taka ai 40-tina milioni ne se malku:helou:
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Американците во моментов можат само да сонуваат да влезат во Иран бидејќи иран е далеку поголем територијално од се до сега нападнато од стрна на Америка, културно исто така е подалеку развиен, системот им фуннкционира многу подобро, имаат многу поконзистентно население.[/quote

Bas taka ai 40-tina milioni ne se malku:helou:
Точно
 
R

RAYTHEON23

Гостин
izraelcite imaat potpolno pravo zas svoja drzava na taa teritorija bidejki i tie bile progonuvani od taa zemja prvin od rimjanite pa od krstosnicite i na kraj od arapite i imaat potpolno pravo da si formiraat tamu svoja drzava 'vetenata' zemja ne znam dali znaete no na izraelcite im bilo ponudeno da formiraat zemja vo afrika na plodna zemja so izobilstvo na voda no tie ne sakaa da zemaat neshto shto e tugjo tuku si sakaa da si se vratat vo svojata pratatkovina isto kako shto sakaat proteranite makedonci od egejska makedonija da si se vratat vo svoite ognishta
DEFINITIVNO - no izrael znae deka i da otstapi i dade DRZAVA PLESTINA izrael podocna ke bide kako pekol a i drugite arapski zemji moze so avijacija da deluvaat pak ke pagaat rake ti od palestina(sega npovbeke organizirano)
no videte inaku sto pravat
ke mozat grad i kasam raketite da noisat hemisko bioloski boevi glavi
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.074
Ај па ке прашам ако во израелска банка терористи земат 300 заложници Евреи како жив штит,ке ја ја применат ли Израелците истата метода т.е. да ја дигнат банката во воздух со се терористите но и живиот штит?
Споредбата не е во ред. Прашањето би требало да гласи вака:
Дали доколку Ираелската војска користи Израелски деца како жив штит, ке ја ја применат ли Хамас истата метода т.е. дали ќе пукаат во нив? :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Хамас се веќе докажани на тоа поле :).
А прашањето го поставив само заради ова со живите штитови.Сега во ред дека има не викам не ама па до толку испадна дека ова буквално ги држат во раце секој ХАМАСОВЕЦ по 3 цивили со него.Сепак добар дел од ХАМАСОвоците се од таму.Затоа го поставив прашањето дали Израелската армија ке добие исти наредби ако ХАМАС држеше Евреи како заложници.
Не е со намера да го дискредитирам Израел туку напротив баш оти не ми е сеедно кога ке си го окрка и уште повеќе ке си ги врзе рацете заради непромислени акции како оваа.Дефинитивно вакви цивилни жртви можеа да бидат избегнати.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ај па ке прашам ако во израелска банка терористи земат 300 заложници Евреи како жив штит,ке ја ја применат ли Израелците истата метода т.е. да ја дигнат банката во воздух со се терористите но и живиот штит?
nema da ja primenat heindrich barem jas taka mislam tuku ke pregovaraat osloboduvaat palestinci od zatvor i drugi nacini da se minimizira brojot na zrtvite(moze i hemisko oruzje)nisto cudno sto velis a??????
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.074
Хамас се веќе докажани на тоа поле :).
А прашањето го поставив само заради ова со живите штитови.Сега во ред дека има не викам не ама па до толку испадна дека ова буквално ги држат во раце секој ХАМАСОВЕЦ по 3 цивили со него.Сепак добар дел од ХАМАСОвоците се од таму.Затоа го поставив прашањето дали Израелската армија ке добие исти наредби ако ХАМАС држеше Евреи како заложници.
Не е со намера да го дискредитирам Израел туку напротив баш оти не ми е сеедно кога ке си го окрка и уште повеќе ке си ги врзе рацете заради непромислени акции како оваа.Дефинитивно вакви цивилни жртви можеа да бидат избегнати.
Побарај, статистика на однос на цивилни и воени жртви, во сите конфликти после 1вата светска војна, драматично се зголемуваат цивилните жртви. Затоа и таа војна ја сметаат за последна витешка војна. Значи не е Израел држава која би можеле да ја ставиме како посебна во тој поглед, тоа е генерална појава. А што се однесува до човечкиот штит, тој се поставува на стратешки цели, како што се лансирните рампи.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Види сега.Доста добро ми се познати.Но за 10 дена операции 1000 жртви за една армија како Израелската е одвратно многу земено по било која статистика.Му доаѓа по 100 на ден.Уште повеќе ако ги согледам резултатите а тоа е дека Хамас е таму,оперира тогаш освен како одмазничка операција друга етикета мислам дека нема да добие акцијава.Дали оди ова во прилог на Израел?Не.Рацете во наредната акција им се уште повеќе-врзани.Затоа мислам властите грдно згрешија....
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Види сега.Доста добро ми се познати.Но за 10 дена операции 1000 жртви за една армија како Израелската е одвратно многу земено по било која статистика.Му доаѓа по 100 на ден.Уште повеќе ако ги согледам резултатите а тоа е дека Хамас е таму,оперира тогаш освен како одмазничка операција друга етикета мислам дека нема да добие акцијава.Дали оди ова во прилог на Израел?Не.Рацете во наредната акција им се уште повеќе-врзани.Затоа мислам властите грдно згрешија....

Izrael izgleda DOBIL BALKANSKI virus za etnicko cistenje i ubivanje nevini(ko srbite vo saraevo)

vlastite zgresija jas mislam izrael treba da se reformira i da bide kako U.K poseben parlament fudbalski tim federalna drzava konfucie rekol kako ke go pobedis neprijatelot najlesno-napravi go prijatel...i mislam deka taka i sosedite nema da vrijat...NO ZNAM DEKA NE E IZVODLIVO
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.074
Види сега.Доста добро ми се познати.Но за 10 дена операции 1000 жртви за една армија како Израелската е одвратно многу земено по било која статистика.Му доаѓа по 100 на ден.Уште повеќе ако ги согледам резултатите а тоа е дека Хамас е таму,оперира тогаш освен како одмазничка операција друга етикета мислам дека нема да добие акцијава.Дали оди ова во прилог на Израел?Не.Рацете во наредната акција им се уште повеќе-врзани.Затоа мислам властите грдно згрешија....
Многу светски аналитичари го делат твоето мислење, но како што напомнав, дали е Хамас спремен да ја искористи таа предност. Само што заврши повлекувањето, удрија уште една чистка во Газа.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Токму она што е најлошо Хамас сега под изговорот дека е единствениот што се борел против Израел ке расчисти и со она малку фатаховци што останаа.Дај боже да не знаат да ја искористаат таа предност ама.....сега повторно сме на почеток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom