Генерална дискусија за запалено Македонско знаме во Косово

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ќе му помогнеш да ја види светлината?
Интересно е која е улогата на наведените категории население во општата состојба во твојата домовина и населението кое егзистира во неа. Бидејќи огромното, скоро апсолутно мнозинство се декларира себеси како домољубно, религиозно и традиционално. Од оваа или онаа страна. А работа сјебана. Собери си сега два и два...

Во земја во која има повеќе администрација отколку Полска која пак има 19 пати повеќе население е малку чудно возрасни лица да лоцираат паразитски однос кај некакви маргинални групи. Кој им е организмот домаќин би било добро да се разбере. А можеби и не е чудно, една од убавините на патријотизмот и национализмот е таа што секогаш одговорноста може да се префрли на замислени непријатели, внатрешни и надворешни.

Доколку би бил патријот би се запрашал како е можно Скопско да е како Солун. Грчко а наше :icon_lol:. Небитно. И онака пола оди во данок кон сопствената си држава. А само безначаен дел од тоа оди за пензии и плати на лица кои беа амнестирани бидејќи ја нападнаа државата која сега ги плаќа и убиваа нејзини граѓани. Нема потреба од цепидлачење, домољуби су широка срца...:)
На страна од утопистички погледи за изгледот на некои идни општествени уредувања, ама треба да си малоумен за да не согледаш како стојат работите денес во светот, особено на Балканот. Зарем мислиш дека ние како Македонци го ставаме националното пред човечкото? Не, никогаш.... барем јас како играч од тој тим :). Но за разлика од нас некој крои многу мрачни планови за нашата иднина и треба да сум крајно глуп да барам оправдувања во филозофски гледишта за да се поставам во улога на посматрач во целава ситуација и да не се спротивставам. Јасно е дека како и за се во животот треба да се избориш за подобро сопствено утре, никој нема да ти го подари. Без разлика каква претстава си створил за реалноста, тоа не значи дека истата нема да те тресне по глупавата егоистичка глава за да ти докаже дека грешиш. Само може ќе стигнеш до тоа сознание кога ќе е веќе прекасно.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ne, majka ti e lekot. Odnesi ja, i mozebi poveke nema da se bunat.
Што се буниш? Тие само сила признаваат (разбираат е прејак збор) така да човекот е апсолутно во право. Ако не ги истераш со сила, друг метод не ти успева па ти ако сакаш биди и Ганди.
ПС: Македонија и Македонците никогаш не го признаа Косово како посебна држава, тоа го направи Америка преку терористичката банда која ни ја постави во парламент.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
На страна од утопистички погледи за изгледот на некои идни општествени уредувања, ама треба да си малоумен за да не согледаш како стојат работите денес во светот, особено на Балканот. Зарем мислиш дека ние како Македонци го ставаме националното пред човечкото? Не, никогаш.... барем јас како играч од тој тим :). Но за разлика од нас некој крои многу мрачни планови за нашата иднина и треба да сум крајно глуп да барам оправдувања во филозофски гледишта за да се поставам во улога на посматрач во целава ситуација и да не се спротивставам. Јасно е дека како и за се во животот треба да се избориш за подобро сопствено утре, никој нема да ти го подари. Без разлика каква претстава си створил за реалноста, тоа не значи дека истата нема да те тресне по глупавата егоистичка глава за да ти докаже дека грешиш. Само може ќе стигнеш до тоа сознание кога ќе е веќе прекасно.
Точно, треба да си малоумен. Ако човек е паметен, на граница на генијалност, ќе ги плаќа агресорите на сопствената си држава но вербално ќе го осуди тоа најостро. Море и ќе псуе до деветто колено ако треба.
Не мислам дека треба да го ставите националното пред човечкото, мислам дека плаќање на армија на бирократи поголема од онаа во Полска е израз на краен алтруизам и добродушност и одлична одбрана пред кројачите на мрачната иднина.

Секако дека грешам и не сум во право. Твојата паметна алтруистичка глава ја очекува прекрасна иднина олицетворена во работа за газди кои ја делат твојата крв и поглед кон реалноста. Оние ретардираните бегаат настрана од неподносливата убавина на егзистирање.

Секој со своето...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Оние ретардираните бегаат настрана од неподносливата убавина на егзистирање.

Секој со своето...
Затоа ти си тука во МК дека сеуште си паметен нели... или ретардирани не примаат во странство, знам дека си бил надвор. :D
А инаку мислев дека ти од алтруистичка гледна точка се обидуваш да не едуцираш ама очигледно и ти за некој лош тим играш така да залуден е секој обид за вразумување со тебе.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Затоа ти си тука во МК дека сеуште си паметен нели... или ретардирани не примаат во странство, знам дека си бил надвор. :D
А инаку мислев дека ти од алтруистичка гледна точка се обидуваш да не едуцираш ама очигледно и ти за некој лош тим играш така да залуден е секој обид за вразумување со тебе.
Не се обидувам да те едуцирам, настрана неблагодарноста на евентуален таков обид, само плаќам данок на мојата фасцинација со национализмот како неверојатна состојба на умот.
На пример зошто ги плаќаш оние кои сакаа да ја распарчат твојата татковина при сета своја љубов кон неа. It`s a miracle.
Алтруизам?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не се обидувам да те едуцирам, настрана неблагодарноста на евентуален таков обид, само плаќам данок на мојата фасцинација со национализмот како неверојатна состојба на умот.
На пример зошто ги плаќаш оние кои сакаа да ја распарчат твојата татковина при сета своја љубов кон неа. It`s a miracle.
Алтруизам?
И во твојата теорија не е се перфектно јеби га, не плаќам јас доброволно за такви процеси исто како што ти не ја живееш твојата идеална слика за светов така и јас. Батали ај безцелно е ова докажување иако мислам дека многу грешиш во некои сфаќања... ако си роден како Македонец ако не тогаш се ми е јасно.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Еден е баниран од форумот, двајца од темава (Милојко и Toecutter).
Ако продолжите со навредлив речник, си го загрозувате членството на форумов.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Која од овие фаци го запали знамето? Ја да изгледам вака би палел секој ден знамиња имајте разбирање!


P.S. Само уште овој политички некоректен виц што сега го прочитав (молам да не се брише се работи само за виц)
Кога Албанецот станува Шип тар? - Во моментот кога ќе ја напушти собата полна со Македонци.

Смешен е затоа што е вистина :)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
хм оти се вреѓат бе со зборот Шќиптар...нели мајковина им е Шќиприја....ич немога да ги сфатам.....а и не се убедуам веке
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Ај и јас да дадам мислење , но нема да бидам како некои цивилизирани тука , кои повторно навредуваат.

Во Ниш и Београд , по неколку пати на СЕКОЈ натпревар ... јас се чуствував навреден , од песните на илјадници мои сограѓани и ракометари.

Од моите пари , им даваа билети и превоз ... за на крај да ме пцујат.

Кај има потешко од оваа ?

Тие се соседна држава ... имаш граница ... можеш да не ги фермаш.

Но што да правиме со 10-20 пати повторена навреда за 2 недели ... јас имам право на одговор ... како може ракометарите да се почестат со ордени за заслуги ... кога тие во Англија би оделе право на суд и би се казнеле , море би се бркале и од репрезентацијата.

И со мои пари тие ракометари навредувачи ... се наградуваат.

Што викаат тие од Косово : Го запаливме тоа знаме заради тоа што бевме навредени во континуитет на секој ракометен натпревар ... не сакаме ништо повеќе освен да им вратиме ... барем еднашка , тие 20 пати , ние 1.

Која е вашата логика што на оваа тема навредувате повторно ?

Зошто не велите :: Јеботе , 20 пати ги навредивме , ете куртуливме само со една нивна реакција.



Новинарот: Премиере , што мислите за навредите према албанците ?

Премиерот: Не сум слушнал , но ако е тоа вистина однапред го осудувам.

Однапред го осудувам ... кој одговор а ?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Албанците са наи неблагодарниот народ. Апат раката дека им даваше леб да jадат. Ного брзо заборавиа кога МКД ги прими на неина териториа, ранеше ги, ранеше ги и цел балкан. Накраи ке излезе дека това племе не заслужува ништо. Сигурно затова са уште во средновековието.
Изгледа требаше 1999та целата војска да ја поставиме на границата со косово па да ги враќаме назад уплашените косовари, така безмилосно, накај милошевич и аркан... ама не ние пак испаднавме македонци, мекуши со големо срце. Како можевме да не помогнеме на деца и жени кои бегаат да си ја спасат својата глава од србите, и затоа 2 години потоа во 2001 истите тие ни се заблагодарија за тоа што им ги спасивме животите, со пушките насочени спрема нас.
Ако не ги спасивме ние Косоварите, ке се случеше ли 2001ва?
Србите ние можеме да ги ругаме да збориме колку се они националисти, насилници и тн ама на крај кога ке сумираме они имаат поголеми шанси од нас да преживеат во случај на војна, пошто први ке идат у борба, први ке рипнат, таков им е генот, и затоа ке преживеат.
Гледате колку само не се предаваат србите на косово? Ама кој се бори до крај, еднаш мора да победи, ке го газат, да, ама на крај ке победи.
Косово е противправна држава, тоа сите ние го знаеме, но исто така и противправни беа злосторствата на србите во времето на милошевич. Кога ке сумираме, од две зла попаметното е победник, барем за сега...

Тоа за европското, и јас го осудувам тоа навивање, немаше никаква врска со спортот ниту со бодрењето и давањето мотив на нашите репрезентативци. Едноставно навивачите ги искористија медиумите за да пренесат омраза до албанците. Не беше ниту време ниту место. Тоа беше еден голем минус за нашите навивачи, и нормално требаше да очекуваме контрапровокација, така да нема лутиш. На секоја акција и следи реакција.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нова димензија: Дали играле и пиштоли на полувремето на ракометниот меч во Приштина?

Редакцијата на ЕКИПА.МК доби телефонски повик од загрижен родител на еден од македонските ракометните репрезентативци кој сакаше да остане анонимен, а открива дека на полувремето од мечот со Косово во соблекувалната им се заканувале со пиштоли.

„Јас сум загрижен родител на еден од младите македонски ракометни репрезентативци кои синоќа го играа мечот со Косово во Приштина. Сакам да ве замолам да објавите дека на полувремето им се заканувале со пиштоли во соблекувалната и дека барале од нив сигурно да го доиграат натпреварот и да загубат. Едноставно сум шокиран од зборовите на мојот син и размислувам дали воопшто да го пуштам и понатаму да игра ракомет. Ве молам да ме разберете, но не можам да го откријам мојот идентитет“, изјави загрижениот родител.

Редакцијата на ЕКИПА.МК во интерес на откривање на целосната вистина за се што се случувало на синоќешниот ракометен натпревар во Приштина меѓу младинските ракометни селекции на Косово и на Македонија одлучи да ја објави изјавата на анонимниот родител, но не може со сигурност да ја гарантира нејзината точност. Воедно, сакаме да ги повикаме сите сведоци, претставниците на РФМ кои беа во Приштина, членовите на стручниот штаб и самите македонски ракометари доколку најдат храброст, да ја потврдат или да ја демантираат ваквата вест.

На синоќешниот ракометен натпревар во Приштина, кој беше дел од турнирот по повод прослава на четиригодишнината од независноста на Косово, домашната ракометна селекција до 20 години ја победи Македонија со 28-17. На полувремето, ракометарите од Косово имале водство од 11-8.

Мечот го проследија големи скандали, палење на македонското знаме на трибините, како и голем број навредливи пароли за Македонија и за Македонците.

http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=5695
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Кои ретарди се овие од РФМ, да ги пуштам своите деца во терористичка држава центар на криминалот во Европа каде се вадат органи од луѓе и каде човечкиот живот не вреди ни пет пари... да не ни беше волку изретардирана државата благодарение на ЕУ овие од РФМ ќе летаа како партали, а беа предупредувани да не учествуваат во терористичкава претстава... гомнари.
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Ај и јас да дадам мислење , но нема да бидам како некои цивилизирани тука , кои повторно навредуваат.

Во Ниш и Београд , по неколку пати на СЕКОЈ натпревар ... јас се чуствував навреден , од песните на илјадници мои сограѓани и ракометари.

Од моите пари , им даваа билети и превоз ... за на крај да ме пцујат.

Кај има потешко од оваа ?

Тие се соседна држава ... имаш граница ... можеш да не ги фермаш.

Но што да правиме со 10-20 пати повторена навреда за 2 недели ... јас имам право на одговор ... како може ракометарите да се почестат со ордени за заслуги ... кога тие во Англија би оделе право на суд и би се казнеле , море би се бркале и од репрезентацијата.

И со мои пари тие ракометари навредувачи ... се наградуваат.

Што викаат тие од Косово : Го запаливме тоа знаме заради тоа што бевме навредени во континуитет на секој ракометен натпревар ... не сакаме ништо повеќе освен да им вратиме ... барем еднашка , тие 20 пати , ние 1.

Која е вашата логика што на оваа тема навредувате повторно ?

Зошто не велите :: Јеботе , 20 пати ги навредивме , ете куртуливме само со една нивна реакција.



Новинарот: Премиере , што мислите за навредите према албанците ?

Премиерот: Не сум слушнал , но ако е тоа вистина однапред го осудувам.

Однапред го осудувам ... кој одговор а ?


Ние ли сме ти криви сонце што местото во песната убаво сте го заработиле да стои минимум во следниве 100 години? Путуј у светот на еднорози и бајки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom